Deri Mühendisliği Maaşları İş Olanakları

 Ülkemizde, iyi bir yerde olmayan mühendislik bölümlerinden bir tanesi de Deri Mühendisliği bölümüdür. Diğer mühendislik bölümlerinden bahsettiğimizde genellikle güzel taraflarını görür, olumlu konuşurduk; ancak Deri Mühendisliği için aynı olumlu şeyleri söyleyebilmek gerçekten çok zor. Öyle ki bölümden mezun olanların bile, bir tek olumlu konuşanını göremedik....

891 4

 Ülkemizde, iyi bir yerde olmayan mühendislik bölümlerinden
bir tanesi de Deri Mühendisliği bölümüdür. Diğer mühendislik bölümlerinden
bahsettiğimizde genellikle güzel taraflarını görür, olumlu konuşurduk; ancak
Deri Mühendisliği için aynı olumlu şeyleri söyleyebilmek gerçekten çok zor.
Öyle ki bölümden mezun olanların bile, bir tek olumlu konuşanını göremedik.
Herkes Deri Mühendisliğinin iş imkanları açısından çok kısıtlı olduğundan
bahsediyor. Yine de bölümü merak edip yakından tanımak isteyenler için bu yazıyı
hazırlamayı uygun gördük. Yazımızda Deri Mühendisliği bölümü iş imkanları,
çalışma alanları, dersleri, maaşları, mezunları ne iş yapar, nerede çalışır gii
konularda bilgiler vermeye çalışacağız.

Deri Mühendisliği Hakkında Bilgi
Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Türkiye’de sadece İzmir Ege
Üniversitesinde bu bölüm okutulmaktadır. MF-4 puan türü ile öğrenci alımı
yapılmaktadır. Taban Puanları ise 250 ile 300 puan arasında olmaktadır.
2014-2015 üniversite yerleştirme sonuçlarında oluşan taban puanı 253 olmuştur.
Bu bölüme olan rağbet çok fazla olmadığı için birçok mühendislik bölümüne göre
puanları düşük olmaktadır. Bölümden mezun olanlar mühendis unvanı almaktadır.
Deri mühendisi olarak anılsalar da maalesef pek çok mezun bu sıfatla
çalışmamaktadır.
deri mühendisliği iş olanakları
Deri Mühendisliği Bölümü

Deri Mühendisliği Bölümü İş Olanakları

Bölümden mezun olanların çok azı devlet kurumuna atanmakta
ve parmakla sayılabilecek kadarı ise üniversitede kalabilmektedir. Kamuya ait
kurum ve kuruluşlarda çalışmak çok zor olsa da, genellikle özel sektörde
çalışma imkanı bulunmaktadır. Özellikle deri fabrikaları, deri üretim yerleri,
deri satıcıları mezunların çalıştıkları yerler arasında gelmektedir. Yabancı
dil konusunda kendisini geliştirmiş olanlardan, yurt dışında çalışanlar da yok
değildir. Ancak genel kanıya bakıldığında, bu bölümden mezun olanların mühendis
olarak değil de farklı statülerde farklı işler yapıldığı görülmektedir.
Kısacası iş imkanları bakımından çok kısıtlı bir bölümdür.
Deri Mühendisliği Maaşları

Deri mühendisi ne kadar maaş alır, deri mühendisliği maaşı
ne kadar 2014 2015? Normal şartlarda, yani devlete ait bir resmi kurumda
çalışan bir deri mühendisi 3000 lira civarında para alabilmektedir. Ancak bu da
imkansıza yakındır. Daha çok, özel sektörde çalışan deri mühendisleri genellikle
asgari ücretin 2 katı maaş alabilmektedir. Bu da ise günümüz koşullarında
1500-1600 liraya tekabül etmektedir.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

4 comments

 1. ali yorgancıoğlu Cevapla

  EGE ÜNİVERSİTESİ DERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
  Lisans ve Lisansüstü düzeyde eğitim veren Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü Türkiye’nin ilk ve tek, dünya üzerinde ise bu alanda eğitim veren birkaç akademik kurumdan biridir.
  Deri Mühendisliği Bilimi, ana girdisi ve üretim teknolojileri bakımından; biyoloji, histoloji, mikrobiyoloji, biyoteknoloji, kimya, çevre, makine, bilgisayar ve benzeri birçok bilim dalını kapsaması nedeniyle çok disiplinli bir karakter arz etmektedir. Ayrıca; tasarım ve moda konuları da deri mühendisliği kapsamının başka bir boyutunu oluşturmaktadır.
  Deri Mühendisliği bölümünün eğitim hedefi; dünya deri ve deri mamulleri sanayinin ihtiyacı olan yüksek standartlara sahip mühendisleri yetiştirmektir. Bu kapsamda; mamul deri tiplerinin üretimini ve modifikasyonunu gerçekleştirebilen, tüm fiziksel ve kimyasal kontrolleri yapabilen, yeni teknik ve teknolojileri geliştirebilen, modaya uygun yeni ürün tasarımı yapabilen mühendislerin mezun edilmesi amaçlanmaktadır. Ayakkabı tasarımı ve üretimi, deri konfeksiyon konuları da Bölümün ders kapsamındadır.
  Eğitim süresi 4 yıldır. Ayrıca 1 yıl süreli “İngilizce Hazırlık Programı” uygulanır.Deri Mühendisliği eğitimi; Mühendislik Fakültesi temel eğitim prensiplerini kapsayan mühendislik dersleri ile mesleki ders ve uygulamalardan oluşan bir programa sahiptir. Lisans, yüksek lisans ve doktora programları Bologna kriterleri uyarınca düzenlenmiştir. Öğrenciler eğitimlerinin 6. yarıyılı sonunda; deri fabrikalarında, kimyasal madde üreten ve pazarlayan firmalarda, deri konfeksiyon işletmelerinde, ayakkabı fabrikalarında, suni deri fabrikalarında, deri ürünleri tasarımı ve moda kuruluşlarında, AR-GE merkezleri ve laboratuvarlarda 4 hafta süre ile staj yapmak mecburiyetindedir. Bitirme tezlerini araştırma ve incelemeye yönelik hazırlayan öğrenciler, bölümdeki mevcut laboratuvarlardan yararlanmaktadır.
  Türkiye’deki tek, dünya üzerinde ise deri ve ayakkabı sanayine yönelik eğitim veren birkaç akademik kurumdan biri olması sebebiyle, bölüm mezunları yurt içinde ve yurt dışında yüksek iş bulma imkanına sahiptir. Özellikle iyi derecede en az bir yabancı dil bilenler yüksek ücretlerle iş bulabilmektedirler. Bu bölüme yurt dışından eğitim için öğrenciler de geldiği için uluslar arası bir bölüm niteliğindedir. Mezunlar sadece deri ve ayakkabı üretiminde değil, aynı zamanda moda ve tasarım alanlarında da kendilerini geliştirerek kariyer yapma imkanına sahiptir.
  Deri mühendisleri Türkiye’deki ve yurt dışındaki; deri fabrikalarında, kimyasal madde üreten ve pazarlayan firmalarda, deri tasarımı ve moda kuruluşlarında, deri konfeksiyon işletmelerinde, ayakkabı fabrikalarında, suni deri fabrikalarında, ar-ge kuruluşları ve laboratuvarlarda ve sektörel danışmanlık firmalarında çalışma olanaklarına sahiptir.
  Ayrıca, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapabilmektedir.
  Bölüm web sitesi: http://deri.ege.edu.tr/

 2. Çağrı Polga Cevapla

  Deri mühendisliği, sektörel ihtiyacı ülkede karşılayacak tek bölüm olma özelliğine sahip bir mühendislik bölümüdür. Mühendislik eğitiminin verildiği bu bölümden mezun olan arkadaşlarımızın bir çok şehirde kurulmuş olan deri sanayi bölgelerinde kürk giysilik ayakkabılık gibi değişik deri üretim alanlarında hizmet veren fabrikalarda çalışmaları mümkündür. Bu iş koluna sağlanacak olan nitelikli eleman ihtiyacını temin edebilecek tek bölüm olması da mezun olacak arkadaşlara diğer sektörlere kıyasla iş potansiyeli konusunda avantaj sağlamaktadır. Maaşlar konusunda da ilk etapta verilen ücretler yeterli miktarlarda olmasa da tecrübeye ve iş kalitesine bağlı olarak alınan ve alınabilecek maaş oranları son derece iyi durumdadır. Bu durumun ülkemizin mevcut durumunda diğer sektörlerde de görülebildiği aşikardır. Bu nedenle tercih etmeyi düşünen arkadaşlarımıza tavsiyem şudur ki ; mezuniyet sonrasındaki maaşlardan ziyade iş potansiyeli ve kariyer planlaması konusunda yeterlilik aramalarıdır. Bu koşulları sağlayabilecek firmaların mevcudiyeti ile istenen rakamlar kişinin becerisi ve tecrübesine bağlı olarak kazanılabilecek türdendir.

 3. Dogan Cevapla

  Merhaba Ben Deri mühendisliği bölümü mezunuyum.Bu bölümü okuyacak veya aday arkadaşlara tavsiyem 1 sene daha hayatınızdan gitsin ama ömür boyu sıkıntı çekmeyin diyeceğim 1 sene daha çalışın iyi bir bölüme gidin.Deri mühendisliği mezunlarının %95 i farklı sektörde düşük ücretlerle çalışıyor.Hayatımızdan giden bir 5 yıl oldu.İş olanağı hem özelde hem devlette hemde akademik olarak yok.Olsa dahi mühendisin çalışacağı şart ve imkanlar yok.Maaşlar çok düşük.Muhakkak bir deri firmasını ziyaret edin yaptığı işi görün öyle yazın sizlere tavsiyem.

 4. Hande Keskin Cevapla

  2010 yılı mezunuyum hayatımdaki en büyük hataydı.Başka bir bölümden hocanın biri demişti ki ”Gidin başka bir bölüm okuyun yazık gençliğinize ” şimdi o kadar iyi anlıyorum ki ama benim için çok geç sizin için geç olmasın hayatınız kararmasın.Kısaca deri sektörü mühendis çalıştıracak uygunlukta bir sektör değil hem maaş olarak hem iş olarak gidin işletme mezunu olunda daha iyi.Muhakkak iyi araştırın.

css.php