TEOG Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

   Merhaba sevgili öğrenciler. Sizler için faydalı olacak bir yazıyı daha yayınlamanın mutluluğu içerisindeyiz. TEOG sınavlarında Türkçe dersi bünyesinde sorulan paragraf sorularının önemini eminiz ki hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Türkçe TEOG sınavında dil bilgisinin dışında yoğun olarak sorulan bu metin sorularına karşı yaklaşımınız, o soruları...

643 4
   Merhaba sevgili öğrenciler. Sizler için faydalı olacak bir yazıyı daha yayınlamanın mutluluğu içerisindeyiz. TEOG sınavlarında Türkçe dersi bünyesinde sorulan paragraf sorularının önemini eminiz ki hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Türkçe TEOG sınavında dil bilgisinin dışında yoğun olarak sorulan bu metin sorularına karşı yaklaşımınız, o soruları çok daha kolay bir şekilde çözmenizi sağlayacaktır. Peki TEOG Türkçe paragraf soruları nasıl çözülür, bu soruları çözmenin püf noktaları nelerdir? Şimdi başlık başlık görelim.
1 . Paragraf soruları ile ilgili tüm terimleri iyice öğrenin!
   Bu konuda yapmanız gereken ilk şey bu terimlerin ne olduğunu, ne anlama geldiğini, hangi farklı şekillerde karşınıza çıktığını mutlaka kavramalısınız. Örneğin ana fikir, ana düşünce, ana duygu, tema, konu, başlık, asıl anlatılmak istenen, vurgulanmak istenen gibi kavramları öğrenmeniz, paragraf sorularını doğru çözmenizde yardımcı olacaktır.
2 . Metinden önce soru kökünü okuyun!
Yukarıdaki terim ve benzer terimleri öğrendiyseniz artık işin püf noktalarına gelebiliriz. Bu işin püf noktalarından birisi de paragrafı okumadan önce soru kökünü okumaktır. Önce soru kökünü okumak, neyi bulmanız gerektiğini size bildireceğinden dolayı, zaman kaybetmenizi önlemiş olacaktır. soruyu okuyup ne istendiğini iyice kavradıktan sonra paragrafı okumaya geçebilirsiniz.
3 . Soru kökünde dikkat edilmesi gerekenleri bilin!
   Daha önce çıkmış olan sorulara da göz atarsanız, içinde olumsuzluk ifadesi bulunan kelime veya kelime gruplarının altının çizili olduğunu ve kalın puntoyla yazılmış olduğunu görürsünüz. Bu nedenle soru kökündeki özellikle son kelimeye çok dikkat edin. Altı çizilmiş ve kalın olarak yazılmışsa çok büyük ihtimalle o olumsuz bir ifadedir. Örnekler: …vurgulanmamıştır?yoktur? ….çıkarılamaz? Aşağıdaki örnek soruda soru kökü ve olumsuz ifade gösterilmiştir.
teog türkçe paragraf soruları
Örnek Paragraf Sorusu


4 . Paragraftaki önemli yerleri işaretleyin!
   Paragrafı, bir roman sayfası okur gibi okumaktan uzak durun. Okurken önemli yerleri veya anahtar kelimeleri işaretlerseniz, yani altını çizme veya yuvarlak içine alma yoluna giderseniz hem dikkatinizin dağılma olasılığı düşer hem de unuttuğunuzda hemen geri dönme şansını yakalamış olursunuz.
5 . Kitap okuma alışkanlığı edinin!

   Yukarıda anlattıklarımız işin biraz teknik boyutu sayılmaktadır. Tüm bu teknikleri veya püf noktaları bilmeniz, TEOG sınavındaki tüm paragraf sorularını çözmenizi sağlamaz. Paragrafları çözebilmenin en iyi yolu bol kitap okumak yani okumayı alışkanlık haline getirmektir. Böylece okuduğunu anlama kapasiteniz gelişir ve bir metne hangi açıdan yaklaşmanız gerektiğini daha iyi kavrarsınız.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

4 comments

 1. Esin Cevapla

  Hocam benim yapamadığım tüm sorular paragraf soruları. Okuyorum okuyorum anlayamıyorum. Diğer soruları çözebiliyorum ama Türkçe paragraf soruları bana çok zor geliyor. 8. sınıfa geçtim, teog sınavında paragraf sorularını çözmek için ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Rıdvan ÖZKAN Cevapla

   Yukarıda sıraladığım hususlara dikkat ettiğin halde, Türkçe paragraf sorularını çözmekte sıkıntı yaşıyorsan; ya kitap alışkanlığın yoktur ya yeteri kadar örnek paragraf sorusu çözmemişsindir ya da sende dikkat eksikliği vardır. Sana tavsiyem öncelikle günde yarım saat da olsa bir şeyler okuman, her gün düzenli olarak en az 30 paragraf sorusu çözmen ve paragraf sorularını çözerken, okuduklarının altını çizmen veya kendine göre önemli kısımları işaretlemendir. Özellikle bir süre paragraf sorularını çözmeye devam edersen, sorunun kendiliğinden hallolduğunu görebilirsin. Şimdiden başarılar dilerim.

 2. Adsız Cevapla

  Merhaba hocam ben bu yıl teoga giricem ve hedefim derecelere girmek fakat sayisaldan biraz korkuyorum sizce sayisaldan nasıl başarılı olurum teşekkürler

 3. Adsız Cevapla

  Hocam bide sizin yazdığınız ders programında okudum da bu arada bende 8 e geçtim acaba ilk haftalar 5 saat sizce fazla deil mi hani pek konu olmuyor ya o yüzden bide önerdiğimiz bir kitap var mı okumak için çünkü hiçbir kitabı doğru dürüst begenemiyorum bu yaz da yazın sonlari a doğru okudum ipek önünü 1 serisi kalın romanlar di

css.php