Uçak Teknolojisi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Üniversite tercihlerinde 2 yıllık Uçak Teknolojisi ön lisans programını yazmak isteyen adaylar için bölüm ile ilgili bilgileri bir araya getirmeye çalıştık. Şimdi başlıklar halinde 2 yıllık Uçak Teknolojisi bölümü hakkında gerekli olan bilgileri aktaracağız. Yayınımızda iki yıllık Uçak Teknolojisi bölümü hakkında genel bilgi, iş bulma imkanları, çalışma alanları, maaşları, KPSS atama...

8625 26

Üniversite tercihlerinde 2 yıllık Uçak Teknolojisi ön lisans programını yazmak isteyen adaylar için bölüm ile ilgili bilgileri bir araya getirmeye çalıştık. Şimdi başlıklar halinde 2 yıllık Uçak Teknolojisi bölümü hakkında gerekli olan bilgileri aktaracağız. Yayınımızda iki yıllık Uçak Teknolojisi bölümü hakkında genel bilgi, iş bulma imkanları, çalışma alanları, maaşları, KPSS atama puanları yani taban puanları ile ilgili bilgileri vereceğiz.

Uçak Teknolojisi KPSS Atama Taban Puanları 2014 2015

Yapılan son KPSS atamasında taban puanın 72 olduğu görülmektedir. Ancak son atamada sadece bir kişi atanmış olup o da Erzincan Üniversitesine tekniker olarak atanmıştır. Ancak unutulmamalıdır ki bölümün amacı devlet kurumlarından çok, özel havacılık şirketlerinde çalışabilecek eğitimli teknikerler yetiştirmektir.

Uçak Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi

Bölüm ön lisans bölümlerinden bir tanesidir. Dolayısıyla eğitim-öğretim süresi iki yıldır. Mezun olanlar uçak teknikeri olarak anılmaktadır. Bölüme YGS-1 puanı ile alım yapılmaktadır.

Uçak Teknolojisi Bölümü İş İmkanları

Uçak Teknolojisi  bölümü iş imkanları nelerdir, Uçak Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, iş bulma olanakları nasıldır’’ Uçak Teknolojisi bölümünün iş olanakları neredeyse tamamen özel havacılık şirketleri-firmaları ile sınırlıdır. Bölümü tercih etmek isteyen adayların sadece KPSS alım puanlarına bakarak karar vermeleri yanlış olur. Zira KPSS ile Uçak Teknolojisi mezunları pek alınmamaktadır.

Uçak Teknolojisi Maaşları

Özel havacılık şirketlerinde çalışma olanağı bulan uçak teknisyenleri genellikle 2500-3000 gibi maaşlarla işe başlamaktadır. Herhangi bir devlet kurumuna memur statüsünde (tekniker) atananlar ise 2300 dolaylarında
maaş almaktadırlar.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

26 comments

 1. Adsız Cevapla

  Selamin Aleyküm öncelikle ben anadolu meslek lisesi elektrik elektronik bölümü mezunuyum ve uçak teknolojisi bölümüne yataş geçişle girmek istiyorum diploma notum 70 küsür hangi üniversteleri tercih olarak ekleyebilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. Unknown Cevapla

   Yapıştır gitsin oluyor ?

 2. Adsız Cevapla

  oookkk

 3. adsız Cevapla

  diploma notum 60 tercihlere yazsam gelirmi

 4. Adsız Cevapla

  Selemın Aleyküm Arkadaşlar ben lise sondayım
  Ve motor bölümü okuyorum.
  Uçak bölümünü tercih etmek istiyorum sizce nasıl bölüm iş olanakları maaşları ne kadar dersleri zormu bilgisi olan veya o bölümü okuyan varmı
  Nasıl acaba Teşekkürler Arkadaşlar..

 5. Adsız Cevapla

  Tercih etmeyin yanarsınız

  1. Adsız Cevapla

   nedenn?

 6. Adsız Cevapla

  selamun aleyküm gencler ben bu sene mezun oluyorum yaşımdan dolayı artık sıkıldım okumaktan anlayacağınız bi tek çarem sınavsız geçiş hakkı kulanmak ve bu bölümde dediklerine göre rahat iş bulabiliyormuşsun ayriyeten havaalanlarımızda çoğalıyor bu yüzden bu bölümü istiyorum rica etsem bilgi verebilirmisiniz..

  1. Adsız Cevapla

   ygs 1 puanın kaç?

 7. Adsız Cevapla

  HAYIR ANLMIYORUM BU BÖLÜMÜN SAYISALLA ALACAK KADAR MATEMATİKLE NE ALAKASI VAR. HADİ VAR DİYELİM AÇIKALYIN BARİ BU NE BİÇİM BÖLÜM AÇIKLAMAKTIR.

 8. Furkan Uncu Cevapla

  arkadaşlar bölüm ağırlıkla sayılsal olup kültür dersleride görüyosunuz ben 2 yıllık bitirdim ve iş bulma olasılığı çok az genelde şirketler en az 5 yıl deneyimli b2 b1 birde uçak lisansı istiyolar bunlarda türkiyede alamak çok zor sivil havacılık sınavları gerçekten zor ve kaynak bulması nerdeyse imkansız bu mesliği sececek arkadaşlar pegasu – thy gibi büyük şirketlerde yüksek konumda tanıdık olmak zorunda stajer vasfı taşına kişiler alan bi tek bunlar onlarda çok seçiciler araya birini bulmalısınız.ve okulda öğrendindiklerniz hiç bir işe yaramayacaktır iş sahada öğrenilir birbuçuk aylık staj deneyimde 2 yıllık eğitiimimden daha çok şey öğrendim ve aklımda ve bu meslekte saten eskiden beri bizim gibi bölümü okumamamasınıa ragmen sade çırak olarak girmiş ve bu mesleği yapan isimler var onlar tecrübeli olduğu için sadece sivil havacılık lisansı alamları yeterli onlar için bu bölümü okumadanda sadece sivil havacılık sınavlarına girerekte teknisyen olabilirsiniz ben pişmanım okuduğuma oyuzden dgs ile mühendisliğğe geçtim bu bölümü seçeecek arkadaşlara uyarım bu bölümü seçmedende teknisyen olabilirsiniz sadece sınavlaraını geçin yeter yaklaşık 14 sınav oluyo her 3 ayda 1 yapılıyo en fazla 1 defada 3 tane sınav alalbiliyonuz diye biliyorum bu sırada 5 yıllık çalışma istiyos sizden girin bi aracı bulun hem sınavlara girin hemde çalışmaya bşlayın 5 yıl sonra maaşınız 2000-3500 arası değişecektir ilk girenler asgari üçret alıyor haberiniz olsun 5 yıl deneyimi tamamlamadan o yukarda bahsedilen parayı alamıyorusunuz.

  1. Adsız Cevapla

   hangi bölümün mühendisliğine gectin zor oluyomu degsden gecmek puan çokmu

   1. Furkan Uncu Cevapla

    makine mühendisliği gerçekten zor olduyo okumakta zorluk çekiyorum 3 ders dışında hiç bir dersim kabul edilmedi onlarda atatürk, edebiyat ve ingilizce dgs den kolay geçiliyor.

 9. Unknown Cevapla

  arkadaslar 230 puanim var okul puansiz att gelirmi

 10. Unknown Cevapla

  aklınız varsa girmeyin iş imkanı sıfır

  1. Adsız Cevapla

   ciddimisin ya açıklarmısın biraz niye yokki ?

 11. Kamalia Tagiyeva Cevapla

  Sevgili gariban Türk gençliği artık Türkiyede herşey siyaset politika.Birilerini tanıyorsan iş görüşme için canlı oda eğer garibansan arka oda.Eeee bu arada eğer askerlikse mevzu o kodamanlar allah hakkı için senin o vatan hizmet hakkına hiç yemezler….Uyanın benim gariban sahibsiz olan türk gençlerin…

 12. Adsız Cevapla

  ben meslek lisesi mezunuyum diploma puanım 89 bu puanla uçak eknolojisinde nere gideblilirim?

  1. Adsız Cevapla

   endüstri mezunlarına zor ancak paralı alımın çogu anadolu mezunlarından oluyo

 13. Unknown Cevapla

  55 diploma notu var özel üniversite alırmı tercih yazayımmı herkese teşekkür ederim

 14. Adsız Cevapla

  Bence de boşuna başlamayın.. İş imkanı neredeyse sıfır.

 15. Adsız Cevapla

  Çok karamsar yorumlar gördüm.
  Bu bölümü okuyan bir bayan olarak, erkekler için kaçırılmayacak bir iş imkanı olarak görüyorum. Eğer uçağa ilginiz varsa, yoksa hiç bulaşmayın bile, bahsedilen modülleri ve sınavları rahatlıkla verebilirsiniz. Geleceği olan ve maaş bakımından da ilk senede bile sizi tatmin edecek bir meslek. Kısayoldan meslek sahibi olayım, maaaşımı da paşa paşa alayım diyorsanız bekleriz.
  Tercih edecek bayanlar, bu bölümden mühendisliğe geçmek sizin için güzel bir fikir olabilir. Bayan teknisyenler yok demiyorum, ama yine erkeklerdeki gibi sevmeniz lazım ki zorluğu size tatlı gelsin. Sonuçta hangarda uçak altında sabahtan akşama kadar çalışacaksınız. Kiri pisi var yani yok değil 😀 Zevklidir, tavsiye ederim.
  Okul olaraksa özelden ziyade devlet üniversiteleri tercihiniz olsun, staj içinse bir dönem THY bir dönem Pegasus öneririm, farkı görmek adına. Örnekler çoğaltılabilir.
  Başarmak istedikten sonra, hiçbir şey imkansız değildir. Selametle

  1. Adsız Cevapla

   Merhabaa ben bu bölümü Gazi Üniversitesinde kazandım da yorumlar biraz canımı sıktı iş olanakları okulu okuması ve uçak mühendisliğine geçiş hakkında bilgi verir misiniz rica etsem sizzden

 16. Sedat Aras Cevapla

  Boşuna girerek yormayın kendinizi. Yaşanmı, tecrübeyle sabit bir tavsiyemdir. İşi yapan firmalarda torpilin bile sırası var şu an. Lakin benim tanıdığım var hallederiz diyorsan düşünme, gir. Asgari ücretle başlanıldığı doğrudur. Buna karşın 1 yılınızı doldurduğunuzda 3 ayda bir "1" maaş ikramiye alırsınız ve 8 saat çalısırsınız.

 17. Adsız Cevapla

  Bişey sorucam bu bölümden 2 yıl sonra mezun olduktan sonra askeriyeye girebilme imkanı var mı askeriyenin uçak bölümüne

  1. Ümran Bingöl Cevapla

   Teknisyen olarak girebilirsiniz.

css.php