Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi İş İmkanları

Sizler için 2 yıllık bir bölüm olan Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi alanı hakkında bilgi toplayarak merak edilen tüm sorulara cevap vermeye çalıştık. Vereceğimiz bilgiler 2 yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi bölümü çalışma alanları, iş alanları, iki yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi bölümü dersleri, DGS bölümleri, Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi...

2937 8

Sizler için 2 yıllık bir bölüm olan Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi alanı hakkında bilgi toplayarak merak edilen tüm sorulara cevap vermeye çalıştık. Vereceğimiz bilgiler 2 yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi bölümü çalışma alanları, iş alanları, iki yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi bölümü dersleri, DGS bölümleri, Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi maaşları gibi konular hakkında ayrıntılı bir rehber olarak sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi mezunları nerelerde çalışır, Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi mezunları ne iş yapar, ne kadar maaş alır, iş imkânları ne durumdadır, 2 yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi bölümü nasıl bir mesleğe sahip olmanızı sağlar gibi birçok sorunuza tatmin edici cevaplar bulabileceğinizi düşünüyoruz. Bunların yanında 2 yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi bölümünün hangi puan türü ile alım yaptığını da güncel olarak belirttik. 2 yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi hakkında bilgi almak için, aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak, burada cevabını bulamadığınız sorularınızı da bizlere yöneltebilirsiniz.

2 Yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi Bölümü Hakkında Genel Bilgi

Havacılıkta Yer Hizmetleri Ön Lisans Programı’nın temel amaçları alana ait kuramsal ve uygulamaya dönük, kapsamlı içerik bilgisine sahip bireyler yetiştirmektir. Ülke politikaları çerçevesinde hemen hemen her ilde bir havalimanı açılması ve ülkemizde havalimanı yer hizmetleri sunan işletmelerin hızla küreselleşerek dünyanın çeşitli yerlerindeki havalimanlarının işletme hakkını devralması sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün sürekli olarak artmasını da beraberinde getirmektedir. Bölüm ile ilgili, yeni iş alanlarından olmasından kaynaklanan tedirginlikler olsa dahi ileriye yönelik kariyer hedefi olanlar için oldukça önü açık bir meslektir. Ayrıca Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile farklı lisans bölümlerine de geçiş yapabilme imkanına sahip olup, ileriye dönük hedeflerinizi yükseltebilirsiniz. Geçiş yapılabilecek bölümler liste halinde aşağıda yer almaktadır.

 • Turizm İşletmeciliği
 • Seyahat İşletmeciliği
 • Havacılık Yönetimi
 • İşletme Yönetimi 
 • Lojistik Yönetimi 
 • Teknoloji ve Bilgi Yönetimi
 • Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi 
 • Lojistik
 • Ulaştırma ve Lojistik
 • Uluslararası Lojistik
 • İşletme
 • Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği 

2 Yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi Bölümü Taban Puanları

2 yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi bölümü ülkemizde hem devlet üniversiteleri hem de vakıf üniversitelerinde bulunmaktadır ve çeşitli puan aralıkları ile alım yapmaktadır. YGS-5 puan türü ile alım yapan Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi bölümü taban puan olarak, vakıf üniversiteleri için en düşük 157 puan civarı ile, devlet üniversiteleri için ise 275 puan civarı ile öğrenci alımı yapmaktadır.

2 Yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi Mezunları Nerede Çalışırlar ?

2 yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi bölümü havaalanı ile ilgili çok geniş bir iş imkanına sahiptir. Havaalanlarında pilot, uçak bakım teknisyeni ve yardımcı pilotluk görevi dışındaki tüm alanlara yönelerek bir kariyer planlayabilirler.

Bu program mezunları;
-Havalimanı yer hizmetleri işletmelerinin bünyesinde bulunan departmanların tümünde,
-Bilet satışı, rezervasyonu ve benzeri gibi alanlar ile meşgul olan tüm acente ya da buna benzer farklı firmalarda,
-Turistik tesislerin yer hizmetleri gibi hizmetler sunan bölümlerinde,
-Bu alan ile ilgili belirli hizmetler sunan bazı eğitim veren ya da danışmalık imkanı sağlayan kuruluşlarda,
-Lojistik alanının var olduğu meslek liseleri ve üniversitelerin ilgili departmanlarında,
-Devlet kurumlarında, örneğin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gibi yerlerde  çalışma imkanına sahiptirler.

2 Yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi Mezunları Ne İş Yaparlar?

2 yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi bölümü ile ilgili sadece şu işi ya da bu işi yapar demek yanlış olur. Bulundukları departmanlara göre ilgilendikleri çeşitli görevler mevcuttur. Yalnız yer aldıkları bölümlere göre alabilecekleri çeşitli işleri genel başlıklar ile sıralamak mümkündür. Bu işler genel olarak şöyledir:

 • Uçakların park etmesi gereken yerleri belirli standartlara ve koşullara göre planlayarak organize ederler. Örneğin uçağın park halinde kalacağı süreye ya da park haline geçecek uçağın tipine göre planlamalarını şekillendirirler.
 • Bu park edilme durumlarını kontrol ederek yönlendirmelerde bulunurlar.
 • Uçakların ikmal yerlerinde bulunmasını sağlamakla ilgili durumları yönetir ve bu durumu herhangi bir koşulda mutlaka sağlarlar.

2 Yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi İş Olanakları

Gündem oluşturan İstanbul’a üçüncü hava limanının yapılması ile birlikte sektörün ihtiyaç duyacağı çalışan sayısının büyük ölçüde artacak olması da bir avantajdır. Ek olarak, program mezunu öğrenciler, yalnızca hava limanında yer hizmetleri sunan işletmelerde değil, hava taşıma modu ile ilgili hizmet satan acente gibi işletmelerde de çalışabilme ya da böyle işletmeler kurabilme gibi geniş bir istihdam olanağına sahip olacaklardır. Öğrencilerin, yeterli dil becerilerine sahip olmaları durumunda, bu işin uluslararası düzeyde de yapılması söz konusu olabilir.

İki Yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi Dersleri

Temel derslerin yanında havacılıkla ilgili meslek dersleri ve çeşitli sayısal içerikli dersler okutulmaktadır.

2 Yıllık Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi Maaşları Ne Kadar?

Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi Mezunları herhangi bir devlet kurumuna atanabilirse, devlet memuru statüsünde maaş alır. Yalnız devlet kurumlarına atanma ihtimalleri çok yüksek değildir. Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi mezunlarının alacağı maaş 2017 yılı için 3500 lira civarındadır. Özel sektörde çalışan Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi mezunları ise arada çok büyük farklar olmasa da benzerı maaşlar alabilmektedir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

8 comments

 1. Kadriye Eren Cevapla

  Bende istanbul universitesi uzaktan egitim havacilikta yer hizmetleri bolumunu kazandim. Cook zormu derslerde sayisal zorunlumu merak ediyorum. A yrica cook ama cok guzel bir bolum insallah basarili olurum. Insallah hayirlisiyla bitiririmm.

 2. Kadriye Eren Cevapla

  Bende istanbul universitesi uzaktan egitim havacilikta yer hizmetleri bolumunu kazandim. Cook zormu derslerde sayisal zorunlumu merak ediyorum. A yrica cook ama cok guzel bir bolum insallah basarili olurum. Insallah hayirlisiyla bitiririmm.

 3. lezzetliyemeklerperisi Cevapla

  Bende bu bölümü okumak istiyorum detaylı bilgi paylaşabilirmisiniz.

 4. osman Cevapla

  arkadaşlar ben havacılıkta ve yer hizmetleri bölümünü okuyorum şimdiye kadar bütün iş ilanlarına baktım hiç bir olanak görmedim askeri alan olsun,hava limanları olsun,uçak fabrikaları olsun aselsan gibi hiç bir olanak görmedim ve dersleri çok zor mesela hava ekonemisi.. üstelik matematikten direk çakarsınız..kısacası işin özü şu kendinizi yetiştiremezseniz ne okursanız okuyun hiç bir cacık olmaz..bölümün ele alıncaka, gözle görülecek bir meslek dalı olsa sonuna kadar gidin derim ama ben pes ettim başka bölüm okuyacağım..ilk önce araştırın sonra kanınızın son damlasına kadar arkasında durun…başarılar

  1. Bünyamin Kanpak Cevapla

   Kardeş maaş durumu dersler falan hiç anlatıldığı gibi değil 2000-2400 tl arası diyorda okuyanlar 3000+ üzeri diyor nasıl iş bu böyle kafa bir milyon oldu

  2. Berkay Yorulmaz Cevapla

   Ben bu okulun üniversitelerinden birindeyim bize ilkn geldiğimiz senelerde çol güzel pof pof ladırlar 2 3 milyar arası maaş alacağımızı ve zamanla yükseleceğimizi söylediler 4 5 arası olacak dediler şimdi mezunetim yaklaştı çalışma alanlarıma bakıyorum 1600 lira maaş veriyorlar 2000 lira verenlerde sizi köpek gibi kulöanıyor arkadaslar tamamen sahtekarlar benim dilim yandı keşke gitmeseydim boşa param gitti diploma icin para verdim ve şuan işsizim allah neyse beddua etmicem sizlerde yanmayın dikkat edin sivil havacılık yer hizmetleri ne yaZdırmayın

   1. EMİRHAN BARUT Cevapla

    beyler ben sivil havacılık yer hizmetleri bölümüne gitmek istiyorum sizce gitmeli miyim nasılbir geleceği var beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

 5. Adsız Cevapla

  Sevgili arkadaşlar ben 2013 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi bölümü %100 ingilizce mezunuyum. Bu bölümü kazandığım dönemde o kadar hayal kurmuştum ki.. Fakat ne yazık ki hayallerim hayal oldu.. Bu bölümü okumak isteyen arkadaşlara mezun olmuş biri olarak şunu belirtmek istiyorum ki tüm sınıf arkadaşlarım da dahil iş hayatında ne yazık ki bu bölümün hiç bir avantajını göremedik. Şu an mezun olan arkadaşlarım dahil hepimiz hastane de ya da farklı sektörlerde çalışıyoruz. Bize bu bölümün tek avantajı %100 olarak ingilizce eğitimi almamız ve havacılıkla ilgili sağlam bilgiler edinmemiz oldu. Ben şahsen 2013 yılında THY'de kabin memurluğunu kazanmıştım o dönemde de sağlık problemim nedeniyle son aşamada THY doktoru tarafından elendim. Anlayacağınız bu bölümü okuyup ben çok sağlam bir şirkette müdür olurum vs. düşüncesine kapılmamanızı tavsiye ediyorum. (Malum torpilli olan Lise Mezunları THY'de ya da diğer birimlerde yüksek birimdeki kadroları doldurdular bile).

css.php