Depresyon Belirtileri Nelerdir

PAYLAŞ:

Depresyon Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi
                Dünyada sık görülen rahatsızlıklardan biri olan  depresyon,  kişilerin günlük hayatını olumsuz etkilemektedir. Hemen hemen herkes hayatının belli dönemlerinde depresyona girmektedir. Önemli olan bu dönemleri en az hasarla atlatabilmektir. Bunun için doğru depresyon tedavisi uygulanması şarttır yoksa kişilerde kalıcı hasarlar oluşabilir.                 Depresyona giren kişi çevresinde oluşan bütün olaylara olumsuz bir gözle bakar. Geçmişe ve geleceğe dair düşünceleri karamsardır. Her şey için kendini suçlar. Olumsuzluklara karşı çaresizlik hisseder ve çevresine endişeli gözlerle bakar. Depresyona giren kişinin sosyal hayatı bozulur ve iyice içine kapanır. Tabii ki bu durumun teşhisi uzmanlarca konulmalı ve depresyon tedavisi düzenlenmelidir. Çünkü kendini kötü hisseden her kişi depresyondadır diyemeyiz.
depresyonda olmanın göstergesi
Depresyon belirtileri

Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım, Depresyon Belirtileri Nelerdir?
1- Kişi kendini sürekli üzgün, halsiz hisseder.
2- Uyku düzeni yoktur. Ya çok uyur ya da uykusuzluk problemi olur veyahut da uyku durumunda sık uyanır.
3- Önceden yaptığı aktivitelerden zevk almaz.
4- Depresyona giren kişi kendini işe yaramaz hisseder. Cinsel hayatı bozulur.
5- Yaptığı işlerde odaklanma sıkıntısı yaşar.
6- Sürekli aklına intihar etmeyi getirir ve bunun için çeşitli planlar yapar.

Saydığımız belirtilerin hepsi aynı anda yaşanılması söz konusu değildir. Belirtilerin bir kısmının sizde bulunması depresyon teşhisi için yeterlidir. Tabii ki bu belirtilerin en az 15 - 20 gün boyunca var olması gerekir.
Depresyona Neden Gireriz?
                Kişilerin hayatlarının belirli evrelerinde yaşamış oldukları olumsuz olaylar, kişinin depresyona girmesini tetikler. Evlilikte sorun, iş stresi, maddi sıkıntı, yakınını kaybetme gibi olaylar depresyona girmemize neden olabilir. Tabii ki hayatında olumsuzluk yaşayan herkesin depresyona girmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yapılan araştırmalar depresyon gibi rahatsızlıkların genetik olduğunu ortaya koyuyor. Ailesinde daha önce depresyona girmiş kişilerin bulunması bireyin ileride depresyon hastalığına yakalanma olasılığını arttırır. Bunun yanında beyin, kalp, böbrek yetmezliği, tiroid bezi rahatsızlığı olan kişilerin de depresyona girme potansiyelinin yüksek olduğu gözlemlenmektedir.
Depresyon Tedavisi Nasıldır?
Depresyon tedavisi için ilaç kullanımına baş vurulur. Antidepresan adını verdiğimiz depresyon tedavi edici ilaçlar hastaların %70'inden fazlasında düzelmeye yol açmaktadır. Yalnız kullanılan antidepresan ilaçların uzun süreli ve düzenli kullanımı depresyon tedavisi için çok önemlidir. Çünkü ilaçların etkisi uzun sürede ortaya çıkmaktadır. Bu süre kimi zaman 2 hafta kimi zaman 1 ay sürebilmektedir. Çoğu hasta ilacı birkaç kullanımdan sonra "bu ilacı boşuna içiyorum, işe yaramadı" düşüncesiyle ilaç kullanımını yarıda bırakıyor. Bu nedenle depresyon tedavisi yarım kalıyor ve istenilen başarı sağlanamıyor. Depresyon hastalığına yakalanan kişiler uzman doktorların yönlendirmesi ile ilaç kullanımına başlamalı ve kesinlikle doktorlarına güvenmelidirler. 
                Antidepresan dışında depresyona giren kişiler psikoterapi, grup tedavileri vb gibi yöntemleri de doktorlarına danışarak uygulayabilirler.
Depresyon İlaçları Bağımlılık Yapacak Diye Korkuyorum?
                Hastaların genel korkusu ilaçların bağımlılık yapacağıdır. Hekimlerin yapmış olduğu araştırmalarda depresyon ilaçları kesinlikle bağımlılık yapmamaktadır. Bağımlılık yapan ilaç türleri bir grup sakinleştirici ve yatıştırıcı ilaçlardır. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların uzun süreli kullanılması herhangi bir bağımlılığa yol açmamaktadır. Hastaların uzun süreli kullanmamasının en büyük nedeni budur.

                Depresyon tedavisinde hastanın doktoruna güvenmesi ve aklına takılan soruları rahatlıkla sorması büyük önem teşkil etmektedir. Doktorunuza çekinmeden kafanıza takılan her konuyu sormalısınız. 

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Depresyon Belirtileri Nelerdir
Depresyon Belirtileri Nelerdir
http://media4.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/Sa%C4%9Fl%C4%B1k/Genetik/yalnizlik_duygusu_depresyon_kadin.widec.jpg
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/depresyon-belirtileri-nelerdir.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/depresyon-belirtileri-nelerdir.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için