2 Yıllık Çocuk Gelişimi Bölümü İş İmkanları Maaşları

PAYLAŞ:

   Bu yazımızda iki yıllık Çocuk Gelişimi bölümü ile ilgili tüm yararlı bilgileri toplamaya çalıştık. Yazımızda 2 yıllık çocuk gelişimi iş imkanları, maaşları, iş olanakları ve iş alanları, DGS bölümleri gibi konularda bilgiler vermeye çalıştık.
Çocuk Gelişimi Ön Lisans Bölümü Hakkında Bilgi
   Bu bölümün eğitim süresi 2 (iki) yıldır. Programın bulunduğu üniversiteler YGS-4 puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadırlar. Bölümden mezun olanlar ‘’Çocuk Gelişimi Meslek elemanı’’ unvanını alırlar. İki yıllık bölümler arasında en çok tercih edilen bölümler arasındadır. Özellikle meslek liselerinde bu alanla ilgili mezunlar sınavsız da geçiş yapabildiği için bölüme olan rağbet fazladır. Bu rağbetin fazla olmasında, elbette ki çocuk gelişimi meslek elemanlarına olan ihtiyacın da büyük rolü vardır.
Çocuk Gelişimi Bölümü İş Olanakları, İş alanları
2 yıllık Çocuk Gelişimi bölümünün iş imkanları bayağı bir geniştir. İki yıllık Çocuk Gelişimi bölümü mezunları, hem devlete ait hem de özel sektöre ait birçok yerde çalışma olanağına sahiptirler. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak şunları söyleyebiliriz.
-İki yıllık çocuk gelişimi bölümünden mezun olan öğrenciler, 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yaparak lisans mezunu olduklarında, gerek devlete ait gerekse de özel okul öncesi eğitim kurumlarında, yani anaokullarında, çocuk kulüplerinde ve etüt merkezlerinde idareci, öğretmen veya öğretmen yardımcısı olarak çalışabilirler.
-Anne-baba eğitimi veren özel danışmanlık şirketlerinde eğitimci rolünde görev alabilirler.
-Özel sektöre ait birçok rehabilitasyon merkezinde öğretmen, yardımcı öğretmen veya yönetici olarak çalışabilirler.
-Çocuk Esirgeme Kurumlarında bakıcı anne statüsünde görev alabilirler.
-İhtiyaç halinde MEB’e bağlı anaokullarında ücretli öğretmen olarak görev alabilirler.
-Çocuk bakıcılığı yapabilirler.
-Oyuncak üretici şirketlerinde tanıtım veya pazarlamacı olarak görev alabilirler.
-Devlet kurum veya kuruluşlarında çalışmak için KPSS’ye girme ve yeterli puanı alma şartı bulunmaktadır.

Çocuk Gelişimi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
Açılımı Dikey Geçiş sınavı olan DGS, her sene ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Herhangi bir ön lisans yani 2 yıllık bölümde okuyan öğrenciler, istekleri halinde DGS sınavına girebilirler. Bu sınavda dikey geçiş yapmak istedikleri bölüm için yeterli puanı alanlar 4 yıllık bölümlerden birine geçiş yapabilirler. İki yıllık çocuk gelişimi bölümü mezunlarının da dikey geçiş yapabileceği bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler, 4 yıllık Çocuk Gelişimi bölümü ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümleridir. Okul öncesi öğretmenliği lisans programına geçiş yapabilen öğrenciler, buradan mezun olduklarında KPSS’ye girerek Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli okullarda öğretmen olabilirler. Bu mezunlar anaokullarına atanabileceği gibi, ana sınıfı olan ilkokul eğitim kurumlarına da atanabilirler. İstekleri halinde veya KPSS ile atanma şansı bulamayanlar ise özel ana okullarda çalışabilirler.
Çocuk Gelişimi Bölümü Dersleri
2 yıllık çocuk gelişimi bölümünde okuyan öğrenciler, eğitim süreleri boyunca Türk Dili Ve Edebiyatı, İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük, Yabancı Dil gibi bazı temel derslerin yanında; Çocuk Gelişimi, İletişim, Çevre Sağlığı, Meslek Etiği, Çocuk ve Drama, Çocuk Ve Oyun, İlkyardım, Matematik, Kaynaştırma Eğitimi, Anne-Çocuk Beslenmesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Psikolojisi ve Ruh Sağlığı, Aile Eğitimi gibi alanla ilgili dersleri görürler. Dersler kolay ve eğlenceli sayılabilecek niteliktedir. Kısacası bölümü sevenler için sınıf geçmek kolaydır.
Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?
Bölümden mezun olup herhangi bir kurum veya kuruluşta işe başlayanlar, bulundukları kurumlardaki çocukların eğitimi ve gelişimi ile ilgilenirler. Bu bağlamda onlara drama, resim, müzik gibi alanlarda etkinlikler yaptırır ve onların gelişimi konusunda diğer etkinlikleri yerine getirirler. Çocukları hem eğlendirir hem de gelişimlerini sağlarlar. Aynı zamanda onları gözlemler ve çeşitli geri dönütlerde bulunurlar.
Çocuk Gelişimi Bölümü Maaşları

Herhangi bir devlet kurumunda işe başlayanlar tahmini olarak 2000 lira kadar maaş alabilirler. Özel kurumlarda çalışanlar ise asgari ücret veya biraz üstünde ücretler almaktadırlar. 4 yıllık çocuk gelişimi bölümüne dikey geçiş yapıp mezun olanlar ve öğretmen olarak atananlar ise 2500-2600 dolaylarında maaş alabilirler.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 104
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: 2 Yıllık Çocuk Gelişimi Bölümü İş İmkanları Maaşları
2 Yıllık Çocuk Gelişimi Bölümü İş İmkanları Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/2-yllk-cocuk-gelisimi-bolumu-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/2-yllk-cocuk-gelisimi-bolumu-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için