Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Hakkında Bilgi İş Olanakları

   Çevre Koruma ve Kontrol bölümü ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazımızda derlemeye çalıştık. Yazımızda; çevre koruma ve kontrol bölümü hakkında genel bilgiler, iş imkanları, iş alanları, maaşları, mezunlarının çalıştıkları yerler, kpss taban puanları, kpss atamaları, dikey geçiş bölümleri gibi birçok konuyu işledik....

1633 0
   Çevre Koruma ve Kontrol bölümü ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazımızda derlemeye çalıştık. Yazımızda; çevre koruma ve kontrol bölümü hakkında genel bilgiler, iş imkanları, iş alanları, maaşları, mezunlarının çalıştıkları yerler, kpss taban puanları, kpss atamaları, dikey geçiş bölümleri gibi birçok konuyu işledik. Ayrıca Çevre Koruma ve Kontrol bölümü mezunları ne iş yapar, nerede çalışır ne kadar maaş alır gibi sorulara da cevap bulmaya çalıştık.
Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü İş İmkanları, Çalışma Alanları
Bu bölümü bitiren öğrenciler, Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girerek bir devlet kurumunda işe başlayabilirler. Bunun için yapılmakta olan ön lisans KPSS’ye girerek yeterli puan alınmalıdır. KPSS atamalarında atanamayanlar ise özel sektörde iş bulabilirler. Bölüm mezunları; atık su arıtım tesislerinde ve içme suyu arıtım tesislerinde çalışabilirler. Aynı zamanlarda il veya ilçe belediye başkanlıklarında, çevre bakanlığında, sağlık bakanlığında, bayındırlık ve iskan bayındırlığında da görev alabilirler. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bölüm mezunlarının devlet kurumlarında memur statüsünde tekniker olarak çalışabilmesi için KPSS’den yeterli puanı alması lazımdır.
Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Maaşları
  ‘’çevre koruma ve kontrol bölümü maaşları ne kadar, mezunlar ne kadar maaş alır, maaşları iyi mi’’
Bölümü bitirenler şayet KPSS ile devlet kurumuna atanırlarsa memur statüsünde ve tekniker unvanında çalışırlar. Bu yüzden yerine göre değişmekle birlikte genel anlamda aldıkları maaşlar birbirine yakın olmaktadır. 2014 2015 yıllarına bakıldığında devlette çalışan bir teknikerin 1800-2000 lira civarında maaş aldıkları bilinmektedir. Ancak özel sektörde çalışanların maaşları bu derecede yüksek olmamaktadır.
Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Hakkında Genel Bilgi
Bu bölümün eğitim süresi iki yıldır. Yani ön lisans bölümleri arasındadır. Bu bölümün bulunduğu üniversiteler YGS-2 puanı ile alım yapmaktadır. Bu anlamda YGS sınavına girmek yeterli sayılmaktadır. Bölümün taban puanları genellikle 180 ile 220 YGS-2 puanı arasındadır.
Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Dersleri
Bölümde eğitim görmekte olan öğrenciler; Matematik, Kimya, Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı, Bilgisayar Destekli Teknik Resim, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi gibi temel derslerin yanında mesleki eğitime yönelik olarak Çevre Esasları, Su Temini, Çevre Kimyası Ve Laboratuvarı, Suların Arıtılması, Atık Suların Arıtılması, Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması, Su Kalitesi Kontrolü, Katı Atıklar ve Kontrolü, Hava Kirliliği Ve Kontrolü, Gürültü Kontrolü, Şehircilik ve Çevre Planlaması Endüstriyel Atık Suların Kontrolü derslerini almaktadırlar. Derslerin yanında otuz iş günü staj yapma zorunluluğu da bulunmaktadır.
Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü KPSS Taban Puanları

Diğer birçok bölümle karşılaştırıldığında KPSS atama puanlarının yani taban puanlarının çok da yüksek olduğu söylenemez. Son birkaç yılda yapılan KPSS atamalarına bakıldığında, taban puanların 80 puan ile 86 puan arasında olduğu görülmektedir. Ön lisans KPSS için bu puanı almak çok da zor sayılmamaktadır.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php