Bütün LYS Sınavlarına Girilebilir mi?

   Bilindiği gibi herhangi bir üniversite bölümüne yerleşmek isteyen öğrencilerin girmesi gereken iki sınav bulunmaktadır. Bu sınavlardan birincisi, tüm öğrencilerin girmesi gerektiği YGS sınavıdır. YGS, üniversite adaylarının lisans bölümlerini (4 yıllık veya üstü)tercih edebilmesi için girmesi ve bu sınavdan ez az 180 puan alması gereken...

212 0
   Bilindiği gibi herhangi bir üniversite bölümüne yerleşmek isteyen öğrencilerin girmesi gereken iki sınav bulunmaktadır. Bu sınavlardan birincisi, tüm öğrencilerin girmesi gerektiği YGS sınavıdır. YGS, üniversite adaylarının lisans bölümlerini (4 yıllık veya üstü)tercih edebilmesi için girmesi ve bu sınavdan ez az 180 puan alması gereken baraj sınavıdır. YGS’den en az 180 puan alanlar LYS sınavlarına girmeyi hak kazanmış olurlar ki bu da birçok 4 yıllık bölümü tercih etme şansı yakalamak demektir. Konunun daha anlaşılır olması açısından başlıklar halinde inceleyelim.
”bütün lys sınavlarına girebilir miyim, tüm lys’lere girebilir miyim, bütün lys sınavlarına girmenin avantajı, faydası, hangi lys sınavlarına girilebilir, tüm öğrenciler bütün lys sınavlarına girebilir mi”

YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı)
Bu sınava, üniversiteye yerleşmek isteyen tüm öğrenciler girmektedir. YGS’ye giren öğrenciler 140 baraj puanını aştıkları taktirde bütün 2 yıllık bölümleri tercih edebilirler. 4 yıllık bölümleri tercih edebilmek için ise en az 180 baraj puanı aşılmalıdır. 180 veya üzeri puan alanlar, YGS puan türü ile alım yapan bazı lisans (4 yıllık) bölümleri tercih edebilirler. Aynı zamanda kendi alanları ile ilgili LYS sınavlarına girmeyi hak kazanmış olurlar.
LYS (Lisans Yerleştirme sınavı)
4 yıllık ve daha üstü yıllık bölümlerin çoğu farklı puan türleri ile alım yapmaktadırlar. Kısaca şunu söyleyebiliriz. Türkçe-Sosyal mezunları için var olan bölümler TS-1 ve TS-2; Türkçe-Matematik mezunları TM-1, TM-2 ve TM-3; Matematik-Fen mezunları MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4, Yabancı Dil mezunları ise DİL-1, DİL-2 ve DİL-3 puan türlerinden biri ile öğrenci alımı yaparlar. Bu anlamda, her öğrencinin girmesi gereken LYS sınavları farklıdır.
Hangi Bölüm Mezunları Hangi LYS Sınavlarına Girmeli?
-Türkçe-Sosyal bölümü mezunları, LYS-3 ve LYS-4 sınavlarına girerler.
-Türkçe-Matematik bölümü mezunları, LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına girerler.
-Matematik-Fen bölümü mezunları, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girerler.
-Yabancı Dil bölümü mezunları, LYS-5 sınavına girerler.
Öğrenciler Tüm LYS sınavlarına Girebilirler mi?

Yukarıda hangi bölüm/alan mezunlarının hangi LYS sınavlarına girmesi gerektiği ile ilgili bilgi verdik. Ancak öğrenciler, istekleri doğrultusunda 5 LYS sınavına da girebilirler. Yani bir öğrenci sözel mezunudur diye sadece lys-3 ve lys-4’e girecek diye bir zorunluluk yoktur. Hatta öğrencilerin kendi alanı dışındaki sınavlara da girmesi onlar için büyük bir avantaja dönüşebilir. Bu yüzden uzmanlar; üniversite adayı öğrencilerin tüm LYS sınavlarına girmesini önermektedirler. Konu ile ilgili sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php