Edilgen Çatılı Fiillere Örnekler

Aşağıda Fiillerde Çatı konusu dahilinde, Edilgen Fiil örnekleri verilmiştir. Bilindiği gibi öznesi belli olmayan, başka bir deyişle işin kim tarafından yapıldığı belli olmayan fiiller edilgen çatılı fiillerdir. Öznesine göre edilgen çatılı fiillerin öznesi, sözde özne durumundadır. Yani bu özneler, bir anlamda işi yapan değil, işten...

792 9

Aşağıda Fiillerde Çatı konusu dahilinde, Edilgen Fiil örnekleri verilmiştir. Bilindiği gibi öznesi belli olmayan, başka bir deyişle işin kim tarafından yapıldığı belli olmayan fiiller edilgen çatılı fiillerdir. Öznesine göre edilgen çatılı fiillerin öznesi, sözde özne durumundadır. Yani bu özneler, bir anlamda işi yapan değil, işten etkilenen durumdadır.

Edilgen Fiil Örnekleri

-Sınıf temizlendi.
-Bebek yıkandı.
-Okulun duvarları boyandı.
-Parktaki bütün çiçekler koparılmış.
-Konu, bütün ayrıntıları ile incelendi.
-Zanlı, karakolda uzun süre bekletildi.
-Bu suçu işleyen kadına dava açıldı.
-Uzaya, insansız hava aracı gönderildi.
-Soyadı kanunu 1934’te kabul edildi.
-Çocuğa Ali Kemal adı verildi.
-Gereği düşünüldü.
-Yaramaz öğrenciler, sınıftan çıkarıldı.
-Yerdeki kırık camlar toplandı.
-Tüm sorulara bakıldı.
-Yaralı, sedyeden indirildi.
-Hastamız taburcu edilecek.
-Yıkılma ihtimali olan binalar, güçlendirilmiş.
-İstanbul 1453 yılında fethedildi.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

9 comments

 1. Adsız Cevapla

  bir saatte kuru temizleme yapılır
  sen bu kadar sıcak çayı içemezsin
  yemeğe besmelesiz başlarsan doymazsın
  buğraya kırmızı güller aldırdım
  özenli davranılırsa hata yapılmaz
  her kuşun eti yenmez
  buğra yerde bulduğu 5 kuruşu almak için eğildi
  önce özne sonra nesnesine göre cevaplarını söyleyebilirmisiniz :): ):)

 2. ridvanozkan Cevapla

  1.edilgen, geçişsiz
  2.etken, geçişli
  3.etken, geçişsiz
  4.etken, geçişli
  5.edilgen,geçişsiz
  6.edilgen, geçişsiz
  7.etken, geçişsiz
  Not: ''Ettirgen ve oldurgan'' kavramları saymadım.

 3. Adsız Cevapla

  sağolun 🙂

 4. Adsız Cevapla

  teog da 22 yanlışım var toplam
  mat 3
  fen 3
  türkçe 3
  din 1
  ingilizce 6
  inkilap 6
  puanımı 579 gösteriyo siteler
  fakat bn 31 yanlışla ve ((katsayıları fazla olanlardan 5 er yanlışla) 598 almıştım bu nasıl oluyor ??
  yardımcı olursanız sevinirim :):)

 5. Adsız Cevapla

  hocam belki bu yazının başlığıyla alakalı değil ama 8.sınıfa gidiyorum .. teog için günlük düzenli bir çalışmam yok dersi derste dinleyip not aldığım için olsa gerek 1 sınavlarım iyiydi fakat 2.teog daha fazla konuyu kapsayacağı için test çözmek gerektiğini düşünüyorum… SİZCE GEÇMİŞ KONULARI BIRAKIP ŞİNDİLERİN TESTLERİNE Mİ AĞIRLIK VERSEM.. YOKSA EN BAŞTAN MI ÇÖZSEMM..(yeni konuları ne yapacağım??)))) BANA BİR YOL GÖSTERİRSENİZZZZ ÇOK SEVİNİRİM

  1. ridvanozkan Cevapla

   Yeni konulara ağırlık verin; ancak eskilerini de tamamen ihmal etmeyin. Özellikle not tutma alışkanlığınız varsa, eski notlarınızı arada bir tekrar edin. Sorulardan çok, konuyu anlamaya önem verin. Konuları iyi kavrarsanız, soruları zaten çözersiniz. Ancak matematik dersi, söylediğimin dışındadır. Bulabildiğinizce çok soru çözmelisiniz o ders için.

 6. Adsız Cevapla

  hocam bildiğiniz kadarıyla üni mezunları sonrasında yüksek lisans doktora ve üst kademeleri nasıl okuyorlar profeesör oluyorlar?? sınavı varmı eğitim süresi nedir ?? yardımcı olursanız çoookkkkk sevinirim.. teşekkürler .)

  1. ridvanozkan Cevapla

   Üniversiteden sonra ALES ve YDS sınavlarına giriliyor. Yüksek lisans için üniversitelere başvuruluyor. Orada da adaylar, mülakata tabi tutuluyor. Puanı yetenler yüksek lisans yapıyor. Yüksek lisansın süresi 2 yıl. İsteyenler doktora için de başvuruyor. Yüksek lisanstan sonraki doktoralığın süresi de 4 yıl. Sonra yardımcı doçent, doçent, dekan,profesör gibi unvanlar alınıyor. Bunlar da genellikle yapılan bilimsel çalışmalara, tezlere vs. Göre yapılıyor. Kabacası bu. Daha ayrıntılısını umarım bir gün kaleme alırım.

 7. Adsız Cevapla

  bnm türkçe 3 mat 3 fen 3 inkilap 6 ingilizce 6 din 1 yanlışım var… (teog da)) olduğumuz bir denemede türkçe 6 mat 5 fen 3 ingilizce 5 inkilap 12 din 6 yanlışla 579 almıştım… bnm teog puanımın denemeye göre daha yüksek olması gerekmiyormu?? internetteki hesaplamalar daha düşük çıkarıyor teog puanımı… hadi internettekinleri doğru kabul edelim. bnm 6 .sını 90 7.sınıf 91 8.sınıfı ve 2.dönemin teogunun nasıl olması lazım?? 470 filan veya daha yüksek almak için ?? lütfen yardımcı olun..

css.php