Mekatronik Bölümü İş Olanakları

PAYLAŞ:

   Bundan 5-6 sene önce popülerliği artan ve hala en iyi iki yıllık bölümlerden birisi sayılan 2 yıllık mekatronik bölümü hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. 2 yıllık mekatronik bölümü iş imkanları nelerdir, 2 yıllık mekatronik mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, çalışma alanları, iş olanakları nelerdir, KPSS atamaları nasıldır gibi aklınızdaki tüm sorulara cevap bulmaya çalışacak ve mekatronik bölümü maaşları hakkında bilgi vereceğiz.

2 Yıllık Mekatronik Bölümü Hakkında Bilgi
Az önce de bahsettiğimiz gibi mekatronik ön lisans programı birçok üniversitede okutulan, iş olanakları geniş olan bölümlerden bir tanesidir. Bölüm Türkiye’deki birçok üniversitede okutulmakta ve YGS-1 puanı ile öğrenci alımı yapılmaktadır. Ancak YGS haricinde sınavsız geçiş hakkı ile de meslek lisesi mezunları (bazı bölümler için geçerli) bu bölüme yerleşebilmektedir. Daha düşük taban puanların olması ile birlikte, bu bölüme genellikle 300-350 puan alanlar yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi iki yıldır.

Mekatronik Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları
Bölüm mezunları Kamu Personeli Seçme sınavı (KPSS) ile çeşitli resmi kurumlara atanma imkanı bulabilmektedir. Ancak mekatronik mezunlarının iş imkanı sadece devlet kurumları ile sınırlı değildir. Mekatronik bölümünden mezun olanlar elektrik-elektronik ile alakalı her türlü şirket veya firmada iş bulabilmektedir. Bildiğiniz gibi elektronik araç ve gereçler, insanoğlunun en çok etkileşimde bulunduğu şeylerdir. Cebimizden eksik etmediğimiz telefonlar, bilgisayarlar, beyaz eşyalar gibi aklınıza gelebilecek her şey mekatroniğin alanına girebilir ve bu tür ürünlerin satışının, tamirinin yapıldığı her türlü şirkette veya firmada çalışılabilir.

2 Yıllık Mekatronik Mezunları Ne İş Yapar?
Bölümden mezun olanlar devlet kurumlarında alanı ile ilgili veya normal memur statüsünde görev alabilir. Bunun dışında elektrikli daha doğrusu mekanik ürünlerle ilgili şirketlerin teknik servislerinde, ürün pazarlamasında ve benzeri işlerde bulunabilir.

Mekatronik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri Nelerdir?
Bu bölüm dikey geçiş konusunda da şanslı bölümler arasında sayılmaktadır. Zira en iyi mühendislik bölümlerinin birçoğuna dikey geçiş bu bölümden yapılabilmektedir. Mekatronik mezunlarının DGS ile dikey geçiş yapabileceği 4 yıllık bölümler aşağıdaki gibidir.
-Elektrik Mühendisliği bölümü
-Elektrik-Elektronik Mühendisliği
-Elektronik Mühendisliği
-Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
-Endüstri Mühendisliği bölümü
-İmalat Mühendisliği
-Kontrol Mühendisliği
-Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği
-Makine Mühendisliği bölümü
-Mekatronik Mühendisliği
-Uzay Mühendisliği
   Görüldüğü gibi en popüler mühendislik bölümleri yukarıda yer almaktadır.

2 Yıllık Mekatronik Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?
‘’Mekatronik maaşları ne kadar, mekatronik teknikeri maaşları, 2014 2015 mekatronik bölümü maaşı’’
Mekatronik mezunları, atandıkları devlet kurumlarında 2000 lira civarında maaş alabilmektedir. Mekatronik teknikeri veya mekatronik teknisyeni unvanı ile çalışır, memur statüsünde maaş alırlar. Özel şirketlerde çalışanlar ise çalıştıkları yerlerle yaptıkları sözleşmelere göre maaş almaktadır. Ancak genel anlamda asgari ücretin 2 katı veya biraz daha üstü maaş aldıkları söylenebilir.

‘’Mekatronik bölümü iş olanakları, mekatronik bölümü iş imkanları, iş alanları, mekatronik bölümü KPSS taban puanları’’

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 13
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Mekatronik Bölümü İş Olanakları
Mekatronik Bölümü İş Olanakları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/10/mekatronik-bolumu-is-olanaklar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/10/mekatronik-bolumu-is-olanaklar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için