Belirtili Nesne ile Belirtisiz Nesne Arasındaki Fark

PAYLAŞ:

   Bildiğiniz gibi Cümlenin Ögeleri kapsamında, cümlenin yardımcı ögelerinden bir tanesi de ‘’nesne’’dir. Nesne, cümlede öznenin yaptığı işten etkilenen ve yükleme sorulan ‘’neyi, kimi, ne’’ sorularına cevap olan sözcük veya sözcük grubudur. Belirtili Nesne ve Belirtisiz Nesne olmak üzere ikiye ayrılır. Şimdi belirtili nesne ile belirtisiz nesnenin nasıl birbirinden ayrıldığını daha iyi anlamak için, bu nesne çeşitlerini gözden geçirelim.

Belirtili Nesne Nedir?
Belirtili nesne, yükleme sorulan ‘’neyi’’ ve ‘’kimi’’ sorularına cevap olan öznedir. Yani cümlenin yüklemini bulduktan sonra, bu soruları yükleme sorarız ve verdiğimiz cevap belirtili nesne olur.

Belirtisiz Nesne Nedir?
Yükleme sorulan ‘’ne’’ sorusuna cevap olan nesnedir.

Belirtili Nesne ile Belirtisiz Nesne Nasıl Ayırt Edilir?
Az önce de belirttiğimiz belirtili nesneyi belirtisiz nesneden ayıran en önemli hususun; belirtili nesneyi bulmak için neyi-kimi; belirtisiz nesneyi bulmak için ise ne sorusunu sormamızdır.

Püf Nokta: Belirtili nesnenin son harfi ı, i, u, ü harflerinden birisi olmak zorundadır.
Örnek: Ali kitabı getirdi.  Cümlesinde kitabı kelimesi belirtili nesnedir. Dikkat ederseniz sonunda ı harfi var.
Ali kitap getirdi. Cümlesinde kitap kelimesi belirtisiz nesnedir. Dikkat ederseniz ı, i, u, ü ile bitmiyor.
UYARI: Sonu ı, i, u, ü olan her nesne belirtili nesne olmayabilir.

Örnek: Bana silgi ver. Cümlesinde silgi kelimesi nesnedir. İ ile de bitmiştir; ama belirtili nesne değil, belirtisiz nesnedir. Çünkü i harfi, silgi kelimesinin kök veya gövdesinde bulunan bir harftir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Belirtili Nesne ile Belirtisiz Nesne Arasındaki Fark
Belirtili Nesne ile Belirtisiz Nesne Arasındaki Fark
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/11/belirtili-nesne-ile-belirtisiz-nesne.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/11/belirtili-nesne-ile-belirtisiz-nesne.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için