Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik İş Olanakları Maaşları

PAYLAŞ:

Üniversite bölümlerini tanıttığımız birçok yazımızda, 2 yıllık olsun, 4 yıllık olsun neredeyse tüm sağlık bölümlerinin, iş olanakları konusunda iyi olduğunu ifade ettik. İşte iş olanakları bakımından iyi olan sağlık bölümlerinden bir tanesi de Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümüdür. Nitekim bu bölüm, birçok üniversite adayı tarafından tercih edilmektedir. Bölümü sizlere daha iyi anlatabilmek için çeşitli ve güncel bilgileri derledik.

2 Yıllık Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik  Bölümü Hakkında Bilgi

Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Bu programı kazanmak isteyen adayların YGS sınavına girerek, YGS-3 puan türünden yeterli puanı almaları gerekir. Ancak bölüme sadece YGS-3 puanı ile öğrenci alımı yapılmamaktadır. Özellikle sağlık meslek liselerinde Tıbbi sekreterlik alanından mezun olanlar, bu bölümü sınavsız geçiş hakkını kullanarak tercih edebilirler.

2 Yıllık Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Bölüm mezunlarının, çalıştığı alanlarda görev alanları fazlası ile geniştir. Özellikle hastanelerde ve benzeri sağlık kuruluşlarında görev alan mezunlar, çalıştıkları kurumlarda, hastalarla ilgili taburcu ve giriş işlemlerini yaparlar. Personel giriş-çıkışları ile ilgili düzenlemelerle uğraşırlar. Hastaları ilgili birimlere veya doktorlara yönlendirirler. Kurumlarının arşiv, belge düzenleme, hazırlama işleri ile uğraşırlar. Çalışma ortamları genellikle masa başıdır. Hastalarla ve hastalıklarla birebir iletişime geçmedikleri için işleri temizdir.

2 Yıllık Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik İş Olanakları

Bölümden mezun olanlar her türlü devlet hastanesinde, araştırma hastanelerinde, çeşitli sağlık kuruluşlarında ve özel sektör bünyesindeki tüm hastanelerde çalışabilirler. KPSS ile devlet hastanelerine atanamayanlar, özel hastanelerde kolaylıkla iş bulabilirler. Mezunlar, istedikleri takdirde, ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu dikey geçiş sınavına girerek, çeşitli 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilir, böylece lisans mezunu olabilirler.

İki Yıllık Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Dersleri

Bölümde Türk Dili, İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Bilgisayar gibi genel derslerle birlikte; Psikoloji, Biyoistatistik, Bilgisayar, Anatomi, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Farmakoloji, Histopataloji, Tıbbi Terminoloji, Daktilografi, Hastalık Bilgisi, Stenografi, Halk Sağlığı ve Tıbbi Deontoloji, İlk Yardım, Tıbbi Dokümantasyon ve Arşiv Bilgisi, Daktilografi, Araştırma Teknikleri, Stenografi, Halkla İlişkiler, Tıp Kütüphaneciliği, Sağlık Yönetimi, Büro Teknikleri ve Yönetimi gibi mesleğe yönelik dersler okutulmaktadır.

2 Yıllık Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Maaşları Ne Kadar?


Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Mezunları kamu hastanelerinde görev alırsa, memur statüsünde maaş almış olur. Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik mezunları için ise bu maaş 2015 yılı için 2200-2400 lira civarında olur. Ancak şu bilinmelidir ki sağlık personelinin maaşı döner sermaye gibi ödemelerle birlikte hesaplandığı ve bu ödemeler hastaneden hastaneye farklılık arz ettiği için, maaşlar değişiklik gösterebilmektedir. Özel hastanelerde çalışan Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik mezunları ise farklı maaşlar alabilmektedir. Genellikle asgari ücret seviyesinde veya biraz yukarısında maaş almaktadırlar.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 33
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik İş Olanakları Maaşları
Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik İş Olanakları Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/12/tbbi-dokumantasyon-ve-sekreterlik-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/12/tbbi-dokumantasyon-ve-sekreterlik-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için