İnşaat Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

   İnsanlar arasında ‘’gıda, giyim ve inşaat sektörü zarar etmez’’ diye bir tabir vardır. Bu tabirin doğruluğunu kabul edecek olursak, inşaat mühendisliğinin de zarar etmeyeceğini, veya inşaat mühendisliği bölümünün iyi bir bölüm olabileceğini söyleyebiliriz. Çevremizdeki inşaat mühendislerinin ne kadar çok kazandığını görünce bazen onlara imrenebiliyoruz. Gerçekten de özellikle kendi işini kuran inşaat mühendisleri müthiş paralar kazanmaktadır. Hele de günümüzde konut yapımlarına verilen önemi görünce, ileride bile inşaat mühendisliğinin çok popüler ve kazançlı bir meslek olabileceğini tahmin ediyoruz. Bu yazımızda inşaat mühendisliği bölümü ile ilgi bilgileri vermeye çalışacağız. İnşaat mühendisliği bölümü iş olanakları, iş alanları, çalışma alanları, maaşları, KPSS taban puanları vb. konularda olabildiğince güncel bilgiler vermeye çalışacağız.

İnşaat Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi
Bildiğiniz ve duyduğunuz bütün mühendislik bölümleri sayısal bölümde yer almaktadır. Yani alımları MF puanı ile yapılmaktadır. Puan türü ise MF-4’tür. Bu bölümü üniversite tercihlerinde yazmak isteyenlerin, kesinlikle girmesi gereken üç sınav vardır. Bu sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarıdır. İnşaat mühendisliği bölümünün eğitim süresi, yabancı dilde hazırlık sınıfı veren üniversiteler hariç olmak üzere 4 yıldır. Hazırlık sınıfı okutanlarda ise bu süre 5 yıldır. Bölümden başarı ile mezun olanların aldıkları unvan ‘’inşaat mühendisi’’dir.

İnşaat Mühendisliği İş Olanakları, İş bulma İmkanları
Girişimci ruhu ve az biraz da sermayesi olan bir inşaat mühendisinin işsiz kalması neredeyse imkansızdır. İnşaat mühendisliğinin çalışma alanları geniştir. Bölüm mezunları devlet kurumlarında çalışabilecekleri gibi kendi işlerini kurabilir veya özel şirketlerde çalışabilirler. Çevre ve şehircilik Bakanlığı, Devlet demiryolları, karayolları, üniversiteler, Sağlık Bakanlığı ve belediyeler en çok inşaat mühendisi alımı yapan kurumlar arasında gelmektedir. 2014 yılında yapılan KPSS atamasında, 81 ve üstü puan alan inşaat mühendisliği mezunları, yukarıda saydığımız kurumlardan herhangi birine yerleşmişlerdir. Özel sektörde çalışıp da devlet kurumlarında çalışanlardan daha fazla para kazanan mesleklerden birisi de inşaat mühendisliğidir. Bu yüzden mezunların bir kısmı kendi işini kurarak daha fazla para kazanma peşindedir.

İnşaat Mühendisliği Maaşları
‘’inşaat mühendisi maaşı, inşaat mühendisleri ne kadar maaş alır 2014 2015, inşaat mühendisliği bölümü maaşları’’
Yukarıda saydığımız devlet kurumlarından birine atanan inşaat mühendislerinin neredeyse tamamı birbirine yakın maaşlar almaktadırlar. Şu an için, göreve yeni başlamış bir mühendisin maaşı 2900 lira ile 3200 lira dolaylarında olmaktadır. Kendi işinde çalışanlar ise genellikle bundan çok daha fazla kazançlar elde etmektedirler. Tabi bunun aksine, KPSS ile atanamayan ve aynı zamanda kendi işini kuramayan mezunlar da bulunmaktadır.

İnşaat Mühendisleri Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İnşaat mühendisleri, konut, cami, köprü, hastane vb. yapıların alan ölçümlerini yapar, konut yapılacak olan arazinin uygunluğunu hesaplar gerekli projeleri üretir, konu ile ilgili yazışmaların yapılmasını sağlar, inşaat yapımı esnasında çalışanlar arasındaki koordineyi sağlar ve buna benzer işleri yaparlar.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 2
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: İnşaat Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları
İnşaat Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/09/insaat-muhendisligi-is-imkanlar-ve.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/09/insaat-muhendisligi-is-imkanlar-ve.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için