TEOG’da Dört Soru İptal Edildi

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nda (TEOG) itiraz edilen 4 soru iptal edildi. Yeni sonuçlar MEB’in internet sitesinden açıklandı.Bu yıl ilk kez uygulanan TEOG’da, yapılan itiraz üzerine, Ankara 13. İdare Mahkemesi, fen ve din derslerinden birer, İngilizceden 2 olmak üzere 4 sorunun iptaline karar vermişti.Milli Eğitim...

210 0
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nda (TEOG) itiraz edilen 4 soru iptal edildi. Yeni sonuçlar MEB’in internet sitesinden açıklandı.Bu yıl ilk kez uygulanan TEOG’da, yapılan itiraz üzerine, Ankara 13. İdare Mahkemesi, fen ve din derslerinden birer, İngilizceden 2 olmak üzere 4 sorunun iptaline karar vermişti.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 1 Temmuz’da bu karara itiraz etmişti.
Ankara Bölge İdare Mahkemesi itirazı bugün karara bağladı. Yapılan itirazı reddeden mahkeme, 4 sorunun iptal kararını onadı.
4 sorusu iptal edilen ilk dönem sınavının sonuçlarını yeniden hesaplandı yani 20 Ocak’ta açıklanan puanlar değişmiş oldu.
Yeni hesaplama sonucunda oluşan puanlar da MEB’in internet sitesinden açıklandı. Öğrenciler yeni hesaplanan sonuçlara www.meb.gov.tr adresinden TC kimlik numaraları ve doğum tarihlerini girerek öğrenilebilecek.

Bu karar doğrultusunda açıklanan yerleştirme puanı, birinci dönem ve ikinci dönem yapılan ortak sınavların ortalaması ile belirli bir katsayı ile çarpılan diploma notunun birleşiminden oluşuyor. 
Öğrenciler, bu puana göre lise tercihlerini 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapacaklar. 
Bu yıl ilk kez 15 okul tercihinin yanı sıra 5 de okul türü tercihi yapılacak. Öğrenciler tercih ettikleri okullardan birine yerleşemezse, tercih ettikleri okul türlerinden ikametgah adreslerine en yakın olanına yerleştirilecekler.

1 milyon 271 öğrencinin tercihleri doğrultusunda hangi liseye yerleştikleri 22 Ağustos tarihinde netleşecek.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php