Yaşlı Bakımı Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

PAYLAŞ:

   Değerli öğrenciler; sizler için Yaşlı Bakımı bölümünü araştırdık ve bizzat bölümü okuyan bir öğrenciden bilgileri alarak burada derledik. Bu yazıda Yaşlı Bakımı bölümü iş imkanları, çalışma alanları, maaşları, geçiş yapabileceği bölümleri, işin zorluğu, dersleri ve derslerinin zorluğu hakkında ayrıntılı bilgiler alacaksınız. Şimdi başlıklar halinde Yaşlı Bakımı bölümünü inceleyelim

Yaşlı Bakımı Mezunları Nerelerde Çalışırlar- İş İmkanları Nelerdir?

   Bu bölümden mezun olan öğrenciler KPSS sınavına girerler ve yeterli puanı aldıklarında kamu hastanelerinden birine yerleşirler. Hastanelerde; yoğun bakım servislerinde, geriatri ünitesinde, evde bakım ünitesinde çalışırlar. KPSS ile atanamayanlar için de iş alanları geniştir. Özel sektörde birçok iş olanakları bulunmaktadır. Özelde çalışmak isteyenler yine her türlü hastanede hemşire sıfatı ile çalışabilir, yaşlı bakım teknikeri statüsünde çalışabilir veya özel huzur evlerinde iş bulabilirler. Ancak huzur evlerine KPSS ile atama yapılmıyor. Bu durum sadece özel sektör için geçerli.
yaşlı bakımı bölümü hakkında bilgi
Yaşlı Bakımı Bölümü

Yaşlı Bakımı Mezunlarının Dikey Geçiş Yapabileceği Bölümler?

   Mezun olan öğrencilere dikey geçiş hakkı tanınıyor. Bu bölüm mezunları birçok bölüme DGS ile geçiş yapabiliyor. Örneğin; Beslenme ve Diyetetik, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR), Hemşirelik, Hemşirelik Sağlık Hizmetleri bölümlerine geçiş yapma hakkı var. Zaten bölümü tercih edenlerin çoğu da dikey geçiş yapma amacıyla tercih ediyor. Eğitimleri sırasında DGS sınavına da çalışarak yukarıda saydığım bir bölüme geçiş yapıyorlar.

Hangi Puan Türü ile Alım Yapılmaktadır?

Yaşlı Bakımı bölümü olan üniversiteler YGS-2 puanı ile alım yapıyor. Yani bu bölümü tercih edeceklerin LYS sınavlarına girmesine gerek kalmıyor.

 Yaşlı Bakımı Dersleri Hangileri ve Zor mu?

Yaşlı Bakımı bölümünde Türk Dili, Bilgisayar Dersi, İnkılap Tarihi, Psikoloji, yabancı dil gibi genel derslerin yanında, İlk ve Acil Yardım, Anatomi, Yaşlı Bakım İlke ve Uygulamaları gibi meslek dersleri veriliyor. Dersler çok zor değil, hatta biraz çalışanlar için kolay sayılabilecek nitelikte.

Yaşlı Bakımı KPSS Taban Puanları Kaç?

Bölüm tercih edilirken en çok dikkat edilen şeylerden bir tanesi de KPSS atanma puanlarıdır. Yaşlı Bakımı KPSS taban puanları son alımlarda 75 puan civarında kalmıştı. KPSS’den atanmak için çok yüksek bir puan olmadığı söylenebilir. Kısacası; atamaları nasıl sorusuna kolay veya orta düzeyde denilebilir.

Yaşlı Bakımı Maaşları

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da maaşlar. Peki, yaşlı bakımı bölümü mezunları ne kadar maaş alır, döner sermaye alır mı? Maaşları araştırdığımızda KPSS ile devlet hastanelerine atanmış birinin 1800 artı döner sermaye aldıklarını öğrendik. Bilindiği gibi hastanelerde çalışanlara maaşlarının dışında döner sermaye de verilmektedir. Yaşlı bakımı mezununun maaşının 1800 lira olduğu düşünüldüğünde ve 600 lira da döner sermaye alacağı hesap edildiğinde maaşlarının 2400 lira olacağı görülmektedir. Tabi bu hesap kabataslak ve tahminidir. Özel sektörde ise elbette ki maaşlar daha düşük olmaktadır.

Yaşlı Bakımı Bölümünde Staj Var mı?

Evet, bu bölümde okuyanlar staj yapıyorlar. Stajların ne zaman yapılacağı ise üniversiteden üniversiteye değişebiliyor. Bazı üniversitelerde sadece 1. Sınıfın sonunda yaz tatilinde yapılıyor. Süresi ise 30 gün, yani bir ay. Bazı üniversitelerde ise her iki sınıfın sonunda da yapılıyor ve yirmişer gün olarak yapılıyor. Yaşlı bakımı nasıl bir bölüm, yaşlı bakımı mezunları çalışma alanları, iş imkanları ve iş olanakları hakkında bilgi aldınız.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 182
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Yaşlı Bakımı Bölümü İş Olanakları ve Maaşları
Yaşlı Bakımı Bölümü İş Olanakları ve Maaşları
http://4.bp.blogspot.com/-sfqK3Sp68p0/VF4r2FofRwI/AAAAAAAAA_4/5nQn9DHlBw8/s1600/ya%C5%9Fli-bakimi.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-sfqK3Sp68p0/VF4r2FofRwI/AAAAAAAAA_4/5nQn9DHlBw8/s72-c/ya%C5%9Fli-bakimi.jpg
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/yasli-bakimi-bolumu-is-olanaklari-ve.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/yasli-bakimi-bolumu-is-olanaklari-ve.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için