Bilişim Sistemleri Mühendisliği İş İmkanları Maaşları

   Tüm mühendislik bölümlerini inceleme altına aldığımız geniş çalışmamızda, bugün için de Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümüne yer verdik. Bilişim denince şüphesiz ki akıllara bilgisayarlar ve bilgisayar donanımları gelmektedir. İşte Bilişim Sistemleri Mühendisliği de bu alana yönelik lisans bölümlerinden bir tanesidir. Bu çalışmamızda aşağıdaki konular hakkında...

894 4
   Tüm mühendislik bölümlerini inceleme altına aldığımız geniş çalışmamızda, bugün için de Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümüne yer verdik. Bilişim denince şüphesiz ki akıllara bilgisayarlar ve bilgisayar donanımları gelmektedir. İşte Bilişim Sistemleri Mühendisliği de bu alana yönelik lisans bölümlerinden bir tanesidir. Bu çalışmamızda aşağıdaki konular hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
   ‘’bilişim sistemleri mühendisliği iş olanakları, iş alanları, bilişim sistemleri mühendisliği ne iş yapar, bilişim sistemleri mühendisliği maaşları ne kadar, mühendis maaşları 2014 2015, bilişim sistemleri mühendisliği hakkında bilgi’’

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü İş İmkanları
Bu lisans bölümünden mezun olan öğrenciler çeşitli devlet kurumları ile özel kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Bilindiği gibi herhangi bir bölüm mezununun bir devlet kurumunda işe başlayabilmesi için Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan KPSS’ye girilerek atanma için yeterli puanın alınması koşulu bulunmaktadır. Ancak özel kuruluşlarda çalışmak isteyenler için böyle bir zorunluluk yoktur.
   Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümünden mezun olanlar devlet bankaları ve özel bankalar, yazılım şirketleri, çeşitli sigorta şirketleri, ulaştırma ve lojistik şirketleri ile telekomünikasyon şirketlerinde çalışmakta veya kendi işlerini kurabilmektedirler. Bu bölüm mezunları yine KPSS puanları ile çeşitli üniversitelere, kamu hastanelerine, elektrik kurumlarına da mühendis unvanı ile atanabilmektedir. Bilişim sistemleri mühendisliği kpss atamaları taban puanları genellikle 80 puan üstü ile yapılmaktadır.
Bilişim Sistemleri Mühendisliği Maaşları
‘’bilişim sistemleri mühendisi maaşları 2014 2015, bilişim sistemleri mühendisliği ne kadar maaş alır, mühendis maaşı’’
Kamu personeli seçme sınavı ile yukarıda saydığımız devlet kurumlarından birine atananlar mühendis olarak görev yaparlar. 2014 mühendis maaşları genellikle 2800-2900 lira civarında olmaktadır. 2015 mühendis maaşlarının ise 3200 lira civarında olacağı beklenmektedir. Verdiğimiz bu değerler kamuda çalışan mühendisler için geçerlidir. Özel şirketlerde çalışanlar genellikle asgari ücretin 2-3 katı ile işe başlamakta ve maaşlarını zamanla yükseltebilmektedirler.
Bilişim Sistemleri Mühendisliği Hakkında Bilgi
Bu bölüm 4 yıllık lisans bölümlerinden bir tanesidir. Üniversite adayların bu bölüme yerleşmesi için hem YGS sınavına hem de LYS sınavlarına girmesi gerekmektedir. Sayısal çıkışlı öğrencilerin girmesi gereken LYS sınavları LYS-1 ve LYS-2’dir. Böylece YGS sınavı %40, LYS sınavları ise %60 etkili olarak MF-4 puanı hesaplanır ve adaylar MF 4 puan türü ile Bilişim sistemleri mühendisliği bölümünü tercih ederler. Bölümden mezun olanlar ‘’Bilişim Sistemleri Mühendisi’’ unvanı ile anılırlar. Bu bölüm ülkemizdeki 6-7 tane üniversitede okutulmaktadır.
Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Dört yıllık eğitim süresini bitirip herhangi bir yerde çalışanlar; basit programları tasarlar, bilgisayar donanımları ile ilgili her türlü iş ve işlemi yapar, tasarıları düzenler, yeni tasarılar oluşturur, yazılımlar oluşturarak bunların kullanım yönergelerini hazırlar, gerektiğinde ilgili kişilere anlatır. Kısacası bilişim ve bilgisayar ile ilgili kendi alanı ile ilgili her türlü işi yapmak veya düzenlemekle görevlidir.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

4 comments

 1. Adsız Cevapla

  Güzelmiş, teşekkürler.

 2. Orkun ÖZTÜRK Cevapla

  olum şu bölümün reklamını yapmayın az kazanıyorlar 😀 sonra herkes bilişimci olacak.

 3. Sevde Cevapla

  Bilişim sistemleri mi bilgisayar okumakmi daha iyi ?

 4. sami Cevapla

  elinize saglık

css.php