Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?

PAYLAŞ:

   Geleceğin önemli mesleklerinden birisi olacağını düşündüğümüz Adli Bilişim Mühendisliği bölümü ile ilgili sizlere lazım olabilecek tüm bilgileri bu yazımızda bir araya getirdik. Üniversite adayları, bölüm tercih ederken, ilgili bölümün iş imkanlarını, maaşlarını, gelecekteki durumunu, kariyerini vs. merak eder. Şüphesiz ki Adli Bilişim Mühendisliği de tüm bu özellikleri içinde barındıran ve barındırmaya devam edecek olan ender bölümlerden bir tanesidir. Bilgisayar, akıllı telefonlar gibi bilişim unsurlarının, geçen her gün daha fazla önem kazanması, bu alanın önemsenmesine sebep olmuştur. Neredeyse tüm kurum, kuruluş, şirket ve firmaların, günlük işlerini ve işlemlerini internet gibi sanal ortamlarda yapması, bu alanda çeşitli güvenlik önlemlerinin getirilmesini de zorunlu kılmıştır. İşte Adli Bilişim Mühendisliği bölümü de, tam da bu güvenliği sağlayacak eğitimli personeller yetiştirmek amacı ile kurulmuştur.

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi

Bu bölüm, Türkiye’de sadece Elazığ’da Fırat Üniversitesinde bulunmaktadır. Sayısal çıkışlı öğrencilerin alanında bulunmaktadır. Bölüme MF-4 puan türü ile alım yapılmaktadır. Her ne kadar sayısal içerikli bir bölüm olsa da, sadece sayısal çıkışlı öğrenciler tarafından değil, tüm bölüm/alan mezunları tarafından tercih edilebilmektedir. Eğitim süresi 4 yıldır. Bölüm mezunları, görev yaptıkları kurumların bilişimle ilgili her türlü güvenlik önlemlerini alır, bununla ilgili programları ve donanımları kullanır, yasalara hakim olur ve alanı ile ilgili diğer görevlerini yerine getirir.

Adli Bilişim Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Bu bölümden mezun olan öğrencilerin iş olanakları fazlası ile geniştir. Zaten mezun sayısının henüz az olması, tüm mezunların istihdam edilmesini sağlayacaktır. Bu bölümü bitirenler, neredeyse her türlü resmi ve özel kuruluşta çalışma alanı bulabilecektir. Devlet kurumları bünyesinde yer alan Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, diğer tüm bakanlıklar, il müdürlükleri, üniversiteler, belediyeler bu bölümün iş alanlarını oluşturan kurumlardan bazılarıdır. Özel sektörde ise, özellikle bankalar ve diğer şirketler bu alanda yetişmiş mezunlara ihtiyaç duyacaktır. Kısaca özetleyecek olursak, Adli Bilişim Mühendisliği mezunları, bilişimin yer aldığı, kullanıldığı her türlü devlet kurumunda veya özel kuruluşlarda görev alabileceklerdir.

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Adli Bilişim Mühendisliği çalışma alanlarını, bilişimin kullanıldığı tüm devlet kurum ve kuruluşları; özel bankalar, sağlık kuruluşları, belediyeler, finans kuruluşları vb. oluşturur. Resmi kurumlarda görev alıp, mühendis olarak çalışmak isteyenler KPSS sınavına girerler. Bu sınavda başarılı olanlar göreve başlarlar.

Adli Bilişim Mühendisliği Dersleri

Bölümde Türk Dili, Yabancı Dil, İnkılap Tarihi, Matematik, Fizik, algoritma ve Programlama, Adli Bilişim Mühendisliği Temelleri, Bilişim Suçları Donanımları, Mühendislik Matematiği, Mühendislik Ekonomisi, İşletim Sistemleri, Bilişim suçu İnceleme Yazılımları gibi dersler okutulmaktadır. Bölümde staj uygulaması da yapılmaktadır.

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?


Adli Bilişim Mühendisi maaşlarını da ele almamak olmaz. Yukarıda, Adli Bilişim Mühendisliği iş imkanlarını anlatırken, mezunların gerek devlet kurumlarında, gerekse de özel sektörde çalışabileceğini ifade etmiştik. İşte, bu anlamda iki farklı maaştan bahsetmek gerekecektir. Bir devlet kurumunda çalışacak adli bilişim mühendisi 2015 yılına göre yaklaşık olarak 3000 lira maaş alacaktır. Özel şirketlerde çalışanlar ise, çalıştıkları şirket veya kuruluş ile yaptıkları anlaşmaya göre maaş alacaktır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 13
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?
Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/12/adli-bilisim-muhendisligi-bolumu-ne-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/12/adli-bilisim-muhendisligi-bolumu-ne-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için