DİL-1 Puanı Nasıl Hesaplanır, Derslerin Yüzdeye Göre Etkisi Nasıldır?

   İngilizce öğretmenliği gibi bazı bölümlere öğrenci alımı, DİL-1 puanı ile yapılmaktadır. Bu yüzden DİL-1 puanının nasıl hesaplandığının ve hangi derslerin veya sınavların ne kadar etkili olduğunun iyi bilinmesi gerekir.    Bilindiği gibi Yabancı Dil bölümünden mezun olanların girmesi gereken LYS sınavı LYS-5’tir. Tabi ki...

311 1

   İngilizce öğretmenliği gibi bazı bölümlere öğrenci alımı, DİL-1 puanı ile yapılmaktadır. Bu yüzden DİL-1 puanının nasıl hesaplandığının ve hangi derslerin veya sınavların ne kadar etkili olduğunun iyi bilinmesi gerekir.

   Bilindiği gibi Yabancı Dil bölümünden mezun olanların girmesi gereken LYS sınavı LYS-5’tir. Tabi ki bu öğrenciler isterlerse diğer LYS sınavlarına da girebilirler; ancak kendi alanları ile ilgili bölümleri tercih edebilmeleri için LYS-5 (yabancı dil sınavı) sınavına girmeleri şarttır. Ancak bu sınava da girebilmeleri için öncelikle YGS’ye girmeleri ve en az 180 puan almaları gerekir.

   DİL-1 puanının hesaplanmasında YGS %35, LYS-5 ise %65 etkilidir. Derslerin Yüzdelik etkileri ise şu şekilde olmaktadır.

DİL-1 Puanınında Derslerin Yüzdeye Göre Etkisi

YGS için;
Türkçe %15
Matematik %6
Sosyal Bilgiler %9
Fen Bilimleri %5

LYS-5 ise;
%65 etkili olmaktadır.

   Bu durumda sadece LYS-5’e yüklenmek doğru olmayacaktır. DİL-1 puanı ile tercih yapacak olan öğrencilerin, YGS’den de mümkün olduğunca yüksek puan almaları, yararlarına olacaktır.

Yaklaşan LYS sınavları ile birlikte, çeşitli puanların nasıl hesaplandığı daha fazla merak edilmektedir. Konu ile ilgili sorularınızı, yorum bölümü aracılığı ile çekinmeden sorabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. Adsız Cevapla

    Ben 10. Sınıfım ve 11.sınıfa geçtim ingilizceye ilgim var dil bölümünü seçtim fakat hiç bir bilgim yok dil-1 puanı nedemek??? Dil-5 puanı nedemek??? Bunlar ne anlama geliyor hiç bilmiyorum 🙁 yardımcı olurmusunuz?

css.php