Alkol Bağımlılığı Bir Hastalıktır

PAYLAŞ:

Alkol Bağımlılığı Tedavisi
                Genel olarak hayatta yaşanan olumsuz olaylar kişiyi alkole bağlar. Kişi iç durumunda yaşadığı sinir gerginliğini yok etmek için alkol içme ihtiyacı hisseder ve bağımlı olur. Eğer bu durum önüne geçilemez bir hal almışsa, kişide saldırganlık, sabahları alkol alma gibi durumlar da baş gösteriyorsa kişinin alkol bağımlılığı tedavisi alması gerekiyor. Yazımızda alkol tedavisinin nasıl uygulandığını ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizlere aktaracağız.
Öncelikle şunu iyi bilmeniz gerekir alkol bağımlısı kişi tedavi ilkelerine sadık kaldığı sürece alkolü bırakma oranı çok yüksektir.
Alkol Bağımlılığı Tedavisinde Süreç Nasıl İşler?
Alkolik kişinin tedavi edilme süreci sabır isteyen bir süreçtir. Hastanın çevresi de sabırlı bir şekilde bağımlı olan kişiye yardım etmelidir.  Tedavi süresi minimum 6 aydır. Bu dönemde alkol kullanmayan hastalarda "kısmi düzelme" olduğu düşünülür. Kısmi düzelme deniliyor çünkü kişinin tam anlamıyla alkolü bırakması ve tedaviyi sonlandırması için en az 1 yıl alkol kullanmaması gerekir.  Hatta bazı durumlarda tedavinin ömür boyu sürmesine bile karar verilebilir.
Alkol bağımlılığı tedavisinde tek başına ilaç yeterli olmaz. Alkol bağımlısı olan kişinin kendisini tanıması ve hangi durumlarda alkole başvurduğunu tespit etmesi önemlidir. Çünkü hastaların alkol kullanımını tetikleyici durumlar mevcuttur. Buna alkol kullanma davranışı denmektedir. Bu davranışları iyi tespit edilip önlemler alınırsa başarı oranı yükselir.
Tedavi aşamasında üç dönem bulunmaktadır;
1- Arındırma
2- Erken iyileşme
3- Gelişim dönemi
Arındırma dönemi; Genelde 10 - 15 gün sürer.  Bağımlı kişinin alkolü bırakmasının ardından vücudun vereceği ilk tepkidir. Tıbbi bir dönemdir ve genellikle ilaç tedavisine ihtiyaç duyulur.
Erken iyileşme dönemi; Motivasyon dönemi de denilebilir. Kişinin sağlık durumu gözlemlenir ve psikolojik olarak alkolden tamamen arınması sağlanır. Bu dönemde tedaviye aile bireyleri de katılır ve motivasyon arttırılır. Haftalık grup tedavileri de uygulanır.
Gelişim dönemi; Bağımlı kişinin alkole neden başvurduğu tespit edilir. Çevresindeki sorunlar giderilir ve eksik psikososyal becerilerinin giderilmesi sağlanır.
Yardım Almadan Alkolden Kurtulabilir miyim?
Alkol bağımlılığı ciddi bir rahatsızlıktır. Alkol bağımlılığı kişinin beynini ele geçirir ve çevresini, sosyal hayatını olduğundan başka gösterir. Bu değişimlerin yardım alınmadan giderilmesi neredeyse imkansızdır çünkü kişi bunun farkında değildir. Profesyonel olarak alınan yardım sizleri adım adım başarıya götürür. Ve bu başarının temel direği uzun süreli tedavi ve sabırdır.
Alkol tedavisi ve ilaç kullanımı
Alkol tedavisinde kullanılan ilaçların asıl amacı vücudun alkol eksikliğini gidermektir. Çünkü alkole alışan vücut büyük bir yoksunluk çeker. Ancak alkol tedavisinde ilaç tedavi edici değildir, yardımcı elemandır.
Alkol Bağımlılığından kurtulunca vücut direncim düşer mi?
Her türlü bağımlılıktan sonra hepsi olmasa da bazı bireyler kendilerini sürekli hasta hissederler. Buna alkol bağımlılığı da dahil. Ancak bu çok da fiziksel bir durum değil. Daha çok psikolojik. Alkol bağımlılığından kurtulduktan sonra kendinizi bitkin,sürekli hasta gibi hissetmeniz normaldir. Ama bu durum geçicidir. Alacağınız psikolojik destek ile bu sorunun da üstesinden gelebilirsiniz.
Alkol Tedavisinde Ayaktan Tedavi mi? Yatarak Tedavi mi?
Yapılan araştırmalarda ayaktan tedavi, hastaneye yatarak görülen tedaviden daha iyi sonuçlar vermiştir.  Çünkü ayaktan tedavi, kişiyi daha özgür bırakır ve kişinin sosyal hayatından uzaklaşmamasını sağlar. Alkol bağımlısı kişi iş, okul hayatına devam edebilir.  Böylece bulunduğu çevre ve koşullar içinde alkol kullanmamayı öğrenir. Fakat bağımlı kişi ayaktan tedaviye olumlu yanıt vermiyor ise hastaneye yatırılarak gözlem altında tutulur.
Alkolü bıraktıktan sonra tekrar içmeye başlar mıyım?
Alkol bağımlılığı tedavisi zor bir süreçtir. Bağımlı kişi birkaç kez başarısız tedavi süreci yaşayabilir. Bu süreçler kişinin alkolü bırakmasını engellemez. Nitekim bir kaç denemeden sonra alkolü bırakan bir çok hasta bulunmaktadır. Bu nedenle umudunuzu hiçbir zaman yitirmemelisiniz. Son olarak alkolü azaltarak yapılan herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bağımlı kişi alkol tedavisine karar verdikten sonra alkol ile ilişkisi birden kesilir. 

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Alkol Bağımlılığı Bir Hastalıktır
Alkol Bağımlılığı Bir Hastalıktır
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/alkol-bagmllg-bir-hastalktr.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/alkol-bagmllg-bir-hastalktr.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için