Dış Ticaret Bölümü Hakkında Bilgi ve İş Olanakları

PAYLAŞ:

  Geleceği parlak olarak düşünülen 2 yıllık bölümlerden bir tanesi de Dış Ticaret bölümüdür. Hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde iş imkânının bulunması, bu bölümün tercih edilen bölümlerden biri haline getirmiştir. Ülkemizdeki birçok üniversitede bu bölüm okutulmaktadır. Ön lisans bölümleri arasında iyi sayılabilecek bölümler arasındadır. Şimdi sizler için elde ettiğimiz dış Ticaret bölümü iş imkanları, iş alanları, dış ticaret bölümü maaşları gibi konular hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışalım.

Dış Ticaret Bölümü İş İmkanları
İki yıllık Dış Ticaret bölümünden mezun olanlar KPSS ile bazı devlet kurumlarına atanma şansını elde edebilirler. KPSS sınavında başarılı olanlar Gümrük Müsteşarlığı ve ilgili birimleri ile Maliye Bakanlığı ve ilgili birimlerine atanabilirler. Dış Ticaret Bölümü KPSS atama puanları yüksek sayılmakta ve atamaları da az yapılmaktadır. Ancak KPSS ile atanamayan mezunların özel sektöre yönelebilme imkanları bulunmaktadır. Bu anlamda ithalat ve ihracat işleri ile uğraşan her türlü iş yeri veya kuruluşta iş bulunabilmektedir. Ancak bunun için de mezunların kendini çok iyi geliştirmesi gerekmektedir. Özellikle bir veya birkaç yabancı dil öğrenen mezunların iş bulma konusunda çok daha şanslı olacakları ifade edilebilir. Mezunlar bunların dışında özel bankalarda da çalışabilmektedir.

Dış Ticaret Bölümü Hakkında Bilgi
Bölümün eğitim süresi 2 yıl olup YGS-6 puan türü ile alım yapılmaktadır. Bölüme ticaret meslek liseleri ve diğer bazı meslek liselerinden mezun olanlar sınavsız geçiş hakkı ile geçiş yapabilmektedir. İlgili bölümlerden mezun olmayan öğrenciler ile genel liselerden mezun olan öğrenciler ise bu bölümü tercih edebilmek için YGS sınavına girmeli ve bu sınavdan en az 140 YGS-6 puanı almalıdır. 140 puan sadece tercih edebilme hakkı için baraj puanıdır. Bu yüzden 140 puan alan her öğrencinin Dış Ticaret bölümüne yerleşebileceği diye bir şey yoktur. Bölüm öğrencilerinin staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun için belirlenen süre ise otuz işi günüdür. Bölümde bazı genel derslerin yanı sıra ticaret ve dış ticaret ile çeşitli ekonomi dersleri verilmektedir. Bölüm mezunları genellikle ofislerde iş yapmaktadırlar. Ancak gerektiği zaman uluslararası seyahatlere çıkmaları da mümkün olmaktadır.

Dış Ticaret Bölümü Maaşları
Dış Ticaret bölümünden mezun olanların maaşı değişiklik gösterebilmektedir. Devlet kurumlarına atananlar memur statüsünde çalışacağı için memur maaşı alırlar ki bu da tahmini olarak 2300-2500 lira dolaylarındadır. Özel sektörde çalışanlar ise asgari ücret veya 2-3 katı maaş ile çalışabilmektedir. Kişi kendisini ne kadar geliştirdiyse o oranda maaş alabileceği söylenebilir.

Dış Ticaret Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
Diğer ön lisans programlarında olduğu gibi Dış Ticaret bölümü mezunlarının da DGS sınavı ile dikey geçiş yapabilecek 4 yıllık (lisans) üniversite bölümleri bulunmaktadır. Bölümden mezun olanlar, isterlerse DGS sınavına girerek Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi,  Lojistik Yönetimi,  Sermaye Piyasası,  Uluslararası Finans, Uluslararası İşletme,  Uluslararası İşletmecilik,  Uluslararası Ticaret,  Uluslararası Ticaret ve Finansman,  Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik lisans bölümlerine geçiş yapabilir ve lisans mezunu olma imkanına sahip olabilirler.

Dış Ticaret Mezunları Ne İş Yapar?

Bölümden mezun olup işe başlayanlar, ithalat ve ihracat ile ilgili her türlü iş ve işlemi yaparlar. Satın alınacak malların kontrolü, koordinesi, zamanında ele geçirilmesi, satılacak malların zamanında gönderilmesi ile ilgili her türlü işi yapmaktadırlar.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 6
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Dış Ticaret Bölümü Hakkında Bilgi ve İş Olanakları
Dış Ticaret Bölümü Hakkında Bilgi ve İş Olanakları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/ds-ticaret-bolumu-hakknda-bilgi-ve-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/08/ds-ticaret-bolumu-hakknda-bilgi-ve-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için