Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Hakkında Bilgi İş Olanakları

PAYLAŞ:

   Çevre Koruma ve Kontrol bölümü ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazımızda derlemeye çalıştık. Yazımızda; çevre koruma ve kontrol bölümü hakkında genel bilgiler, iş imkanları, iş alanları, maaşları, mezunlarının çalıştıkları yerler, kpss taban puanları, kpss atamaları, dikey geçiş bölümleri gibi birçok konuyu işledik. Ayrıca Çevre Koruma ve Kontrol bölümü mezunları ne iş yapar, nerede çalışır ne kadar maaş alır gibi sorulara da cevap bulmaya çalıştık.

Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü İş İmkanları, Çalışma Alanları
Bu bölümü bitiren öğrenciler, Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girerek bir devlet kurumunda işe başlayabilirler. Bunun için yapılmakta olan ön lisans KPSS’ye girerek yeterli puan alınmalıdır. KPSS atamalarında atanamayanlar ise özel sektörde iş bulabilirler. Bölüm mezunları; atık su arıtım tesislerinde ve içme suyu arıtım tesislerinde çalışabilirler. Aynı zamanlarda il veya ilçe belediye başkanlıklarında, çevre bakanlığında, sağlık bakanlığında, bayındırlık ve iskan bayındırlığında da görev alabilirler. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bölüm mezunlarının devlet kurumlarında memur statüsünde tekniker olarak çalışabilmesi için KPSS’den yeterli puanı alması lazımdır.

Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Maaşları
  ‘’çevre koruma ve kontrol bölümü maaşları ne kadar, mezunlar ne kadar maaş alır, maaşları iyi mi’’
Bölümü bitirenler şayet KPSS ile devlet kurumuna atanırlarsa memur statüsünde ve tekniker unvanında çalışırlar. Bu yüzden yerine göre değişmekle birlikte genel anlamda aldıkları maaşlar birbirine yakın olmaktadır. 2014 2015 yıllarına bakıldığında devlette çalışan bir teknikerin 1800-2000 lira civarında maaş aldıkları bilinmektedir. Ancak özel sektörde çalışanların maaşları bu derecede yüksek olmamaktadır.

Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Hakkında Genel Bilgi
Bu bölümün eğitim süresi iki yıldır. Yani ön lisans bölümleri arasındadır. Bu bölümün bulunduğu üniversiteler YGS-2 puanı ile alım yapmaktadır. Bu anlamda YGS sınavına girmek yeterli sayılmaktadır. Bölümün taban puanları genellikle 180 ile 220 YGS-2 puanı arasındadır.

Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Dersleri
Bölümde eğitim görmekte olan öğrenciler; Matematik, Kimya, Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı, Bilgisayar Destekli Teknik Resim, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi gibi temel derslerin yanında mesleki eğitime yönelik olarak Çevre Esasları, Su Temini, Çevre Kimyası Ve Laboratuvarı, Suların Arıtılması, Atık Suların Arıtılması, Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması, Su Kalitesi Kontrolü, Katı Atıklar ve Kontrolü, Hava Kirliliği Ve Kontrolü, Gürültü Kontrolü, Şehircilik ve Çevre Planlaması Endüstriyel Atık Suların Kontrolü derslerini almaktadırlar. Derslerin yanında otuz iş günü staj yapma zorunluluğu da bulunmaktadır.

Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü KPSS Taban Puanları

Diğer birçok bölümle karşılaştırıldığında KPSS atama puanlarının yani taban puanlarının çok da yüksek olduğu söylenemez. Son birkaç yılda yapılan KPSS atamalarına bakıldığında, taban puanların 80 puan ile 86 puan arasında olduğu görülmektedir. Ön lisans KPSS için bu puanı almak çok da zor sayılmamaktadır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Hakkında Bilgi İş Olanakları
Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Hakkında Bilgi İş Olanakları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/cevre-koruma-ve-kontrol-bolumu-hakknda.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/cevre-koruma-ve-kontrol-bolumu-hakknda.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için