Yurt Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

PAYLAŞ:


Üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerin ve ailelerinin en fazla önem verdikleri konuların başında doğru yurt seçimi geliyor. Daha önce hiç bilmediği bir şehirde ve ilk kez evinden uzakta yaşamaya başlayacak öğrenciler istedikleri özelliklere sahip, güvenilir ve rahat yaşam ortamı sunan bir yurt bulmak için çaba sarf ediyor. 

Doğru yurdu seçebilmek için öğrencilerin ve ailelerin bazı noktalara dikkat etmesi gerektiğine değinen Türkiye’nin en konforlu tek ve ilk yurdu olan Konforist Edu Suites’in Yönetim Kurulu Başkanı Ediz Giray, bu anlamda hem öğrencilere hem de ailelere önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Fiyata değil hizmete göre tercih yapılmalı, yazılı taahhüt istenmeli
Yurt seçimi yaparken fiyata göre bir seçim yapmaktan çok verilen hizmetlere göre karar verilmesi gerektiğini belirten Ediz Giray, öğrencilerin konaklayacağı odayı mutlaka önceden görerek belirlemesini ve bu seçimi yurt görevlilerine bırakmaması gerektiğini belirtiyor. Öğrenciler seçtikleri yurdun rahat bir çalışma ortamı sağlamış olup olmadığından emin olmalı. Odaların havadar ve aydınlık olması ve kış döneminde binanın ısı izolasyonunu ve kalorifer yanma süresi öğrenilmeli ve klima hizmetleri de göz önünde bulundurulmalı. En önemlisi de kayıt yaptırılacak yurdun vereceği hizmetleri yazılı olarak taahhüt ettiğinden emin olunmalı.

Yurdun sözleşmesi iyice incelendikten sonra karar verilmeli
Öğrencilerin, özellikle seçtikleri yurt ile yapacakları yıllık sözleşmeyi çok iyi bir şekilde okuyarak imzalaması gerektiğine dikkat çeken Ediz Giray, seçilen yurdun mutlaka MEB’den onaylı bir yurt olduğuna dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. 

Deprem ve yangın gibi yönetmeliklere uygun mu?
Yurt binasının öğrencilerin kullanımı açısından uygun olup olmadığına bakılmalı, deprem yönetmeliğine uygunluk belgesine, yangın gibi olası durumlara karşı çözümleri ve yangın merdiveninin olup olmadığına dikkat edilmeli. Yurdun size sağlayacağı güvence yaşam konforunuz için önemli bir detaydır.

Bu yurtta güvende miyim?
Güvenliğin nasıl sağlandığı ve ne tip bir güvenlik sisteminin uygulandığına dikkat edilmeli. Yurt binasının çevresinin ve yol güvenliğinin olmasına, yurdun güvenlik konusunda bir yönetmeliğinin ve yaptırımının olup olmadığına da bakılmalı.

Yemek hizmeti ne şekilde veriliyor?
Yurtta yemeklerin nerede yapıldığına, yemekhanesinin olup olmadığına ve sunduğu menülere bakılmalı. Eğer yemekler fabrikadan temin ediliyorsa fabrikanın gıda ve üretim yönetmeliğine uygunluk belgesi görülmeli veya il sağlık müdürlüğünün kontrolünde olup olmadığını öğrenilmeli.
Yurt seçilirken nelere dikkat edilmeli
Yurt Seçimi

Temizlik hizmeti
Özellikle odaların kaç günde bir temizlendiğinin ve yeterli temizlik personelinin olup olmadığının soruşturulması gerekir. Temizlik işlerinde görevlendirilen sigortalı personel sayısı bu konuda bir fikir verebilir. Her yurt, çalıştırdığı sigortalı elemanlarla ilgili bilgileri içeren resmi belgeyi (Sigortalı Hizmet Listesi) herkes tarafından görülebilecek uygun bir yere asmak zorundadır. SGK Tarafından onaylanan bu listede çalışan sayısı ve maaşları gösterilir. Bir yurdun vaat ettiği hizmetleri verip veremeyeceği (özellikle temizlik, güvenlik ve nöbet hizmetleri) bu listeye bakılarak da az çok tahmin edilebilir.

Servis hizmeti var mı?
Yurdun, civar üniversitelere ya da merkezi noktalara servis hizmeti verip vermediğine bakılmalı. Eğer veriliyorsa saatleri ve servislerin nasıl yapıldığı öğrenilmeli. Servis hizmeti yoksa da Kampüs, gar, terminal ve iskeleye uzaklıklara dikkat edilmeli.

Ders çalışma ortamı ve ortak alanlar
Oda, özel etüt odaları, kantin ya da dinlenme odaları gibi sosyal mekanların öğrenciler düşünülerek ve onların ihtiyaçlarına uygun olarak düzenlenmiş olmalıdır. Örneğin odalarda her öğrenci için bir çalışma masası var mıdır? Yoksa birkaç tane öğrenci aynı masayı mı paylaşacaktır? Çalışma salonları yeterli donatıya sahip ve ferah mıdır? Öğrencilerin dinlenebilecekleri sosyal mekanlar oluşturulmuş mudur?

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Yurt Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yurt Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
http://store.donanimhaber.com/cd/4c/2d/CD4C2D725F62DF9815C053217E349A9B.jpg
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/yurt-seciminde-dikkat-edilmesi.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/yurt-seciminde-dikkat-edilmesi.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için