Bilgisayar Enformatik Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

PAYLAŞ:

   Gelecek, şüphesiz ki bilişim teknolojileri alanının olacaktır. Bu alanla ilgili olan her öğretim programı önem arz etmekte ve öğrencileri donanımlı bireyler yapmaktadır. İşte bu maksatla açılmış olan üniversite bölümlerinden biri de Bilgisayar – Enformatik Bölümü’dür. Bu öğrenim programı, üniversitelerin lisans sahasında eğitim vermektedir. Öğrenim süresi toplam 4 yıl ya da sekiz yarıyıldır. Bölümün amacı, sürekli gelişmekte olan bilişim sektörünün ihtiyaç duyduğu bilgisayar program ve donanım sahalarında yetkin bireyler yetiştirmektir. Yetiştirilmesi hedeflenen bu bireyler, üstün nitelikte araştırma özelliğini haiz, yetenekli ve analitik düşünme yetisine sahip olmalıdır. Vukuu bulan problemleri kısa sürede ve etkili bir şekilde çözme özelliklerinin de bulunması gereken bu bölüm mezunları, birçok farklı iş dalında mesleklerini icrâ edebilirler.

Bilgisayar-Enformatik Bölümü Hakkında Bilgi
   Bilgisayar – Enformatik Bölümü, bilişim teknolojilerini yakından ilgilendiren iki temel unsuru da içerisinde barındıran bir programdır. Bilgisayar dersleri ile teknik altyapı oluşturulmakta, enformatik bilgiler ile de mevcut işleyiş hakkında profesyonel bir yapı öğretilmektedir.  Enformatik, bilindiği üzere mevcut işleyişteki verilerin toplanması, saklanması, işlenip belli bir tertip hâlinde tasnif edilmesi ve kullanılması için gerekli olan unsurları barındıran bir bilim dalıdır. Bu bilim dalının yanı sıra bilgisayar ilimlerinin de bu program içerisinde öğretilmesi, mezun olan meslek sahiplerine geleceğin mesleğini sunmaktadır. Üniversitelerin bu bölümlerinde, genel olarak ekonomi ve işletme sahaları ile ilgili dersler de okutulur. Program boyunca hem teorik hem de pratik öğrenim metotları eşgüdümlü olarak yürütülmektedir. Bu maksatla Bilgisayar Laboratuarı sürekli faal haldedir.

Bilgisayar Enformatik Bölümü İş İmkanları
Bilgisayar – Enformatik Bölümü mezunları, bilgi işlem sahasının herhangi bir dalında çalışabilmektedirler. Hem kamu hem de özel kuruluşlarda görev alabilmekte ve bilgi işlem, sistem uzmanı, bilgisayar programcısı vb. pozisyonlarda etkin rol oynayabilmektedirler. Sistem analisti görevinde de bulunabilen bu meslek sahipleri, kendi bilgi ve becerilerine göre de çalışma sahalarını genişletebilmektedirler. Esasen hem işletme hem iktisat hem de bilgisayar mühendisliği bölümlerinin bir bileşkesinden oluşan bu program, geniş çalışma sahası yelpazesine sahiptir. Fakat yine de bölümün, bir mühendislik fakültesi olmadığının altını çizmekte fayda bulunmaktadır. Buna rağmen, Türkiye’de hemen her işletmede ihtiyaç duyulan bilgi işlem personeli boşluğunu, bu bölüm mezunları doldurabilmektedirler.

Bilgisayar Enformatik Bölümü Maaşları
   ‘’Bilgisayar-enformatik mezunları ne kadar maaş alır, 2014 2015 maaşı ne kadar’’

Yeni mezun bir bireyin, bilgi durumuna göre ortalama 1500 TL gibi bir ücretle işe başlaması beklenebilmektedir. Kendini geliştirdiği ve ilgili donanım / yazılım terminolojisine hâkim olduğu derecede de bu maaş artabilmektedir. Ayrıca burada verilen oranlar tahmini olarak verilmiş, fikir verici oranlardır. Herhangi bir devlet kurumuna atanan mezunların daha fazla maaş alması mümkündür. Bir kamu kuruluşunda çalışan bir mezun 2500 liraya kadar maaş alabilmektedir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Bilgisayar Enformatik Bölümü İş Olanakları ve Maaşları
Bilgisayar Enformatik Bölümü İş Olanakları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/bilgisayar-enformatik-bolumu-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/bilgisayar-enformatik-bolumu-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için