Podoloji Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Nedir?

Sizler için 2 yıllık podoloji bölümü iş olanaklarını ve iş alanlarını derledik. Bu yazımızda 2 yıllık podoloji bölümü çalışma alanları, iş alanları, iki yıllık podoloji bölümü dersleri, DGS bölümleri, podoloji maaşları gibi konularda ayrıntılı bilgiler verdik. Ayrıca MMM mezunları nerelerde çalışır, podoloji mezunları ne iş yapar, ne kadar maaş alır, iş...

6899 1

Sizler için 2 yıllık podoloji bölümü iş olanaklarını ve iş alanlarını derledik. Bu yazımızda 2 yıllık podoloji bölümü çalışma alanları, iş alanları, iki yıllık podoloji bölümü dersleri, DGS bölümleri, podoloji maaşları gibi konularda ayrıntılı bilgiler verdik. Ayrıca MMM mezunları nerelerde çalışır, podoloji mezunları ne iş yaparne kadar maaş alır, iş imkânları geniş midir, 2 yıllık podoloji bölümü nasıldır gibi birçok sorunuza tatmin edici cevaplar verdik. Bunların yanında 2 yıllık podoloji bölümünün hangi puan türü ile alım yaptığını da belirttik. 2 yıllık podoloji hakkında bilgi almak için, aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak, sorularınızı da sorabilirsiniz.

2 Yıllık Podoloji Bölümü Hakkında Bilgi

Podoloji bölümü ayak sağlığına yönelik ortaya çıkmış bir bilim dalıdır diyebiliriz. Eskiden bu alana bakan dal ortopedi olarak adlandırılıyordu. Fakat ayak sağlığının vücut için öneminin farkedilmesi ve ihtiyaçların artması yeni bir alana gereksinim duymamıza sebep oldu. Podoloji Bölümü ise bu yüzden yeni bir alan olarak ayak sağlığı ile yakından ilgilenen bir bölüm olarak ortaya çıkmıştır ve vücudumuzda ayak sorunlarının sebep olduğu problemlerle ilgilenmek üzerine yoğunlaşmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde ayak sağlığı sorunu yaşayan kişilerin oranı toplumun yarısından fazladır. Podologlar özellikle diyabetik ayak sendromu denilen ve fark edildikten iyileştirilmesi çok zor olan tablonun tedavi edilmesi ve tekrar ayak sağlığına kavuşulması konusuyla ilgilenirler. Ülkemizde de bütün dünyada olduğu gibi diyabetli hastaların sayısı giderek artmakta ve milyonlarla ifade edilmektedir. Bu hastaların büyük bir bölümü hastalığın ilerleyen safhasında ayak sağlığını kaybetmekte ve kapanmayan yaralarla baş etmeye çalışmaktadır. Diyabet rahatsızlığı dışında da sayılamayacak kadar çok, ciddi ayak probleminin tedavisi ile ilgilenen podolojinin ilgilendiği alan sadece ayak sağlığı gibi görünse de, ayak sağlığını tehdit eden birçok konuyla alakadar olurlar. Diğer önemli amaçlar dediğimiz gibi ayak sağlığını korumak ve şikayetleri en aza indirmektir.

2 Yıllık Podoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Programdan mezun olan öğrenciler resmi ve özel hastanelerde ‘Podoloji Teknikeri’ olarak çalışabilirler. Ortopedik ayakkabı ve diğer ayak/yürüme ile ilgili cihaz ve eşya üreten firmaların gerek üretim tesislerinde gerek satış , gerekse de yönetiminde görev almaktadırlar. Ayrıca masaj ve güzellik/fitness merkezlerinde görev alabilirler. Özellikle futbolcular ve diğer sporcuların ayak sağlıkları için kurulmuş sağlık tesislerinde podoloji vazgeçilmez bölümlerden biri haline gelmiştir. Podoloji son yıllarda yeni açılan bölümlerden biridir. Bu da bu alanda çalışacak insan sayısının az olduğunun bir göstergesidir. Yani şu dönemde podoloji bölümü okuyanların iş bulma potansiyeli oldukça fazladır. Özellikle de lisans eğitimi de tamamladığı takdirde geniş kariyer olanaklarına sahip olma ihtimalleri oldukça yüksektir. Ayrıca kendi üretim tesislerini kurarak piyasada kısıtlı olan ayak sağlığı malzemeleri pazarına da girebilirler.

2 Yıllık Podoloji İş Olanakları

Podogogluk mesleğini seçenler ilk olarak hastanelerde çalışabilirler. Devlet hastanelerinde veya üniversite hastanelerinde çalışmak isteyenlerin KPSS’de atanmak için yeterli puanı almaları gerekir. Bu puanı alamayanlar ise özel hastanelerde iş bulabilirler.  Özel hastanelerde de çalışmak istemeyenler ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi ayakkabı ve yürüme/ayak ile alakalı cihaz üreten firmalarda çalışma imkanına sahiptirler. Ayrıca güzellik/fitness ve masaj ile ilgilenen yerlerde çalışmayı da tercih ederek kariyerlerine bu şekilde yön verebilirler. Bunlar dışında ise son olarak, ayak sağlıkları için kurulan sağlık tesislerinde sporcuların ayak sağlıkları ile ilgilenme görevlerini üstlenebilirler.

2 Yıllık Podoloji Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Podoloji Bölümü daha önce de bahsettiğimiz gibi yeni açılan bir bölümdür ve bu yüzden çok sayıda üniversitede bu bölümü bulma imkanınız azdır. Sadece iki tanesi devlet üniversitesinde olmak üzere sadece dört üniversitede bulunan podoloji bölümü henüz çok yaygınlaşmamıştır. Podoloji bölümünün bulunduğu üniversiteler ise, Kocaeli Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Biruni Üniversitesi ve Acıbadem Üniversitesidir. Özel üniversitelerde bulunan podoloji bölümünün burs imkanları da mevcuttur.

2 Yıllık Podoloji Bölümü Taban Puanları Nedir?

Podoloji bölümü ön lisans programı içerisindedir ve YGS-2 puanı ile öğrenci almaktadır. Puanlar vakıf üniversitelerinde burs oranına göre farklılık gösterse de devlet üniversitelerinde yaklaşık olarak 290 puan civarıdır. Başarı sıralaması ise 321.000 ile 355,000 arasında değişmektedir. Özel üniversitelerde ise durum istenilen burs miktarına göre değişiklik göstermektedir.

2 Yıllık Podoloji Dersleri

Podoloji mesleğinin eğitim süresi ön lisans programına tabi olduğundan toplamda 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere Podolojik Araçlar, İlkyardım ve Sargı Teknikleri, İlaç Bilgisi, Fizik, Anatomi, Cilt ve Tırnak, Kan Dolaşımı, Ayaklar, Genel ve Özel Hastalık Bilgisi, Cilt ve Tırnak Hastalıkları, Damar Hastalıkları, Eklem Hastalıkları, Ayakta Oluşan Şekil Bozuklukları, Ortopedi, Nöroloji, Dermatoloji gibi dersler verilmektedir.

2 Yıllık Podoloji Maaşları Ne Kadar?

Podoloji bölümü mezunları herhangi bir devlet kurumuna atandığı taktirde, devlet memuru statüsünde maaş almaktadır. Podoloji mezunları için ise bu maaş 2017 yılı için 2400-2600 lira civarındadır diyebiliriz. Özel sektörde çalışan podoloji mezunları ise farklı maaşlar alabilmektedir. Döner sermaye ve benzeri gibi durumlardan etkilenen maaş aralıkları yine verdiğimiz skalaya yakın bir miktar olacaktır.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. Emre Cevapla

    Kamu hastahaneleri yazmışsınız fakat Kamu hastahanelerine henüz atama yapılmamaktadır lütfen yanıltma olmasın. kadro planlamasında vardır. Fakat şuanda Devlet Hastahanelerinde bir kaç pilot bölge dışında Podoloji Kliniği bulunmamaktadır. Tabiki İleride kadrolar açılınca yüklü bir Podolog alımı Olacaktır fakat şuanda böyle bir alım söz konusu değildir. Girecek öğrenci arkadaşların bunu göz önünde bulundurmasını isterim Ben Kocaeli Üniversitesi Mezunuyum işimden gayet memnunum. Eskişehirde özel bir kliniğim var iş imkanlarınız diğer sağlık alanlarına göre çok fazladır. buda mesleğin geniş çaplı olmasından değil yeni bir bölüm olmasından kaynaklıdır.

css.php