Lojistik Bölümü İş Olanakları

PAYLAŞ:

Lojistik bölümü, YGS altı puan türü ile alım yapan iki yıllık bölümlerden bir tanesidir. İş alanlarının geniş olduğu düşünülen bu bölüm, birçok üniversitede okutulmaktadır. Üniversite yerleştirme sonuçlarına bakıldığında lojistik taban puanlarının 250 ile 300 puan civarında olduğu görülmektedir.    Şimdi iki yıllık lojistik bölümü ile ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğiz.
İki yıllık lojistik bölümü iş imkanları, iş olanakları, lojistik bölümü maaşları, lojistik bölümü dersleri ve KPSS taban puanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

2 Yıllık Lojistik Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi lojistik bölümü bir ön lisans programıdır. Yani eğitim süresi iki yıldır. Öğrencilere eğitim dört dönem halinde verilmektedir. Bölümden mezun olanlara lojistik meslek elemanı unvanı verilmektedir.

Lojistik Bölümü İş Olanakları İş İmkanları 2015
Lojistik bölümü mezunları finans ile ilgili alanlarda, dış ticaret yapılan alanlarda, ithalat ve ihracatı ile uğraşan alanlarda, depolama sektöründe, gümrük ile ilgili alanlarda, uluslararası taşımacılık sektöründe ve dış ticaret alanında görev almaktadır. Bölüm mezunlarının en çok çalıştığı yerler fabrikalar, büyük depolar veya çeşitli şirketlerdir.

Lojistik Mezunları Ne İş Yapar 2015
Herhangi bir firma veya fabrikada çalışan lojistik mezunları, çalıştıkları firma veya fabrika ile ilgili ürünler, insan kaynakları, mal alım-satım ile ilgili her türlü iş ve işlemi yapmaktadırlar. Bir anlamda lojistik mezunları koordinatör görevi görmektedir.

Lojistik Bölümünden Dikey Geçiş Yapılan Dört Yıllık Bölümler 2015
İki yıllık lojistik bölümünden mezun olan öğrenciler, şayet isterlerse birçok dört yıllık üniversite bölümüne dikey geçiş yapabilirler. Dikey geçiş Sınavı ile geçiş yapabilecek bölümler şunlardır. Lojistik yönetimi bölümü, ulaştırma ve lojistik bölümü, uluslararası lojistik ve taşımacılık bölümü, uluslararası ticaret ve lojistik yönetimi, Sivil hava ulaştırma işletmeciliği, uluslararası lojistik bölümü. Tabi ki saydığımız bölümlere dikey geçiş yapılabilmesi için dikey geçiş sınavından başarılı olmak şarttır.

2 Yıllık Lojistik Bölümü Dersleri 2015
Bu bölümde de diğer bölümlerde okutulan bazı genel dersler okutulmaktadır. Türk Dili, İnkılap Tarihi Yabancı Dil, Bilgisayar dersi bu genel derslerin başında gelmektedir. Bunların dışında meslekle ilgili dersler de okutulmaktadır. Ticari Matematik, Taşımacılık Hukuku, Genel Muhasebe Bilgisi, Sponsorluk, Pazarlama, Yönetim ve Organizasyon, Ticaret Hukuku, Lojistik Uygulamaları, Proje Yönetimi gibi dersler lojistik bölümünde okutulan derslerin başında gelmektedir.


Lojistik Bölümü Maaşları 2015
Bölümden mezun olanların bir kısmı devlet kurumlarına veya çeşitli üniversitelere memur olarak atanmaktadır.
Memur statüsünde çalışan bu kişiler 657 devlet memurları kanununa tabi olarak maaş almaktadırlar. Bu maaşı ise genellikle 2000 TL'nin üstünde olmaktadır. Bir devlet kurumunda çalışmayıp da özel şirketlerde çalışanlar ise birbirinden farklı maaşlar almaktadır. Asgari ücretle çalışanlar olduğu gibi üç veya 5000 TL ile çalışanlarda mevcuttur.

Lojistik bölümü mezunları devlet kurumlarından çok çeşitli özel firmalarda iş bulabilmektedir. Bu yüzden, ille de herhangi bir devlet kurumuna atanmak isteyenler KPSS’ye çalışmalı ve atanmak için yeterli puanı almalı. Özel firmalarda iş bulabilmek için bazı yeterliklere sahip olmanız şarttır. Örneğin özel şirketler, lojistik elemanları alırken yabancı dil bilip bilmediğine dikkat eder. Yabancı dil bilenleri daha fazla tercih etmektedirler. Bilindiği gibi özellikle İthalat ve ihracat işiyle uğraşan şirketler yabancı dillere çok önem vermektedir. Bu yüzden lojistik öğrencilerinin henüz eğitim aşamasındayken mutlaka yabancı dil öğrenmesi gerekir. Hatta tek bir yabancı dil ile yetinmeyip birden fazla dil öğrenenler çok daha avantajlı olacaktır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 1
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Lojistik Bölümü İş Olanakları
Lojistik Bölümü İş Olanakları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/10/lojistik-bolumu-is-olanaklar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/10/lojistik-bolumu-is-olanaklar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için