Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Nedir?

PAYLAŞ:

Sizler için 2 yıllık Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü iş olanaklarını ve iş alanlarını derledik.
   Bu yazımızda 2 yıllık Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü çalışma alanları, iş alanları, iki yıllık Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü dersleri, DGS bölümleri, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler maaşları gibi konularda ayrıntılı bilgiler verdik. Ayrıca Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunları nerelerde çalışır, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunları ne iş yapar, ne kadar maaş alır, iş imkânları geniş midir, 2 yıllık Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü nasıldır gibi birçok sorunuza tatmin edici cevaplar verdik. Bunların yanında 2 yıllık Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümünün hangi puan türü ile alım yaptığını da belirttik. 2 yıllık Tıbbi ve Aromatik Bitkiler hakkında bilgi almak için, aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak, sorularınızı da sorabilirsiniz.

2 Yıllık Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Hakkında Bilgi

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikerleri, tıbbi bitkileri, bilimsel temele dayalı akılcı bir yaklaşımla, toplumun bu konudaki bilinçsizliğini istismar etmeden, aksine bilinç düzeyinin yükseltilmesi yönünde çalışmalar yapan, tıbbi bitkisel gen kaynaklarımızın korunması, kaybolma riski altındaki tıbbi bitkilerimizin kültüre alınması; teknolojisinin yaygınlaştırılması; özelliklerinin araştırılması, geliştirilmesi; sürdürülebilir tıbbi bitkiler ticaretinin sağlanması konularında çalışabilecek yetişmiş teknik ara elemanlardır.

2 Yıllık Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

-Her türlü tıbbi bitkinin yetiştirilmesinde tıbbi bitkilerin maruz kalabileceği hastalık ve zararlıların belirlenmesi ve bunlarla savaşım konusunda çalışmaların yürütülmesini sağlar,
-Tıbbi bitkilerin hasatlama işlemlerini yapar,
-Yeşil olarak toplanan bitkileri kurutulması ve saklanması işlerinde çalışır,
-Tıbbi bitkilerden çeşitli yağların çıkarılmasına çalışır. Laboratuvar ortamında etkin madde üretiminde görev alır,
-Tıbbi bitkileri öğüterek çeşitli ilaç hammaddelerini hazırlar,
-Tıbbi bitkilerden elde edilen etkin maddelerin saklanması ve korunması işlerini yapar,
-Parfüm, krem, merhem, losyon vb. kozmetik ürünlerin yapımında görev alır,
-Tıbbi bitkilerin üretildiği sera, tarla ve depoları mikroplardan arındırmak için kimyasal maddelerle temizler,
-Çeşitli tıbbi bitkilerin satış ve pazarlamasında görev alır.

2 Yıllık Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İş Olanakları

Tıbbi Aromatik Bitkiler Teknikerleri, tıbbi bitki ihraç eden özel şirketlerde, ilaç imal laboratuvarlarında, büyük şehirler ve turistik bölgelerde tıbbi bitki ve drog satışı yapılan özel işyerleri ve güzellik salonlarında çalışablirler; bu gibi işyerleri açabilir. Devlet sektöründe ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının ilgili birimlerinde istihdam edilebilirler.

İki Yıllık Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Dersleri

Eğitim süresince Genel Kimya, Botanik, Bitki Ekolojisi, Laboratuvar Tekniği, Bilgisayar kullanımı, Organik Kimya, Tıbbi Bitkiler Sistematiği, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkilap tarihi, Analitik Kimya, Matematik Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Anatomisi, Bitki Fizyolojisi, Toprak Bilgisi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştirme tekniği, Mikrobiyoloji, Drog Hazırlama Tekniği, Boya Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Doku Kültürleri, Parfüm Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, İstatistik, Bitki Koruma, Bitki Besleme, İlaç Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Keyif ve Uyarıcı Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Fitokimya, Biyokimya, Genel Ekonomi, Proje, Aromaterapi, Fitoterapi derslerini alırlar.

2 Yıllık Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Maaşları Ne Kadar?


Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Mezunları herhangi bir devlet kurumuna atanabilirse, devlet memuru statüsünde maaş alır. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunları için ise bu maaş 2015 yılı için 2200-2400 lira civarında olur. Özel sektörde çalışan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunları ise farklı maaşlar alabilmektedir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 4
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Nedir?
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Nedir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/12/tbbi-ve-aromatik-bitkiler-bolumu-ne-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/12/tbbi-ve-aromatik-bitkiler-bolumu-ne-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için