Bilgisayar Mühendisliği Maaşları İş Olanakları

PAYLAŞ:

   Günümüzde her türlü sistemin bilgisayarlar yardımıyla çalıştığı göz önüne alınırsa, bu sistemlerin geliştirilmesinin önemini kavramış oluruz. Bu maksatla sürekli olarak bilgisayar sektöründe teknik proje yöneticisine ihtiyaç duyulmakta ve gerekli boşluklar, üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümlerinin yetiştirdiği mezunlar ile doldurulmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?
Kısaca özetlemek gerekirse bilgisayar mühendisi, alanları ile ilgili olan programlama dillerini kullanabilen ve gerekli yazılımların tasarımlarını yapıp onları bilgisayar donanımları ile entegre edebilen teknik yetkinliğe sahip kişilere denir. Tüm bu işlemleri yapabilmesi için üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Bunların yanı sıra bilgisayar mühendisleri; yapay zekâ çalışmaları yapmakta ve sistemlerin daha işlevsel faaliyet göstermeleri adına geliştirmelerde bulunmaktadırlar. Donanım üzerine ihtisas yapan bilgisayar mühendisleri ise, bilgisayar sistemleri için gerekli olan devre, şema ve algoritmaların projelerinden de sorumlu olmaktadırlar.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi
   Türkiye’de seksen civarında üniversitede Bilgisayar Mühendisliği bulunmaktadır. Adaylar, LYS puanları ile ÖSYM aracığıyla tercihlerini yapıp bu bölümlere başvurabilirler. Bölümün temel amacı, artık cep telefonları ile taşınabilir hâle gelmiş olan bilgisayar sistemlerinin üretim aşamasından pazarlama kısmına kadar faaliyetleri denetlemek ve projelendirmek üzere görevli teknik elemanı yetiştirmektedir. Program süresi dört yıllıktır. Bilgisayar mühendisleri, bilişim sistemlerinin temel yapıları, tasarımları ve faaliyetleri hakkında çalışmalar üretmekle görevlidirler. 
   Teknolojinin dinamik unsuru ile de sistemleri güncelleme yetisine sahip olan bilgisayar mühendisleri, araştırma özellikleri ile de güncel ve bilgili bireyler olarak topluma hizmet ederler.
Bilgisayar Mühendisliği programlarından mezun olan mühendisler, bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı tüm sahalar için yazılımsal ve donanımsal destek verebilmekte, aynı zamanda da kurumsal ağ yapıları hakkında çalışmalar yapabilmektedir. Üretilen ve geliştirilen teknolojilerin proje aşamasında yönetiminden sorumlu olan mezun mühendisler, ar-ge çalışmaları ile de daha iyi bilgisayar sitemleri üretmeye namzettirler.

Bilgisayar Mühendisliği İş Olanakları
Bu bölümden mezun olan bireylere Bilgisayar Mühendisi unvanı verilir. İş hayatında ise bilgisayar sistemlerinin olduğu her kuruluşta çalışabilirler. Yazılım projeleri gerçekleştirebilir, sistem mühendisi görevini ifâ edebilirler. Aynı zamanda oldukça önemli olan savunma sanayi sektöründe de mühim faaliyetlerde bulunabilirler. Kısacacı KPSS ile atananlar her türlü devlet kurum ve kuruluşunda çalışabilir. KPSS sınavı ile devlet kurumlarına atanamayanlar ise birçok özel şirkete veya kuruluşta görev alabilirler.

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

   Fakülteden yeni mezun olmuş ve iş tecrübesi bulunmayan bir bilgisayar mühendisinin maaşı, Türkiye standartlarında ortalama olarak 2800 TL’dir. Doğal olarak bu ücret, mühendislerin bildiği ve kullanabildiği programlama dilleri ya da yazılımlar dâhilinde değişkenlik gösterebilmektedir. Doğru bir kıyas olmasa da Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir bilgisayar mühendisinin yıllık ortalama maaşı 60 bin dolar kadardır. Farklı nitelikleri olsa da, bilgisayar mühendisliğinin evrensel bir meslek olduğu unutulmamalıdır. Büyük özel şirketlerde bilgisayar mühendisi olarak çalışanların çok daha yüksek maaşlar alması mümkündür. Devlet kuruluşlarında 2800-3000 lira dolaylarında çalışanlar mevcutsa da özel şirketlerde 5000 ile 7000 lira maaş alan bilgisayar mühendisleri de yok değildir. Bu da kendini geliştirme ve biraz da şans ile alakalıdır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 2
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Bilgisayar Mühendisliği Maaşları İş Olanakları
Bilgisayar Mühendisliği Maaşları İş Olanakları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/bilgisayar-muhendisligi-maaslar-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/bilgisayar-muhendisligi-maaslar-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için