Radyoterapi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

2 yıllık radyoterapi bölümü iş olanakları ile ilgili merak edebileceğiniz bilgileri bir araya getirerek derledik. Radyoloji bölümünü tercih etmeyi düşünüyorsanız ve güncel bazı detaylar ve genel olarak radyoloji bölümü hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımıza mutlaka göz atmalısınız. Yazımızda 2 yıllık radyoterapi bölümünün çalışma alanları, iş alanları ve...

5401 13

2 yıllık radyoterapi bölümü iş olanakları ile ilgili merak edebileceğiniz bilgileri bir araya getirerek derledik. Radyoloji bölümünü tercih etmeyi düşünüyorsanız ve güncel bazı detaylar ve genel olarak radyoloji bölümü hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımıza mutlaka göz atmalısınız. Yazımızda 2 yıllık radyoterapi bölümünün çalışma alanları, iş alanları ve imkanları, radyoterapi bölümü dersleri, Dikey geçiş sınavı(DGS) ile geçiş yapılabilecek bölümler, radyoterapi maaşları gibi konularda ayrıntılı bilgiler verdik. Ayrıca radyoterapi bölümü mezunları nerelerde çalışır, Radyoterapi mezunları ne iş yapar, ne kadar maaş alır, iş imkânları geniş midir, 2 yıllık Radyoterapi bölümü nasıldır gibi birçok sık sorulan soruya cevap bulabileceğiniz bir yazı hazırladık. Bunların yanında üniversiteye hazırlananlar için 2 yıllık radyoterapi bölümünün hangi puan türü ile alım yaptığı konusuna da değindik. 2 yıllık radyoterapi hakkında bilgi almak için, aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak, sorularınızı bizlere yöneltebilirsiniz.

2 Yıllık Radyoterapi Bölümü Hakkında Genel Bilgi

YGS-1 puan türü ile öğrenci alımı yapan bu bölüm, sağlık bölümleri arasında iş imkanlarının fazla olması sebebiyle en çok tercih edilme potansiyeli olan bölümlerden biridir.  Radyoloji bölümü mezunlarının çalışma alanları onkoloji bölümleridir. Yani onkolojik (kanser) hastaların tedavisinde, yardımcı olarak görev alırlar. Bölümün asıl amacı, kanserli hastaların tedavisi esnasında, onkoloji doktorlarına veya uzmanlarına yardım edebilecek yardımcı elemanlar yetiştirmektir. Asıl olarak kanser hastalığının teşhis durumlarında tomografi çekme, onkoloji bölümünde hastalara yapılacak ışın tedavisini organize etme, bu tedavileri uygulama ve bazı bilimsel araştırmalar yapmakta görevlidirler. Bu bölümü tercih edeceklere ilk tavsiyemiz bu işin verdiği psikolojiyi de düşünerek seçim yapılması olacaktır. Soğukkanlılık, dikkat, sorumluluk, sabır ve özveri isteyen bir meslek olduğunu söylesek yanılmış olmayız.

2 Yıllık Radyoterapi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışır?

Radyoloji bölümü mezunlarına verilen ünvan Radyasyon Onkolojisi Teknikeridir. Bölüm mezunlarının çalışma alanları devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri (araştırma hastanesi), onkoloji hastaneleri ve diğer özel hastanelerdir. Bilindiği gibi sağlık bölümleri, iş bulma olanakları konusunda oldukça şanslı olan bölümlerdir. Radyoloji bölümü de iş olanakları açısından sağlık sektöründe bir alan olarak iş bulma potansiyeli son derece yüksek bir bölümdür. İş yükü açısından da fazla yormayacak bir meslek olduğunu söyleyebiliriz.

2 Yıllık Radyoterapi İş Olanakları

Yukarıda belirttiğimiz gibi bölüm mezunlarının çalışma alanları genellikle devlet hastaneleri ve özel hastanelerdir. Ancak radyoloji bölümünden mezun olan herkes devlet hastanelerinde çalışmayı tercih etmeyebilir. Devlet hastanelerinde çalışmayı tercih edenler ve kariyer hedefi bu yönde olanlar elbette ki devletin belirlemiş olduğu şartlara göre alınmaktadır. Bunun için Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme Sınavı’ nda(KPSS)  belirlenen taban puanı alınmalı ve istenen şartlar sağlanmış olunmalıdır. Özel hastaneler için aynı sınav şartı geçerli olmadığından girilecek hastanenin istediği şartlara göre bir hazırlık yapılabilir.

2 Yıllık Radyoterapi Dersleri Nelerdir?

Radyoloji bölümünde de diğer bölümlerde olduğu gibi İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil, bilişim Sistemler gibi temel dersler verilmektedir. Ayrıca Fizyoloji, Biyokimya, bilgisayarlı cihazlarla ilgili mesleğe yönelik dersler de dönem dersleri içerisinde yer almaktadır. Radyoloji bölümü sağlık sektöründe olan ve hastalarla birebir iletişim kurmayı gerektiren bir bölüm olduğundan hem teorik hem de pratik birçok ders bulunmaktadır ve dersler konusunda oldukça hassas olunmalıdır. Radyoloji veya herhangi sağlık alanında bir bölümden tercih yapmak isteyenlerin bölümün ciddiyetinin ve insan sağlığı ile uğraşmanın bilincinde olan kişiler olması onların kariyerlerindeki ilerlemeleri oldukça olumlu etkileyecektir. İleride severek yapılması gereken ciddi bir iş olduğunun da altını çizmekte fayda var. Uygulamanın ve çalışma ortamına adaptasyonun kolaylaştırılması, ileriki zamanlarda çalışma hayatına uyumun sağlanması için bir ön hazırlık olarak öğrencilerin bölümün belli bir süresinde staj zorunluluğu bulunmaktadır.

2 Yıllık Radyoterapi Bölümü Üniversite Taban Puanları

Radyoterapi bölümü ülkemizdeki birçok üniversitede bulunmakta olup puan aralığı oldukça geniştir. Bu aralığın geniş bir skalaya sahip olmasının sebebi ise 2 yıllık radyoloji bölümünün hem devlet üniversitelerinde hem de vakıf üniversitelerinde bulunmasıdır. Bu yüzden 2 yıllık radyoloji bölümünü tercih etmek isteyenlerin bu konuda oldukça şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Üniversitelerde puan aralıklarına genel bir bakış açısıyla bakacak olursak en düşük taban puanı 166 puan civarı, en yüksek taban puanı ise 335 puan civarındadır. Arada oldukça geniş bir puan farkı bulunur ve 2 yıllık radyoloji bölümünü tercih etmek isteyenlerin üniversite seçimi konusunda oldukça avantajlıdır.

2 Yıllık Radyoterapi Maaşları Ne Kadar?

Radyoterapi Mezunları herhangi bir devlet kurumuna atanma durumu söz konusu olduğunda, devlet memuru statüsünde ve tekniker ünvanında maaş almaktadır. Fakat radyoloji bölümünün çalışma alanları hem devlet, hem de özel hastaneler olduğundan alınan ücret aralıkları biraz da olsa farklıdır. Şuan 2017 yılında alınan maaş oranları devlet bünyesinde çalışmayı tercih eden ve yeni başlamış olanlar için 2500-3000 TL arasındadır. Bu ücret özel hastanelerde çalışmayı tercih edenler için biraz değişiklik gösteriyor. Özel hastanelerde verilen ücretler ise 1500-2000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik tamamen o hastanenin kendi durumuna bağlıdır. Ayrıca hastanelerde döner sermaye gibi uygulamalar olduğu için, alınan maaşlar, hastaneden hastaneye değişiklik gösterebilir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

13 comments

 1. Betül İnan Cevapla

  Hacettepe 2.sinif radyoterapi bolumu öğrencisiyim. 4 yila tamamlamak istiyorum hangi bolumlerr nasil tamamlayabilirim yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. Nişantaşı Perfüzyon Cevapla

   hemşeriliğe tamamlayabilirsin

  2. Nişantaşı Perfüzyon Cevapla

   hemşeriliğe tamamlayabilirsin

  3. Adsız Cevapla

   Bölümünden memnun musun? Ben yeni gideceğim ve açıkçası biraz korkuyorum, dersleri ağır ve zor diye. ����

 2. Adsız Cevapla

  Hiç mi hiç iş imkanı olmayan, devlette 2 senede toplam en fazla 20 ataması olan ve atanmak ıcın en az 89 almanız gerekn bı bolum, yerıne radyolojı okumanızı tavsıye ederım

 3. Adsız Cevapla

  Arkadaşlar benim YGS-1 puanım 245 ham şekilde ama okul bana 55-56 gibi bi puan verecek ve bende bu sene üniversiteye gitmeyi çok fazla istiyorum .Devlet üniversitesinde okuyacagım DOKUZ EYLÜL ÜNİ. HACETTEPE ÜNİ. TRAKYA ÜNİ. felan paunım yetiyo yani öyle gözüküyor gitme sansım var mı ? bi bilgisi olan lütfen yardımcı olsun.

  1. Nehir Çelik Cevapla

   Bende Trakya ünv radyoterapi okuyorum . Önemli olan başarı sıralaması. Bu yıl sınav kolaymış sıralaman geride olabilir kazanamayabilirsin . Bölümümü çok seviyorum ama malesef geleceği çok açık olmasına rağmen özel hastanelerde bile onkoloji ünitesi yok . Dgs ile hemşirelige geçmek istersen seç derim .

 4. Unknown Cevapla

  anlamadım ben buraya başbakanlık yazsam ona da 2200-2400 maaş diyeceksiniz bu nedir ya bütün meslekler aynı maaşımı alır

  1. Nişantaşı Perfüzyon Cevapla

   2400 değil 2800 alıyorlar

  2. Nişantaşı Perfüzyon Cevapla

   2400 değil 2800 alıyorlar

 5. Adsız Cevapla

  o yılın duruuna göreyse neden herkes ayrı maaşlar konuşuyor

 6. Maze Oğuz Cevapla

  İleri de iş bulma imkanı da mı yok ?

 7. Maze Oğuz Cevapla

  Peki siz ortopedi ortez ve protez i mi tavsiye edersiniz yoksa
  Diş protez ı mi beni biraz aydınlatın lütfen hangisi iyi ise ona yatay geçiş yapacam

css.php