İkinci Öğretim Bölümlerinin Avantajları ve Dezavantajları

   Bir ziyaretçimizin ikinci öğretimlerle ilgili sorusu üzerine, herkese yardımcı olması düşüncesiyle bu yazıyı hazırladık. İlgili ziyaretçi, ikinci öğretimlerin avantajlarını ve dezavantajlarını sormuş. Barmağımızın bastığınca cevaplamaya çalışalım: İkinci Öğretim Nedir? İkinci öğretim, üniversitelerde yapılan akşam eğitimidir. Aynı zamanda normal öğretime göre ücretlidir. Daha anlaşılır olması...

251 0

   Bir ziyaretçimizin ikinci öğretimlerle ilgili sorusu üzerine, herkese yardımcı olması düşüncesiyle bu yazıyı hazırladık. İlgili ziyaretçi, ikinci öğretimlerin avantajlarını ve dezavantajlarını sormuş. Barmağımızın bastığınca cevaplamaya çalışalım:

İkinci Öğretim Nedir?

İkinci öğretim, üniversitelerde yapılan akşam eğitimidir. Aynı zamanda normal öğretime göre ücretlidir. Daha anlaşılır olması için şöyle açıklayalım. Diyelim ki Malatya İnönü Üniversitesinde ”Türkçe öğretmenliği” ve ”Türkçe öğretmenliği ikinci öğretim” şeklinde iki bölüm var. Her ikisinin de ders müfredatı, mezuniyet koşulları, atanma koşulları, kısacası tüm imkanları eşittir. Farklı olan tek şey, normal öğretimde derslerin atıyorum 08:00-16:00 saatleri arasında olması; ikinci öğretimde ise derslerin 16:00-21:30 saatleri arasında olmasıdır.

   Bir diğer önemli fark ise harç ücretleridir. Örneğin normal öğretimlerde harç ücreti yoktur veya atıyorum 250 liradır. İkinci öğretimlerde bu ücret çok daha yüksektir. Yanılmıyorsam 2014-2015 eğitim-öğretim yılı için dönemlik olarak ortalama 1000-1500 lira civarındadır. (İnternetten araştırılarak tam ücret öğrenilebilir.)

   İkinci öğretimlerde harç parasının yüksek olmasından dolayı öğrenciler tarafından pek tercih edilmez; bu yüzden de bu bölümlerin taban puanı, normal öğretimlere göre daha düşüktür.

İkinci Öğretimlerin Avantajları

-Gündüz okulda olmadığınız için, maddi durumunuz elverişli değilse bir iş bulup çalışabilir, para kazanabilirsiniz.
-Normal öğretimlerde atıyorum bir dersiniz saat 09:00’da ise aynı gün arada boşluk olmak kaydıyla diğer bir dersiniz 15:00’da olabilir. ancak ikinci öğretimlerde genellikle bu sorun yaşanmaz.
-Günün tamamı sizindir, istediğiniz gibi gezip dolaşabilirsiniz.
-KPSS’ye hazırlık sürecinde, özellikle de kyk devlet yurtlarında kalıyorsanız, ders çalışmanız daha rahat olur. Çünkü yurtlar gece yarısına kadar gürültülüdür. Herkes uyuduktan sonra sessiz bir ortam bulmanız işinize yarayabilir. Böylece gündüz de uyursunuz.

İkinci Öğretimlerin Dezavantajları

-Normal harcamalarınızın dışında, ayrıca harç parası vermeniz, maddi durumunuzu olumsuz etkileyebilir.
-Zamanla uyku düzeniniz bozulabilir. (Çünkü üniversitedeki ikinci öğretim öğrencilerinin neredeyse %90’ı gece uyanık, gündüz de uykudadır.
-Derslere akşamları katıldığınız için güzel bir gün, güneş görmeniz zordur.
-Özellikle bazı bölgelerde soğuk ve sert havalar, ikinci öğretim öğrencilerinin en çok korktuğu şeydir.
-Kalınan yer ile üniversite arası mesafe uzun ise ulaşım, araba sıkıntısı yaşanabilir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php