Aktüerya Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?

Derslerinin ağırlığı açısından bitirilmesi en zor olan bölümlerden biri olan Aktüerya bölümünün iş imkanları da aynı oranda geniştir. Bölümün amacı sigortacılık alanında yetişmiş personeller yetiştirmektir. Sigorta sektörü ise gerçekten analiz gerektiren, sadece finans ile ilgili bilgilerin yetmediği, aynı zamanda sosyoloji, psikoloji, felsefe alanlarındaki bilgiye de ihtiyaç duyulan bir sektördür. Bölümün...

3283 1

Derslerinin ağırlığı açısından bitirilmesi en zor olan bölümlerden biri olan Aktüerya bölümünün iş imkanları da aynı oranda geniştir. Bölümün amacı sigortacılık alanında yetişmiş personeller yetiştirmektir. Sigorta sektörü ise gerçekten analiz gerektiren, sadece finans ile ilgili bilgilerin yetmediği, aynı zamanda sosyoloji, psikoloji, felsefe alanlarındaki bilgiye de ihtiyaç duyulan bir sektördür. Bölümün zor olması da çok yönlü
gelişimi şart kılmasından kaynaklanmaktadır. Sigortacılığın önemi her geçen gün artmaktadır. Ölüm, kaza, yaralanma alanlarında, konut, taşıt, tarım gibi aklınıza gelebilecek her alanda sigortalatma büyük bir önem arz etmektedir. Bu durum ise sigorta şirketlerinin sayısının artmasına, dolayısıyla bu alanda yetişmiş aktüerlere ihtiyaç duyulmasına sebep olmuştur.

Aktüerya Bölümü Hakkında Bilgi

Aktüerya bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Bölüm; Marmara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Karabük Üniversitesinde bulunmaktadır. Marmara YGS-1, Hacettepe MF-1, Karabük Üniversitesi ise TM-1 puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır. Bölümü bitirenler ‘’Aktüer’’ unvanı almaktadır. Bölümde genel dersler ile beraber, matematik, ekonomi, istatistik, sosyoloji ve bilgisayar dallarına bağlı yoğun dersler verilmektedir.

Aktüerya Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Aktüerya bölümü her ne kadar sigortacılık ile alakalı olsa da, bölüm mezunlarının çalıştıkları tek alan sigortacılık alanı değildir. Aktüerya mezunları sigorta şirketlerinin yanı sıra bankalarda, sosyal güvenlik kurumlarında, diğer finans kuruluşlarında da çalışabilir veya kendi işini kendisi kurabilir. Aktüerya mezunlarının görevleri arasında analiz yapma, sigorta programları hazırlama, sigorta yapılacak alanların kar-zarar oranlarını hesaplama, risk faktörlerini belirleme ve çalıştığı kuruma, bunlarla ilgili raporları düzenleyip sunmakla görevlidir.

Aktüerya Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Aktüerya bölümü iş olanakları geniştir. Bu bölümü bitirenler, sigortacı olarak çalışabildiği gibi eksper olarak da çalışabilir. Aktüerlerin en çok görev yaptığı alanlar sigorta şirketleri ve sosyal güvenlik kurumlarıdır. Yukarıda belirttiğimiz gibi finans kuruluşlarında vs. iş bulmak da mümkündür. Devlet kurumlarında görev almak isteyenler KPSS’de yeterli puanı almalıdır. Bunu yapamayanlar ise belirtilen özel kuruluşlarda işe başlayabilir veya kendi işini kurabilir.

Aktüerya Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde çalışan Aktüerya mezunlarının maaşı değişiklik arz edebilir. Ancak devlet kurumlarında çalışanların maaşı yaklaşık olarak 2000-2500 lira civarında olabilmektedir. Ancak bu maaş, tahmini olarak verilmiştir. Daha az ücretlerle çalışılabileceği gibi daha yüksek maaşla da çalışılabilmektedir. Sizler de aktüerya bölümü iş imkanları, çalışma alanları maaşları hakkında bildiklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

 1. Đào Quân Cevapla

  Dịch vụ làm báo cáo tài chính
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận cầu giấy
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận tại từ liêm
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận thanh xuân
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận hà đông
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận long biên
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận đống đa
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận ba đình
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận tây hồ
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận hoàng mai
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại thanh trì
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận hoàn kiếm
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận hai bà trưng
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận thủ đức
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận bình thạnh
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận tân phú
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận gò vấp
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận phú nhuận
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận bình tân
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận tân bình
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại đông anh
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính gia lâm
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận 1
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận 2
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận 3
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận 4
  Dịch vụ làm báo cáo tài chính tại quận 5

css.php