Ortodonti Nasıl Tedavi Edilir?

PAYLAŞ:

Ortodonti Tedavisi
                Ortodonti diş hekiminin uzmanlık alanıdır. Ortodonti kişilerin çene, yüz ve diş düzensizliklerinin teşhisi ve tedavisi ile ilgilenir. Kişilerin diş ve çene bozukluklarının oluşmasında çevre ve genetik etkenlerin etkisi fazladır. Kişinin ağzında bulunan yer darlığı, büyüme ve gelişim eksikliği, doğumda oluşabilecek anormallikler diş çapraşıklığının oluşmasına neden olabilir.

Çapraşık Dişin Kişideki Olumsuz Etkileri?
Çapraşık dişlere sahip olan kişi diş temizliğini tam anlamıyla sağlayamaz ve diş eti hastalıklarına, diş çürüklerine yakalanma riski artar. Kimi diş bozuklukları çene alt ve üst kaslarına zarar verir. Kişide ağrı, sızı meydana gelebilir. Bunun yanında kalıcı ağız kokusu ve dış görünüm bozuklukları yaşanabilir. Bu sıkıntıların giderilmesi için iyi bir hekim aracılığı ile ortodontik tedavi alınması gerekir.

Ortodonti Teşhisi Nasıl Olur?
Kişinin ortodonti tedavisi olup olmayacağını bir diş hekimi veya ortodontist saptar. Kişinin ağız, diş, çene kontrolü yapılır. Çene modeli teşhis edilir ve gerek görüldüğü takdirde kişiye bazı röntgen film çekimi yapılır. Kişide aşağıdaki durumlar söz konusuysa ortodonti tedavisi uygulanır.
Çapraşıklık: Dişlerin dizilimine çene genişliğinin el vermemesi. Ve dişlerin sıkışık bir hal alması.
Boşluklar: Diş aralıklarının normalden açık olması. Çene yapısı ve diş çekimi nedeniyle oluşabilir.
Crossbite:  Üst diş kapanırken alt dişin üzerine çıkması veya tam tersi.
Openbite: Ön dişlerin kapanış sırasında bir birine temas etmemesi, aralık kalması.
Overbite: Üst ön dişlerin alt dişlerden daha önde konumlanmasıdır.
Uderbite: Alt ön dişlerin üst ön dişlere göre daha önde konumlanmasıdır.

Ortodontik Tedavi Hangi Yaş Aralıklarına Uygulanır?
Eğer çene ile ilgili herhangi bir problem yoksa, sadece diş diziliminden kaynaklanan sıkıntı varsa yaşınız ne olursa olsun ortodontik tedavi görebilirsiniz. Çene ile ilgili bozukluklar için kişinin gelişim döneminde olması gerekir. Tabii ki buna en iyi uzman doktorunuz karar vermektedir. Günümüzde teknolojik tedavi yöntemlerinin artmasından dolayı yaş farkı gözetmeksizin ortodotiste gözükmenizde fayda vardır.

Ortodontik Tedavisi Nasıl Olur? Nasıl Planlanır?
Tel takılırken kişinin dişlerinde çürük olmaması, diş fırçalama esnasında diş etlerinde kanama meydana gelmemesi gerekmektedir. Eğer kişinin dişinde çürük var ise tel takım işlemi yapılamaz ve çürük olan dişlerin tedavi süreci başlar. Ayrıca diş eti kanaması var ise braket takım işlemi gerçekleşemez bu da tedavi sürecini aksatır. Tedavi planlamasında hastadan panaromik röntgen istenir. Özellikle 20'lik dişler olmak üzere tüm diş sağlığı, temizliği incelenir. Ortodondik tedavi için şartlar uygun ise tedavi planlaması yapılır.
Planlama; kişinin ağız içi ve dışı fotoğraflanır. Dişin modelini tespit etmek için alt ve üst çeneden ölçüler alınır. Gerekirse kişiden kafa, el filmleri istenir. Doktorunuz gerekli incelemeleri yapar ve tedavi süreci başlar.

Tedavi; Braketler diş üzerine yapıştırılır. Dişimize takılacak olan teller braketten geçirilerek dişlere kuvvet uygulanır. Kişi diş sıkışmasını hisseder ama bu sıkışma kişiye ağrı vermez. Kademeli olarak teller takılır ve gerekli ayarlamaları doktorunuz yapar. Tedavi süreciniz başlar. Tedavi süreci kişiden kişiye değişir. Bazı kişiler 5 ay gibi kısa bir sürede tedaviye yanıt verirken bazı kişiler ise 1 - 2 sene gibi uzun bir sürede tedaviye yanıt vermektedir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Ortodonti Nasıl Tedavi Edilir?
Ortodonti Nasıl Tedavi Edilir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/ortodonti-nasl-tedavi-edilir.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/ortodonti-nasl-tedavi-edilir.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için