Yapı Denetimi Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Nedir?

Sizler için 2 yıllık Yapı Denetimi bölümü iş olanaklarını ve iş alanlarını derledik. Bu yazımızda 2 yıllık Yapı Denetimi bölümü çalışma alanları, iş alanları, iki yıllık Yapı Denetimi bölümü dersleri, DGS bölümleri, Yapı Denetimi maaşları gibi konularda ayrıntılı bilgiler verdik. Ayrıca Yapı Denetimi mezunları nerelerde çalışır, Yapı Denetimi mezunları ne iş...

4215 19

Sizler için 2 yıllık Yapı Denetimi bölümü iş olanaklarını ve iş alanlarını derledik. Bu yazımızda 2 yıllık Yapı Denetimi bölümü çalışma alanları, iş alanları, iki yıllık Yapı Denetimi bölümü dersleri, DGS bölümleri, Yapı Denetimi maaşları gibi konularda ayrıntılı bilgiler verdik. Ayrıca Yapı Denetimi mezunları nerelerde çalışır, Yapı Denetimi mezunları ne iş yapar, ne kadar maaş alır, iş imkânları geniş midir, 2yıllık Yapı Denetimi bölümü nasıldır gibi birçok sorunuza tatmin edici cevaplar verdik. Bunların yanında 2 yıllık Yapı Denetimi bölümünün hangi puan türü ile alım yaptığını da belirttik. 2 yıllık Yapı Denetimi hakkında bilgi almak için, aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak, sorularınızı da sorabilirsiniz.

2 Yıllık Yapı Denetimi Bölümü Hakkında Bilgi

Bölüme YGS puanı ile öğrenci alınır. Yapı Denetim Programı öğrencileri 4.yarıyıl sonunda Dikey Geçiş sınavı (DGS) ile dört yıllık İnşaat Mühendisliği lisans programına geçiş yapabilirler.

2 Yıllık Yapı Denetimi Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Bölümden mezun olanlar, çalıştıkları kurumlarda aşağıdaki iş ve işlemleri yerine getirirler.

-12.08.2001 tarih ve 24491 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği” uyarınca, mimar ve mühendislerin sevk ve idaresi altında; Hazırlanan projelerin mevzuata uygunluğunu, detay ve hesapların doğruluğunu ve proje sahiplerinin sicil durum belgelerinin varlığını denetler. Varsa eksik ve hataların düzeltilmesini sağlar. Eksik ve hatası bulunmayan projeleri onaylar.
-Mühendis tarafından kendisine verilen ölçme, hesap, proje, vb. denetim işlerini yapı denetim mühendisinin sorumluluğu altında yapar.
-Görevlendirildiği, kendisi tarafından ölçülen ve düzenlenen röleve, ataşman, tutanak, kesit, proje vb. evrakı paraf ederek, incelenip imzalanmak üzere mühendise verir.
-Yer teslimi yapıldıktan sonra, temel bölümünün inşası sırasında gerekli denetim ve gözetimleri yapar, temel kalıp ve demir donatı imalat kontrol tutanağı ile temel beton döküm tutanağını düzenleyerek, yapılan işlemlerin uygunluğunu onaylar.
-Taşıyıcı sistem bölümünün imalatı sırasında ise, beton kalıbı, demir teçhizatı ve gerekli diğer tesisat kontrol edildikten sonra, inşaat mühendisi gözetiminde beton dökümüne izin verilir. Yapıda gerçekleştirilecek her bir beton döküm işi için tutanak hazırlar.
-Yapının çatı, dolgu duvarları, kapı ve pencere kasaları ile tesisatlara ait alt yapılarının tamamlanıp sıvaya hazır hale gelmesi ve iş bitimine kadar olan son bölümde ise bodrum, zemin, asma, normal kat ve çatı katlarının dış duvarları ve iç duvarları kontrol tutanakları, elektrik tesisatı duvar boruları kontrol tutanağı, elektrik kablo çekimi ve tali pano kontrol tutanağı, çatı konstrüksiyonu, ısı yalıtımı, su yalıtımı ve çatı örtüsü kontrol tutanağı, temiz su boru tesisatı hidrolik basınç testi kontrol tutanağı, pis su boru tesisatı sızdırmazlık testi kontrol tutanağı, yapının sıvaya hazır duruma geldiğini belirten tutanağı, elektrik ana pano kontrol tutanağı ve mekanik tesisat montaj tutanağını düzenler.

2 Yıllık Yapı Denetimi İş Olanakları

Bu programdan mezun olacak öğrencilerin Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde  hizmet veren özel kuruluşlarda (Yapı Denetim Şirketleri, Müteahhitlik Şirketleri, Proje Büroları) iş bulmaları veya çeşitli devlet kuruluşlarında çalışmaları mümkün olacaktır. Devlet kurumlarında görev almak isteyenlerin KPSS’de yeterli puanı almaları gerekir.

İki Yıllık Yapı Denetimi Dersleri

Bölümde temel dersler ile mesleğe yönelik diğer dersler okutulur. Ayrıca staj uygulaması da bulunmaktadır. İkinci sınıfın sonunda 6 haftalık (30 iş günü) staj çalışması konmuştur. Staj çalışmaları ile öğrencinin yüksekokulda almış olduğu bilgi, beceri ve alışkanlıklarını iş sahasında gözlemleme ve değerlendirme imkânı sağlanmıştır.

2 Yıllık Yapı Denetimi Maaşları Ne Kadar?

Yapı Denetimi Mezunları herhangi bir devlet kurumuna atanabilirse, devlet memuru statüsünde maaş alır. Yapı Denetimi mezunları için ise bu maaş 2015 yılı için 2200-2400 lira civarında olur. Özel sektörde çalışan Yapı Denetimi mezunları ise farklı maaşlar alabilmektedir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

19 comments

 1. Unknown Cevapla

  Kısaca şunu sormak istiyorum Kpss ile ataması var mı?
  Yapı Denetim bölümü mezunu devlet memuru olabiliyor mu?

 2. Gökhan Gül Cevapla

  Kpss ile ataması var mı ?

 3. Gökhan Gül Cevapla

  Birde bana şu konuda yardımcı olabilir misiniz
  Ben Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yapı denetim bölümünden Osmangazi Üniversitesi'ne geçiş yapmayı düşünüyorum kaçıncı sınıftan başlatırlar bunun hakkında bi bilginiz varsa yardımcı olursanız teşekkür ederim şimdiden

 4. Gökhan Gül Cevapla

  Kısaca şunu sormak istiyorum Kpss ile ataması var mı?
  Yapı Denetim bölümü mezunu devlet memuru olabiliyor mu?

 5. Adsız Cevapla

  yapı denetim bölümünden mezun olduktan sonra iş bulma olasalığı var mı?

 6. -BROTHER - Cevapla

  yapı denetimini okuyup 4 yıllığa geçiş yaparsan sınav var kpss nın yaptığı 4 yıllığıda ınsaat muhendisliği okuyosun yanı

 7. Unknown Cevapla

  iş olanagı nasıl aceba ben bu sene tutturdum 2 yıllık selçuk üni konya

 8. Muhammet KAHRAMAN Cevapla

  yapı denetim okudunuz özel sektör devlet ataması bulunmamaktadır..bunun dışında maaşları asgari ücretikolay kolay geçmez her firmada zaten 2 tanesi yeterli oluyor bunların yaptıgı işi zaten insaat teknikerleri yapıyor adı var kendisi olmayan meslek ..ve geçiş hakkı da çok diger bölümler gibi okuyoranız iyi düşünün boşuna 2 yılınızı heba etmeyin …

  1. Unknown Cevapla

   Çok doğru söylemiş ben mezunum 2 yılım heba oldu aklı olan okumaz

   1. Devrim Tuzun Cevapla

    Aklı olan evde yatsın ne kadar da mantıklı dimi

  2. Devrim Tuzun Cevapla

   Bu ne ya ozaman hiç bişey okumayalım hangi mesleği araştırdıysam okumayın gibi saçmalıklar var napalım ozaman sizde doğru düzgün araştırın düzgün yerlerde çalışın oturduğunuz yerde tabiki de 2 yılım heba oldu dersiniz

   1. Fatih Bıldırcın Cevapla

    Valla ya bende bakıyorum herkes okumayın falan yazıyor hangi meslek iyi ozman?

 9. Đào Quân Cevapla

 10. Hayri Kılıç Cevapla

  kardeşim sen ilçede okicaksın öncelikle onu bi bil maaşları 2250 den başlıyor iş imkanı çok ama cv nin doluu olması gerekiyor cv iyi olursa 5000 de alırsın bnm gibi

 11. Hayri Kılıç Cevapla

  kardeşim sen ilçede okicaksın öncelikle onu bi bil maaşları 2250 den başlıyor iş imkanı çok ama cv nin doluu olması gerekiyor cv iyi olursa 5000 de alırsın bnm gibi

  1. Adsız Cevapla

   Kardeş 5000'i nasil alıyorsun ne iş yapıyorsun da veriyorlar o parayı 2015 haziran ayi mezunuyum ama 2000 ustu maaşı hicbir yerde göremedim ben

  2. Devrim Tuzun Cevapla

   Biraz daha açıklarsanız seviniriz nasıl 5000 oluyor aklımızda soru işareti bırakmayın

 12. Adsız Cevapla

  arkadaşlar aynen kenizi geliştirirseniz güzel para kaznırsınız

 13. Unknown Cevapla

  Yapı denetim güzel meslek devlet ataması hakkinda bir bilgim yok fakat özel sektörde 4000 den aşağı alan görmedim şuana kadar eger ki kendinizi gelistirirseniz ve birazda cevrenizde insaat ile ugrasan varsa her türlü is bulursunuz … Rahat bir meslek ve seviyen var yani insaat teknikeri o isi yapamaz çünkü yapı denetimci imza atmadanda beton dökülemez yani bir cok seyde yapi denetim olmazsa olmaz .. Şunu unutmayın insaat hic ölmeyecek bir sektör ona göre düşünüp karar verin .
  soru sormak isteyenler instagramdan @emrahsata buraya sorabilirsiniz.

css.php