Elektrik Elektronik Mühendisliği İş İmkanları Maaşları

PAYLAŞ:

  Günümüzde en fazla rağbet gören ve en yaygın olan mühendislik bölümlerinden biri olan elektrik-elektronik mühendisliği bölümü hakkında sizlere güncel ve doğru bilgiler vermeye çalışacağız. Konu ile ilgili bu yazımızda elektrik elektronik mühendisliği çalışma alanları, elektrik-elektronik mühendisliği iş olanakları, maaşları, dersleri, eğitim süresi gibi konularda bilgi vermeye çalışıp ‘’elektrik elektronik mühendisliği mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, dersleri zor mu, maaşı yüksek mi, elektrik-elektronik mühendisliği KPSS taban puanları kaç'' gibi sorularınıza da cevap bulmaya çalışacağız. Şimdi konumuzu başlıklar halinde inceleyelim.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi
Bu bölümün eğitim süresi 4 yıldır (hazırlık sınıfı olan üniversitelerde 5 yıl) ve üniversiteler tarafından MF-4 puan türü ile alım yapılmaktadır. Yani bölümü tercih etmek isteyenlerin YGS’den sonra LYS sınavlarına da girmesi gerekmektedir. Türkiye’de en yaygın bölümlerden bir tanesidir. ÖSYS LYS yerleştirmelerinde oluşan taban puanlara bakıldığında, devlet üniversitelerinde en düşük üniversitelerin 260’lı puanlarla alım yaptığı ve bu puanın 500’lerin üzerine çıktığı görülmektedir. Özel paralı üniversitelerde ise taban puanlar çok daha düşük olabilmektedir. Örneğin 2014-2015 yerleştirmelerinde rekor Koç Üniversitesindedir. Tam burslu olarak 535 taban puanla alım yapmıştır. Sıradaki üniversite ise 531 taban puanla devlet üniversitelerinden biri olan Boğaziçi üniversitesi olmuştur. İkinci öğretimler daha düşük puanlarla kapatmıştır.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü İş Olanakları, Çalışma Alanları
Çalışma alanları en geniş olan mühendisliklerinden bir tanesidir. Elektrik-elektronik mezunları özel sektörde iş bulabildikleri gibi devlete ait birçok kurum ve kuruluşta görev alabilmektedirler. Türkiye Elektrik İletim A.Ş Genel Müdürlüğü ve bağlı birimler, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve bağlı birimler, Devlet Demiryolları, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü, çeşitli üniversiteler, Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi devlet kurumları, mezunları iş bulduğu kurumların başında gelmektedir. Bu büyük kurumların dışında mühendis alımı yapan daha birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Ayrıca dileyen mezunlar gerekli şartları yerine getirdikten sonra üniversitelerde öğretim görevlisi olarak da kalabilmektedir.
elektrik elektronik mühendisi maaşları
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Maaşları 2014 2015
Mühendisler, ülkemiz ortalamalarına göre iyi bir maaşa sahip olan meslek mensupları arasında yer almaktadır. Elbette ki Türkiye’de çalışan mühendislerin aldıkları maaşlar, yurt dışında çalışan mühendislerle karşılaştırıldığında çok komik kalmaktadır ancak bizim işimiz kendi ülkemizdedir. Velhasıl, ülkemizde göreve yeni başlayan bir elektrik elektronik mühendisi maaşı 3000 lira dolaylarında olmaktadır. Kıdemli bir mühendis ise daha fazlasını alabilmektedir. Yine, kendisini iyi yetiştirmiş ve iyi bir firmada iş bulmuş olan bir mühendis 5-6 bin liraya kadar da çalışma olanağına sahip olabilmektedir.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Dersleri Zor mu?
Mezunların ifadelerine göre bölüm dersleri zor olabilecek niteliktedir; ancak bölümü seven, ilgi duyan ve biraz da çalışan bir öğrencinin geçemeyeceği dersler değildir. Özellikle 1. Sınıfın kolay olduğu daha sonraki sınıflarda derslerin zor olmaya başladığı söylenmektedir. Bu bölümde de matematik, fizik, kimya, yabancı dil, inkılap tarihi gibi genel dersler okutulmaktadır. Ancak bu genel derslerin yanında öğrencileri zorlayacak olan alan dersleri de bulunmaktadır. Elektrik-elektronik mühendisliğinde okutulan derslerden bazıları şunlardır: elektrik mühendisliğine giriş, malzeme bilgisi, fizik laboratuvarı, devre analizi, olasılık ve istatistik, diferansiyel denklemler, elektromanyetik alan teorileri, mantıksal devre tasarımı, düşük gerilim güç sistemleri vb.
Son Söz

Elbette ki hiçbir bölümden tereyağından kıl çeker gibi mezun olunmuyor ve iş bulunmuyor. Her bölümde olduğu gibi, elektrik elektronik mühendisliği bölümünde de öğrencilerin çaba sarf etmesi ve KPSS’ye de iyi bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Çalışan öğrenciler bölümü kolaylıkla bitirebileceği gibi KPSS atamalarında da iyi bir puan alarak atanabilecektir. Elektrik elektronik mühendisliği KPSS taban puanları ulaşılamayacak kadar yüksek değildir. Bölümü kazanmış olan ve kazanmayı hedefleyen tüm öğrencilere şimdiden başarılar dileriz.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Elektrik Elektronik Mühendisliği İş İmkanları Maaşları
Elektrik Elektronik Mühendisliği İş İmkanları Maaşları
http://3.bp.blogspot.com/-HRuAAnhkBPE/VAoQL1PYiRI/AAAAAAAAA6Y/_C847DkO4dk/s1600/elektrik-elektronik-muhendisligi.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-HRuAAnhkBPE/VAoQL1PYiRI/AAAAAAAAA6Y/_C847DkO4dk/s72-c/elektrik-elektronik-muhendisligi.jpg
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/09/elektrik-elektronik-muhendisligi-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/09/elektrik-elektronik-muhendisligi-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için