Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

   İş bulma olanakları açısından şanslı sayılabilecek bölümlerden bir tanesi de Endüstri Mühendisliği bölümüdür. Uzun yıllar boyunca, endüstri mühendisliği bölümü zirvelerde kalmayı başarabilmiş ve iş imkanları yönünden her zaman geniş imkanlara sahip olmuştur. Özellikle günümüzde neredeyse her alanda bu bölüm mezunlarına ihtiyaç duyulmakta ve çeşitli alanlarda iş istihdamı sağlanmaktadır. Bu yazımızda Endüstri Mühendisliği bölümünü her açıdan ele alarak, bölümü tercih etmek isteyenler için güzel bir bilgi kaynağı oluşturmaya çalıştık. Bu bilgi kaynağında aşağıdaki soruların cevabını bulabileceksiniz.
-Endüstri mühendisliği çalışma alanları nelerdir?
-Endüstri Mühendisliği mezunları ne iş yapar, nerede çalışır?
-Endüstri Mühendisliği maaşları ne kadardır, yeni mezun mühendis maaşı kaç liradır?
-Endüstri mühendisliği KPSS taban puanları kaçtır, atanmak için kaç puan alınmalıdır?
-Endüstri Mühendisliği bölümünün geleceği var mıdır? Vb.

Endüstri Mühendisliği Bölümü Hakkında Genel Bilgi
Üniversiteler bu bölüme MF-4 puan türü ile alım yapmaktadır. Bu bölümü tercih etmek isteyen üniversite adaylarının hem YGS’ye hem de LYS-1 ve LYS-2’ye girmesi zorunludur. Bölümün eğitim süresi hazırlık sınıfı bulunan üniversitelerde 5 yıl, diğerlerinde ise 4 yıldır.
endüstri mühendisliği çalışma alanları
Endüstri Mühendisliği Bölümü

Endüstri Mühendisliği Bulunan Üniversiteler, Hangi Üniversitelerde Var?
Bazı devlet üniversitelerinde bulunmakla birlikte daha çok özel üniversitelerde bu bölüm bulunmaktadır. Bölümün okutulduğu bazı devlet üniversiteleri şunlardır: Aksaray Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kocaeli üniversitesi, Kırıkkkale Üniversitesi, ODTÜ, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi… Diğer üniversiteler de burs imkanları ve tam ücretli olarak özel üniversitelerdir. Taban Puanlar 2014-2015 yılında 280 ile 450 puan dolaylarındadır; ancak daha düşük ve daha yüksek taban puanlı üniversiteler de yer almaktadır.

Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları, İş İmkanları
Endüstri Mühendisliği mezunlarının iş olanakları yani çalışma alanları geniştir. KPSS’den yeterli puanı alanlar devletin birçok kurumunda görev alabilirler. KPSS alımlarına bakıldığında, Sağlık Bakanlığına Bağlı Hastaneler, Üniversiteler, Devlet Demir Yolları, Maden İşletmeleri, Acil Afet Yönetimi, İl Afet Ve Acil Durum Müdürlükleri, Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı ve daha birçok kurum ve kuruluşa atama yapıldı görülmektedir. Endüstri mühendisliği mezunları göreve başladıkları kurumlarda birçok farklı statüde görev alabilmektedirler. Bu statülerden bazıları da yöneticiliklerdir. İnsan kaynaklarından tutun da farklı kurumların müdürlüklerinde veya müdür yardımcılıklarında görev alabilmektedirler.

Endüstri Mühendisliği Maaşları 2014 2015
Endüstri mühendisleri çalıştıkları birimlerde yaptıkları işlere göre maaş alabilmekle birlikte alınan genel bir maaş oranı da bulunmaktadır. Genellikle 3 bin lira civarında çalışmaktadırlar. Ancak 5 bin lira ile çalışan olduğu gibi 2500 lira ile çalışan endüstri mühendisleri de bulunmaktadır.

Endüstri Mühendisliğinin Geleceği

Günümüz koşullarında bu bölüm ne kadar tutuluyorsa gelecekte de tutulacağı ve iş istihdamının belki de daha geniş olacağı öngörülmektedir. Neredeyse her sektörün, endüstri mühendislerine ihtiyaç duyması ve iş istihdamı açması bunun sağlamasını yapar niteliktedir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları ve Maaşları
Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları ve Maaşları
http://4.bp.blogspot.com/-uCPYDkCq2iE/VAroQO708JI/AAAAAAAAA7I/RpHCGiUfSNE/s1600/endustri-muhendisligi-bolumu.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-uCPYDkCq2iE/VAroQO708JI/AAAAAAAAA7I/RpHCGiUfSNE/s72-c/endustri-muhendisligi-bolumu.jpg
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/09/endustri-muhendisligi-calsma-alanlar-ve.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/09/endustri-muhendisligi-calsma-alanlar-ve.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için