Aktüerya Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?

PAYLAŞ:

  Derslerinin ağırlığı açısından bitirilmesi en zor olan bölümlerden biri olan Aktüerya bölümünün iş imkanları da aynı oranda geniştir. Bölümün amacı sigortacılık alanında yetişmiş personeller yetiştirmektir. Sigorta sektörü ise gerçekten analiz gerektiren, sadece finans ile ilgili bilgilerin yetmediği, aynı zamanda sosyoloji, psikoloji, felsefe alanlarındaki bilgiye de ihtiyaç duyulan bir sektördür. Bölümün zor olması da çok yönlü gelişimi şart kılmasından kaynaklanmaktadır. Sigortacılığın önemi her geçen gün artmaktadır. Ölüm, kaza, yaralanma alanlarında, konut, taşıt, tarım gibi aklınıza gelebilecek her alanda sigortalatma büyük bir önem arz etmektedir. Bu durum ise sigorta şirketlerinin sayısının artmasına, dolayısıyla bu alanda yetişmiş aktüerlere ihtiyaç duyulmasına sebep olmuştur.

Aktüerya Bölümü Hakkında Bilgi

Aktüerya bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Bölüm; Marmara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Karabük Üniversitesinde bulunmaktadır. Marmara YGS-1, Hacettepe MF-1, Karabük Üniversitesi ise TM-1 puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır. Bölümü bitirenler ‘’Aktüer’’ unvanı almaktadır. Bölümde genel dersler ile beraber, matematik, ekonomi, istatistik, sosyoloji ve bilgisayar dallarına bağlı yoğun dersler verilmektedir.

Aktüerya Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Aktüerya bölümü her ne kadar sigortacılık ile alakalı olsa da, bölüm mezunlarının çalıştıkları tek alan sigortacılık alanı değildir. Aktüerya mezunları sigorta şirketlerinin yanı sıra bankalarda, sosyal güvenlik kurumlarında, diğer finans kuruluşlarında da çalışabilir veya kendi işini kendisi kurabilir. Aktüerya mezunlarının görevleri arasında analiz yapma, sigorta programları hazırlama, sigorta yapılacak alanların kar-zarar oranlarını hesaplama, risk faktörlerini belirleme ve çalıştığı kuruma, bunlarla ilgili raporları düzenleyip sunmakla görevlidir.

Aktüerya Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Aktüerya bölümü iş olanakları geniştir. Bu bölümü bitirenler, sigortacı olarak çalışabildiği gibi eksper olarak da çalışabilir. Aktüerlerin en çok görev yaptığı alanlar sigorta şirketleri ve sosyal güvenlik kurumlarıdır. Yukarıda belirttiğimiz gibi finans kuruluşlarında vs. iş bulmak da mümkündür. Devlet kurumlarında görev almak isteyenler KPSS’de yeterli puanı almalıdır. Bunu yapamayanlar ise belirtilen özel kuruluşlarda işe başlayabilir veya kendi işini kurabilir.

Aktüerya Bölümü Maaşları Ne Kadar?


Özel sektörde çalışan Aktüerya mezunlarının maaşı değişiklik arz edebilir. Ancak devlet kurumlarında çalışanların maaşı yaklaşık olarak 2000-2500 lira civarında olabilmektedir. Ancak bu maaş, tahmini olarak verilmiştir. Daha az ücretlerle çalışılabileceği gibi daha yüksek maaşla da çalışılabilmektedir. Sizler de aktüerya bölümü iş imkanları, çalışma alanları maaşları hakkında bildiklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 1
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Aktüerya Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?
Aktüerya Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/12/aktuerya-bolumu-ne-is-yapar-imkanlar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/12/aktuerya-bolumu-ne-is-yapar-imkanlar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için