Biyomedikal Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

   Son zamanlarda ismi sıkça duyulan mühendislik bölümlerinden bir tanesi de Biyomedikal Mühendisliği bölümüdür. Hatta ismi öyle bir şekilde duyuluyor ki, geleceğin en parlak mesleği, maaşı yüksek olan meslek olarak lanse ediliyor. Söylenenlerin küçük bir kısmı şehir efsanesi durumunda olsa da, evet, biyomedikal mühendisliği gerçekten de son yıllarda yıldızı parlayan ve ülkemizde yıllar boyunca iyi bir yer edinebilecek olan bir bölümdür. Sizler için araştırdık ve biyomedikal mühendisliği ile ilgili tüm bilgileri güncel hali ile derlemeye çalıştık. Bu çalışmamızda biyomedikal mühendisliği hakkında bilgi, iş olanakları ve maaşları, çalışma alanları gibi konularda bilgi vermeye çalışacağız.

Biyomedikal Mühendisliği İş Olanakları, Çalışma Alanları
  Daha bundan birkaç sene öncesine kadar, biyomedikal mühendislerinin yaptığı iş ve işlemleri elektronik mühendisleri ile makine mühendisleri yapmaktaydı. Ancak sağlık sektöründe kat edilen mesafe, bu işi daha uzman kişilerin yapması gerektiği yönünde oldu. Böylece ilk defa Erciyes üniversitesinde olmak üzere bu bölüm üniversitelerimizde okutulmaya başlandı. Peki, biyomedikal mühendisliği mezunları nerelerde çalışabilir, ne iş yapar?
   Biyomedikal mühendisliği mezunları her türlü devlet hastanesinde, özel hastanelerde, dispanserlerde, çeşitli laboratuvarlarda çalışabilir. KPSS atamaları ile devletin çeşitli kurum ve kuruluşlarına atamaları yapılmaktadır. Ancak KPSS atama puanını elde edemeyenler birçok medikal cihazlar üreten firmada yüksek maaşlarla işe başlayabilirler. Yukarıda saydığımız alanlar dışında, örneğin ülkemizdeki birçok sağlık-medikal cihazı üstlenen Siemens gibi firmalarda çalışabilir veya kendi işlerini kurabilirler. Yine çeşitli firmaların pazarlama bölümünde çalışma olanağına sahip olabilirler.

Biyomedikal Mühendisleri Ne İş Yapar?
  Hastanelerde veya diğer sağlık kuruluşlarında çalışan biyomedikal mühendisleri, bu kurumlardaki her türlü medikal cihazın onarımı, bakımı, çalıştırılması, ilgililere bu konuda bilgi verilmesi gibi işlerle uğraşmaktadır. Ancak onarım veya bakım işlerini direk yapmamakta, bu konuda koordinasyonu sağlamaktadır. Örneğin bozulan bir röntgen cihazını ilgili servise bildirmek, o konu ile ilgili bilgi vermekle mükelleftirler. Aynı zamanda hastanelerde görev yapmakta olan doktor, hemşire veya teknikerlere, bu tür cihazların nasıl çalıştırıldığı, kullanımı vb. hakkında bilgi verir, onlarla koordineli olarak çalışırlar.

Biyomedikal Mühendisi Maaşları
  Biyomedikal mühendisliği maaşı ne  kadar? Ülkemizdeki mühendis maaşları, kaba hesapla 3 bin lira civarında olmaktadır. Aynı şekilde bir biyomedikal mühendisinin devlet kurumundan alacağı maaş da 3-4 bin dolaylarında olmaktadır. Ancak özel firmalarda çalışıp da bu oranların çok daha üstünde maaş alanlar da mevcuttur.

Biyomedikal Mühendisliğinin Geleceği
  Yapılan bir araştırmada, bu bölümün geleceği en parlak bölümlerden biri olduğu sonucuna varılmıştır. Türkiye’de de bu bölüme verilen önem artmaktadır. Çünkü bilindiği gibi ülkemiz sağlık alanında sürekli gelişme gösteren bir ülkedir.

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi

  Bölüm ülkemizdeki on beş-yirmi üniversitede okutulmaktadır. Bunlardan bazıları özel üniversiteler, bazıları ise devlet üniversiteleridir. Üniversiteler, bu bölüme MF-4 puan türü ile alım yapmaktadır. Puanlar genellikle 300-360 puan arasındadır. Tabi bu durum, devlet üniversiteleri için geçerlidir. Bölümden mezun olanlar, istedikleri takdirde lisans eğitiminden sonra lisansüstü eğitimlerini tamamlayarak üniversitelerde öğretim görevlisi olarak kalabilirler. Bu alanda ihtiyacın bulunması, bölümleri avantajlı kılmıştır. Konu ile ilgili farklı sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 25
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Biyomedikal Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları
Biyomedikal Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/biyomedikal-muhendisligi-is-imkanlar-ve.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/biyomedikal-muhendisligi-is-imkanlar-ve.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için