Otomotiv Teknolojisi Bölümü İş Olanakları

Ülkemizde bir çok üniversitede okutulmakta olan otomotiv teknolojisi bölümünün amacı, otomotiv sanayisinde çalışacak eğitimli eleman yetiştirmektir.  İki yıllık otomotiv teknolojisi bölümü hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı inceleyebilir, çeşitli başlıkları okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazımızda 2 yıllık otomotiv teknolojisi bölümü hakkında bilgi, 2 yıllık otomotiv teknolojisi iş imkanları, çalışma alanları, KPSS atama...

3708 2

Ülkemizde bir çok üniversitede okutulmakta olan otomotiv teknolojisi bölümünün amacı, otomotiv sanayisinde çalışacak eğitimli eleman yetiştirmektir.  İki yıllık otomotiv teknolojisi bölümü hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı inceleyebilir, çeşitli başlıkları okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazımızda 2 yıllık otomotiv teknolojisi bölümü hakkında bilgi, 2 yıllık otomotiv teknolojisi iş imkanları, çalışma alanları, KPSS atama taban puanları, otomotiv teknolojisi dersleri ve daha bir çok başlıkta bilgi sahip olabilirsiniz.

2 Yıllık Otomotiv Teknolojisi Hakkında Bilgi 2014 2015

Otomotiv teknolojisi iki yıllık bölümlerden bir tanesidir. Bölüme öğrenci alımı, YGS-1 puan türü ile yapılmaktadır. Bildiğiniz gibi YGS-1 puanı hesaplanırken sayısal derslerin önemi büyüktür. Bu yüzden bu bölümü tercih etmek isteyen öğrencilerin, özellikle matematik ve fen derslerinden güzel netler çıkarması gerekir. Bölümden mezun olanlar otomotiv Teknikeri veya otomotiv teknisyeni unvanı alırlar. Bölümünü eğitim süresi iki yıldır, yani dört dönemdir.

2 Yıllık Otomotiv Teknolojisi Bölümü İş Olanakları İş İmkanları 2015

Bölümden mezun olanlar KPSS ile çeşitli devlet kurumlarına atanabilse de, bu kişilerin iş alanları daha çok otomotiv yan sanayisi ile ilgilidir. Otomotiv yedek parçaların üretimi, otomotiv üretimi, çeşitli teknik servisler başlıca çalışma alanlarıdır. Mezunlar, çeşitli otomotiv markalarının teknik servislerinde çalışabilir, kendi işyerlerini açabilir veya farklı alanlarda iş girişiminde bulunabilir. Ülkemizde otomotiv sektörü gelişmiştir. Bu da otomotiv teknolojisi bölümünden mezun olanlara büyük iş alanları açmıştır.

Otomotiv Teknolojisi Maaşları 2015

Bölüm mezunları genellikle otomotiv yan sanayisiyle ilgili fabrikalarda veya üretim merkezlerinde çalışmaktadır. Burada alınan maaşlar, çalışılan firmayla ilgili yapılan sözleşmede belirtilmektedir. Bu yüzden alınan maaşlar da değişiklik göstermektedir. Küçük meblağlarla çalışanlar olduğu gibi, dolgun maaşlarla çalışanlarda mevcuttur; ancak çeşitli devlet kurumlarında memur olarak çalışanlar memur maaşı almaktadır. Bu da 2000 TL’nin biraz üstündedir.

Otomotiv Teknolojisi Dersleri 2015

Bölümde Türk Dili, İnkılap Tarihi, Bilgisayar Teknolojisi, Yabancı Dil gibi genel derslerin yanında, Mesleki Matematik, Motor Teknolojisi, Otomotiv Elektroniği, Emisyon Kontrol Sistemleri, Sistem Analizi Ve Tasarımı, Dizel Motorlar Ve Yakıt Enjeksiyon Sistemleri, Araştırma Yöntem Ve Teknikleri, Termodinamik, Bilgisayar Destekli Çizim, Makine Elemanları İşletme Yönetimi, Alternatif Motorlar Yakıt Sistemleri gibi dersler de okutulmaktadır.

Otomotiv Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri 2015

Bilindiği gibi hemen hemen bütün iki yıllık bölümlerde, dikey geçiş imkanı bulunmaktadır. Dikey geçiş iki yıllık bir bölüm okuduktan sonra çeşitli dört yıllık bölümlere geçiş yapmaktır. Bunun için iki yıllık bölüm mezunları, dikey geçiş sınavlarına girerler ve atanmak için yeterli puanı aldıklarında o bölümle ilgili dört yıllık bölümlere geçiş yaparlar. İki yıllık otomotiv teknolojisi mezunlarının dikey geçiş yapabileceği bölümler şunlardır: Uçak Gövde Motor Bakım Bölümü, Uçak Gövde Motor Bölümü, Gemi İnşaatı Ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü, Ve Otomotiv Öğretmenliği.

‘’Otomotiv teknolojisi iş imkanları, otomotiv teknolojisi bölümü nasıldır, otomotiv teknolojisi iş olanakları, otomotiv teknolojisi maaşları, iki yıllık otomotiv teknolojisi KPSS atama taban puanları, otomotiv teknoloji bölümün nasıldır, otomotiv teknolojisi mezunları ne iş yapar nerede çalışır ne kadar maaş alır’’
Konuyu özetlemek gerekirse; bu bölümden mezun olanlar otomotiv sanayisiyle ilgili alanlarda iş bulabilmektedir. Özellikle servislerde satış sonrası hizmetler ve müşteri hizmetlerinde görev alınabilir veya teknik servislerde çalışılabilir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

2 comments

  1. Adsız Cevapla

    Otomotiv teknolojisi mezunu olarak kpps den hangi atamalar olabilir hangi iş bölümlerini tercih etmeliyiz ? Bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim

    1. abdullahaktas Cevapla

      Otomotiv özel sektöre hitap eden bir bölüm. Devlette kurumlarında genel hizmet kontenjalarını kontrol edebilirsiniz.

css.php