Çevre Sağlığı Bölümü Hakkında Bilgi İş İmkanları Maaşları

   Sevgili üniversite adayları; üniversite bölümlerini derleme çalışmalarımıza bir tanesini daha ekledik. Bu yazımızda Çevre Sağlığı bölümü ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri derlemeye çalıştık. Yazımızda; çevre sağlığı bölümü iş olanakları, iş alanları, maaşları, KPSS taban puanları, YGS taban puanları, mezunların nerelerde çalıştıkları, ne iş...

1115 1
   Sevgili üniversite adayları; üniversite bölümlerini derleme çalışmalarımıza bir tanesini daha ekledik. Bu yazımızda Çevre Sağlığı bölümü ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri derlemeye çalıştık. Yazımızda; çevre sağlığı bölümü iş olanakları, iş alanları, maaşları, KPSS taban puanları, YGS taban puanları, mezunların nerelerde çalıştıkları, ne iş yaptıkları ile ilgili ayrıntılı ve açıklayıcı bilgiler vermeye çalışacağız. Daha anlaşılır olması açısından bu bilgileri başlıklar halinde sunmamızın daha yararlı olacağını düşünüyoruz.
Çevre Sağlığı Bölümü Hakkında Bilgi
Bu bölüm ülkemizdeki 5-6 üniversitede okutulmakta olup, eğitim süresi iki yıldır. Ön lisans yani 2 yıllık bölümlerden birisi olan bu bölüm YGS-2 puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır. Taban puanlar ise 180 ile 240 puan arasında seyretmektedir.
Çevre Sağlığı Bölümü KPSS Taban Puanları-Çevre Sağlığı Bölümü KPSS Atama Puanları
   Bu bölüm mezunlarının KPSS’den kaç puan alarak bir devlet kurumuna yerleşebileceğini araştırdık. Yapılan son 3-4 KPSS atamasında puanların başlarda düşük olduğunu ancak 2014 yılında yapılan atamada bu taban puanların yükseldiğini gördük. Son 3 yılın verilerine göre KPSS atama puanları 63 ile 82 puan arasında seyretmektedir. 2014 KPSS atamasında alımların hepsinin 80’li puanlarla olduğu görülmektedir. Bunun sebebi ise alınan kişi sayısının az olmasıdır. İhtiyaca göre bu puanlar daha aşağılara düşebilmektedir.
Çevre Sağlığı Bölümü İş Olanakları
Bölüm mezunlarının çalışma alanları geniş sayılmaktadır. Özellikle sağlık bakanlığı bünyesindeki hastanelere çokça alım yapılmaktadır. Sağlık bakanlığının yanı sıra, çevre ve şehircilik bakanlığı, orman ve su işleri bakanlığı, belediyeler, gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı gibi alanlarda da iş olanakları mevcuttur.
Çevre Sağlığı Bölümü Maaşları

Bölümden mezun olanlar genellikle devlet hastanelerine atanmaktadır. Kamu hastanelerine veya üniversite hastaneleri ile diğer sağlık kuruluşlarına atananlar tekniker unvanı ile çalışmaktadırlar. Alımlar ise ‘’sağlık teknikeri’’ adı altında yapılmaktadır. Normal şartlarda bir teknikerin maaşı 1800 lira civarında olmaktadır. Ancak hastanelerde döner sermaye de verildiği için sağlık teknikerlerinin maaşı 2500 liraya kadar çıkabilmektedir. Özel hastanelerde çalışanlar ise daha düşük maaşlar almaktadırlar.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. Fatma öztürk Cevapla

    ben mesleğimi seçemedim ve yardımınız istiyorum . doğaya ve çevreye , bitkilere aşırı merakım var ve bitkilerin neye yaradıklarını öğrenmeyi çok seviyorum . sağlığı da çok seviyorum . sağlık haberlerini büyük bir zevkle izliyorum . maaşı iyi olsun güzel yerlere geliyim ailem de mutlu olsun istiyorum . babam okumamı istiyo güzel bi mesleğim olsun istiyo . lütfen yardım edin . hangi mesleklere uygun olduğumu gelecekteki yerini maaslarını hakkında da bilgilendirirseniz çok seviniim . bu arada kan tutuyo. hiçbir zaman kana bakamıyorum şu ana kadar bayılmadım ama .

css.php