Öğrenim Kredisi Borçlarına Yapılandırma

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi kullanan bir çok öğrenci var ve geri ödemeleri alamayan kurum çeşitli indirim ve yapılandırma işlemleri yapıyor. Vatandaştan alınacak rakam artık o kadar çok ki bu konu bugün TBMM’ye taşındı. Geri ödemelere mezun olduktan iki yıl sonra başlanan...

195 0
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi kullanan bir çok öğrenci var ve geri ödemeleri alamayan kurum çeşitli indirim ve yapılandırma işlemleri yapıyor. Vatandaştan alınacak rakam artık o kadar çok ki bu konu bugün TBMM’ye taşındı.
Geri ödemelere mezun olduktan iki yıl sonra başlanan bu krediler devlet tarafından oldukça yüksek faiz uygulamasıyla anaparanın neredeyse 3 katı haline yükselmiş durumda.
Yurtlar Kurumu’ndan öğrenimleri süresince aldıkları bursların geri ödenmesindeki faiz uygulamasına CHP’lilerden tepki geldi. CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan, bursların geri ödemesindeki faizlerin kaldırılması için Maliye Bakanlığı’na başvuracaklarını söyledi. CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan; 4922 sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında, 2013 yılı sonu itibariyle öğrenim kredisi borcu bulunan vatandaş sayısı ve borç miktarını Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü‘nden elde ettiğini, bu bilgiler ışığında yazılı soru önergesi hazırladığını söyledi.
Yapılan açıklamalara göre Türkiye’de 795.883 kişinin kredi kurumuna geri ödemesi var. Bu rakam devletin almayı beklediğin paranın ortalama olarak  2 milyon 90 bin 689 tl olduğu anlamına geliyor.
Daha önce de bazı yıllarda faizlein silinip anaparann taksitlendirildiği olmuştu. Şimdi yine gündeme taşınıyor bu konu. Vatandaşın borçları için fazilerin silinmesi ve anaparanın da yapılandırılarak geri ödemesi için yapılan meclis tasarıları umarız vatandaş için hayırlı sonuçlanır ve biz de size www.egitimsaglik.com üzerinden bu güzel haberi iletebiliriz.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php