Sevk Alan Öğretmenin Ek Dersi Kesilir mi?

Özellikle göreve yeni başlayan öğretmenler veya sevk almaya yeni ihtiyaç duyan öğretmenler konu ile ilgili bilgi sahibi olmayabilirler. Bu yüzden sevk alan öğretmenlerden ek ders kesilip kesilmediği ve kaç ek dersin kesildiğini anlatmaya çalışacağız. Eskiden sevk alıp herhangi bir sağlık kurumuna muayene olmaya giden öğretmenlerden...

1690 20

Özellikle göreve yeni başlayan öğretmenler veya sevk almaya yeni ihtiyaç duyan öğretmenler konu ile ilgili bilgi sahibi olmayabilirler. Bu yüzden sevk alan öğretmenlerden ek ders kesilip kesilmediği ve kaç ek dersin kesildiğini anlatmaya çalışacağız.
Eskiden sevk alıp herhangi bir sağlık kurumuna muayene olmaya giden öğretmenlerden ek ders kesilmiyordu. Ancak son üç yıldır; sevk alıp okula gitmeyen öğretmenden ek dersleri kesilmeye başlandı. Şimdi dilerseniz hangi öğretmenden kaç ek dersin kesileceğini görelim.
Sevk alıp o gün okula gitmeyen sınıf öğretmenlerinden kaç ek ders kesilir?
Sınıf öğretmenlerinin maaş karşılığı girdiği ders sayısı 18 derstir. 12 saat ise ek dersleri vardır. sınıf öğretmenleri haftalık 15 ek ders almış sayılırlar. Çünkü bahsettiğimiz 12 ek ders sayısına ”hazırlık ve planlama”dan 3 ek ders daha eklenir. (Her 10 saate 1 saat ek ders meselesi)
Aynı zamanda bir sınıf öğretmeninin günde 6 saat dersi vardır. İşte sevk alan sınıf öğretmeni, o gün derse hiç girmediyse ve haftanın diğer 4 gününde dersine devam ettiyse, o hafta toplam 24 derse girmiş olur. Yani 6 saat kaybı olur. bu yüzden haftalık aldığı 15 ek ders 9 derse düşer. Ancak kayıp bununla da sınırlı değil. O hafta okuttuğu ders sayısı 30’un altına düştüğü için ”hazırlık ve planlamadan 3 değil 2 ders alacağı için toplam kaybı 7 saat ek ders olacak. Yani 1 gün sevk alıp okula gelmeyen öğretmen o hafta sadece 8 saat ek ders ücreti alacaktır.
Sevk alıp okula 1 gün gitmeyen branş öğretmeninden kaç saat ek ders kesilir?
Branş öğretmenlerinin maaş karşılığı girdiği ders sayısı 15’tir. Daha fazlası ise ek ders olarak yazılır.
DİKKAT: Branş öğretmenlerinin dersleri, haftanın günlerine dengeli olarak bölünmemiş olabilir. Bu yüzden farklı durumlar söz konusu olacaktır. Birkaç tane durumu açıklığa kavuşturalım:
-15 saat dersi olan (sadece maaş karşılığı) branş öğretmeni, sevk alıp okula gitmezse, o günkü ders sayısına bakılır. O gün 6 saat dersi varsa durum şöyle olur. Zaten ek dersi olmadığı için kesinti olmaz. Ancak toplamda 15 saat derse girdiği için, kendisine her hafta ”hazırlık ve planlama”dan (Her 10 saate 1 saat) 1 saat ek ders verilir. İşte bu öğretmenimizin sevk aldığı gün, ders sayısı 5 ten fazlaysa o 1 saat ek dersi kesilir.
Kabaca Hesabı şu şekilde oluyor. Öncelikle haftalık toplam ders sayınızı biliyor olacaksınız. Sevk aldığınız gün girmediğiniz ders sayısını, haftalık toplam ders sayısından çıkaracaksınız. Sonra o haftaki ek dersinizi hesaplayacaksınız. Toplam ders sayınız 30’lardan 20’lere düşmüşse, 1 ek ders daha keseceksiniz. 20’lerden 10’lara düştüyse yine 1 ders keseceksiniz. 10’lardan 10’un altına düştüyse yine aynı şekilde 1 saat düşeceksiniz.
”sevk alan öğretmenden kaç ek ders kesilir, sevk alınınca ek ders kesiliyor mu, Muayene için doktora giden öğretmenin ek dersi kesilir mi”
Anlamadıysanız her türlü sorunuzu sorarsanız özel olarak ilgilenebilir, kaç dersinizin kesilmesi gerektiğini hesaplayabilirim. Kolay gelsin.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

20 comments

 1. Unknown Cevapla

  İyi günler. Ben edebiyat öğretmeniyim. Benim haftada 22 saat ek dersim var. Pazartesi günleri sabah 3 saat öğleden sonra da 4 saat dersim var. Bir pazartesi günü doktora gittim, saat 12 itibariyle de derslere girmeye başladım. Sabahtan olan 3 saat dersime, sevkli olduğum için giremedim, doktordan aldığım belgede de 12 itibariyle çalışabilir yazıyor. Ancak benim hem Pzt günkü 3 saat ücretim kesildi hem de ertesi günden 1 saatim kesildi. Normalde benim hesabına göre o hafta 19 saat ücret almam gerekirken daha az aldım. Sanırım yanlışlık yapıldı hesaplamada, değil mi?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Hayır hocam, herhangi bir yanlışlık yapılmamış. 3 saat derse girmediğiniz için o 3 saat kesildi. Bahsettiğiniz 1 ders, sonraki gün için kesilmedi. Bildiğiniz gibi öğretmenler, girdikleri her on saat ders için, 1 saat hazırlık ve planlama ek dersi alırlar. Siz toplamda 22 saat girdiğiniz için, her hafta 2 saat hazırlık ve planlamadan alıyorsunuz. Ancak bahsettiğiniz hafta sevkli olunca 22 saat değil de 19 saat derse girmiş oldunuz. Yani 20'nin altına düştüğü için, hazırlık ve planlamadan 2 saat değil de 1 saat aldınız. Anlayacağınız 1 ders kaybınız oradan geliyor.

   1. Adsız Cevapla

    İyi günler. Ben branş öğretmeniyim haftada 24 saat , Pazartesi günü 7 saat dersim var sevk alırsam kaç ek ders kesilmesi gerekiyor ayrıntılı anlatır mısınız

    1. ridvanozkan Cevapla

     Merhaba,
     Pazartesi günü 7 saat derse girmediğiniz için 7 saatiniz kesilir. Ancak her on saat için verilen hazırlık ve planlamadan da 1 saat kaybınız olur. Haftada 24 saat derse girdiğiniz için hazırlık ve planlamadan normalde 2 saat ek ders alırsınız. Ama sevk alacağınız hafta 24 saat değil de 17 saat girdiğiniz için, hazırlık ve planlamadan 2 değil de 1 ek ders alırsınız. Neticede toplam 8 ek dersiniz kesilecektir.

   2. Unknown Cevapla

    Arkadaşım yaptığınız yorum ek ders yönetmeliğine tamamen aykırı.İlgili arkadaşın 3 saat ek dersi kesilemez.mevzuat hükümlerine göre; Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Görevin fiilen yapılması” başlıklı 25.maddesi 3.fıkrasındaki; “Bu Kararın 10, 14 ve ek 1 inci maddeleri ile 16 ncı maddesinin ikinci fıkrası uyarınca ödenen ek ders ücretleri, yarım günlük izinler hariç, her ne şekilde olursa olsun izinli ve raporlu olunan sürelerde ödenmez.” hükümlerine istinaden ödenen ek derslerde yarım gün izinlerde de ek ders ödemeye devam edilmektedir.

    1. ridvanozkan Cevapla

     ''Yarım günlük izinler hariç'' ifadesinden, ayaküstü tedavi olmaya giden, bu yüzden ilk 2 saat derse girmeyen bir öğretmene, o günkü ek dersin tamamının mı ödenmesi gerektiğini çıkardınız? Peki, tamamının mı ödeneceği veya sadece fiilen girilen derslerin mi ödeneceğini nasıl çıkardınız? Yahut onca idareci, öğretmen yarım gün doktorda olduğu zaman neden girilmeyen ek derslerin ücretini keser?

     1. ridvanozkan

      Anlayacağınız ''yarım günlük izinler hariç'' derken, aslında o günün tüm ek dersinin kesilmemesi gerektiği anlatılmış.

 2. Adsız Cevapla

  İyi günler, sene içinde 7 kez sevk aldığımızda ek ders dışında maaş kesintisi olacağını söyleyenler var. doğru mudur acaba?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba, sanırım ''sevk'' kavramı yanlış anlaşılmış ve rapor ile karıştırılmış hocam. Bilindiği gibi öğretmenler, sağlık sorunları için ya sevk alırlar (ayakta tedavi) ya da rapor alırlar. Ayakta tedavi olan yani eski deyimiyle sevk alan öğretmen, hastanede işi bittikten sonra tekrar kurumuna geri döner ve dersine devam eder. Rapor alan öğretmen ise aldığı gün sayısınca iş göremez raporu alır. Örneğin 1 gün için rapor almışsa, o gün istese dahi derse giremez; çünkü iş göremez raporu almıştır. İşte, bu tür sağlık raporları, bir yılda 7 günden fazla alındığında, 7 günün üstündeki her gün için belli bir kesinti yapılır. Ama sevk için böyle bir durum söz konusu değildir.

 3. Adsız Cevapla

  Anasınıfı öğretmenleri için de aynı sınıf öğretmenleri gibi mi oluyor?

 4. Adsız Cevapla

  iyi günler. rehber öğretmenim sabah 4 öğleden sonra 2 olmak üzere günde 6 saat çalışıyorum. öğleden sonra hastaneye gittiğimde ek dersim kesilir mi? yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkür ederim, kolay gelsin.

  1. abdullahaktas Cevapla

   Kesin bilgiye ulaşamadım fakat ek dersiniz muhtemelen kesilir. Eğer ödemeden sonra sonucu bizlerle paylaşırsanız sizin durumunuzda olanlara da yardımcı olabilirsiniz.

 5. Unknown Cevapla

  Sevk dediginiz sadece muayene oldugumuza dair recete mi?? Ve onu aldik diyelim okula gitmek zorunlu mu

 6. Adsız Cevapla

  Merhabalar 1 hafta rapor alan branş öğretmeninin ek dersi ne kadar kesilir

  1. abdullahaktas Cevapla

   Ek ders ücretinin 1 haftada ne kadarsa hepsi kesilir.

 7. Adsız Cevapla

  iyi akşamlar, yüksek lisans öğrencisiyim. haftanın 1 günü 3 saat izin almayı düşünüyorum. haftalık kaç saat ek dersim kesilir bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. abdullahaktas Cevapla

   gitmediğiniz ders saati kadar kesilir. yani sadece izin aldığınız gün kesilir.

 8. Adsız Cevapla

  İyi günler ben cuma günü okulda nöbetçiyim ve öğleden önce 5 öğleden sonra 3 saat dersim var. Öğleden sonra rapor alsam ne kadar ek dersim keslir.

 9. Hasan Cevapla

  Sali gunu son iki saat dersim vardi o saatler arasinda doktordan muayine de olduguma dair belge aldim toplamda 24 saat dersim var ek dersim 2 saat kesilmis dogru mudur yanlislik var midir

  1. Ümran Bingöl Cevapla

   Doğrudur.

css.php