Sınav Stresini Yenmek

Öncelikle hangi dersi çalışmanız gerektiğine, önceliği ve zamanın çoğunu hangi ders vermeniz gerektiğiniz iyice düşünün ve kendinizi motive her ne varsa onları ve sonuçlardaki başarını hayal ederek işe başlayın. Program Yapın Bu çizelgeyi organize ederken sayfa toplamını günlere bölmeniz size yardımcı olacaktır. Fakat konuları yarıda...

432 4

Öncelikle hangi dersi çalışmanız gerektiğine, önceliği ve zamanın çoğunu hangi ders vermeniz gerektiğiniz iyice düşünün ve kendinizi motive her ne varsa onları ve sonuçlardaki başarını hayal ederek işe başlayın.
Program Yapın
Bu çizelgeyi organize ederken sayfa toplamını günlere bölmeniz size yardımcı olacaktır. Fakat konuları yarıda kesmemeye dikkat edin. Araya giren bir günlük ara bile bir önceki gün çalıştığınız bilgileri tekrar etmenizi gerektirebilir. Konuları bitirmeden çalışmanızı bitirmeyin.
Notlar Alın
Çalışırken not alın, bu okuduklarınızın aklınızda kalmasın ayardımcı olacaktır. Notlarınızı uzun tutmamaya dikkat edin, aksi takdirde çalışmak sıkıcı bir hal alabilir.
Mesela kitap veya defterinizde altını çizdiğiniz yerleri not edin, anahtar kelimeleri çıkarın. Bu kelimeleri aklınızda tutmak cümleleri aklınızda tutmaktan daha kolay olacaktır ve size işin özünü anımsatacağı için cevabınızı kendi cümlelerinizi kullanarak vermenizi sağlayacaktır.
Tekrar Edin
Tekrar etmek başarının anahtarlarından biridir. Sınavın hemen öncesi yapacağınız geniş bir tekrarın ardından ana başlıkların ikinci bir tekrarı bilgilerinizin pekişmesini sağlayacaktır.
Çalışma Ortamı Yaratın
Ders çalışırken içinde bulunduğunuz ortam çok önemlidir. Öncelikle gürültüden kaçmalısınız, kendinizi en iyi hissettiğiniz ortamı kurun. Bazı öğrenciler ders çalışırken müzik dinlemekten hoşlanırken, bazıları müzikten dolayı kendilerini tam olarak derse veremezler.
Kendinizi iyi tanıyın ve çalışma ortamınızı buna göre ayarlayın. Aynı zamanda ortamın temiz ve düzenli olması da en önemli etkenlerden biri olduğu uzmanlarca saptanmıştır.
Formüller Yaratın
Konuların aklınızda kalması ve belleğinizi güçlendirmek için kendinizce değişik yöntemler geliştirebilirsiniz.
Mesela aklınızda tutmakta zorlanacağınızı düşündüğünüz kelimeleri ikiye ya da üçe bölerek hecelere anlam yüklemeniz, kelimenin kendisinin ve anlamının aklınızda kalmasına yardımcı olacaktır.
Kendinizi Test Edin
Ders çalışırken çalıştığınız konu ile ilgili ayrı bir kağıda sorular çıkarın ve çalışmanız bittikten sonra aynı bir sınav gibi, belirli bir süre içersinde soruları cevaplandırın.
Bu şekilde, daha sonra cevaplarınızı kontrol ettiğinizde hangi konularda eksik kaldığınızı görebileceksiniz.
Kendinize Zaman Ayırın
Sınava gireceksiniz diye hayatı kendinize zehir etmeyin. Sistemli bir çalışma planına göre hareket ederseniz kendinize ayıracak bolca vakit bulabilirsiniz.
Öyle ki, çalışma aralarında kısa süreliğine dışarı çıkmak bile size sıkıntınızı unutturacak, tekrar çalışmaya başladığınızda rahatlamış olmanızı sağlayacaktır.
SINAV STRESİNİ YENMEK

Rahatlayın

Bu sınav hayatınızın sonu değil, kendinizi rahatlatın. Ilık suyla bir duş alın, rahatlatıcı aromaterapik duş jelleri kullanın.
Mümkünse banyo tuzlarıyla küvette bir süre keyif yapın. Dışarıda biraz dolaşın, bol bol derin nefes alın. Oksijen zihninizi açacaktır.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

4 comments

 1. Adsız Cevapla

  Cok tesekkurler cok yararli bilgiler dogrusu. Bu sitenin tavsiyeleri tum ogrenci kardeslerim tarafindan dikkate alinmalidir diye dusunuyorum …

 2. Adsız Cevapla

  Ben çok korkuyorum ve fraktalları felan anlamadım çok korkuyorum düşük alırsam hocaların gözünden de düşerim naparım ben 🙁

  1. MyCoachtb Tülay BUDAK Cevapla

   Şu an hangi aşamadan bilmiyorum ama bu korku ile ilgili söylemek istediğim iki şey var. Birincisi gercekten korktuğun şeyin başına geldiğini düşünerek neler meydana gelir hayal edebilir endişeni yatistirabilirsin. İkincisi öğretmenler öğrencilerini konuyu anlamak ya da anlamak üzerine sevgi beslemezler. Öğrencinin genel durumuna bakarlar.

 3. Adsız Cevapla

  BEN DE ÇOK KORKUYORUM

css.php