Yerel Yönetimler Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Nedir?

Sizler için 2 yıllık Yerel Yönetimler bölümü iş olanaklarını ve iş alanlarını derledik. Bu yazımızda 2 yıllık Yerel Yönetimler bölümü çalışma alanları, iş alanları, iki yıllık Yerel Yönetimler bölümü dersleri, DGS bölümleri, Yerel Yönetimler maaşları gibi konularda ayrıntılı bilgiler verdik. Ayrıca Yerel Yönetimler mezunları nerelerde çalışır, Yerel Yönetimler mezunları ne iş...

11904 14

Sizler için 2 yıllık Yerel Yönetimler bölümü iş olanaklarını ve iş alanlarını derledik. Bu yazımızda 2 yıllık Yerel Yönetimler bölümü çalışma alanları, iş alanları, iki yıllık Yerel Yönetimler bölümü dersleri, DGS bölümleri, Yerel Yönetimler maaşları gibi konularda ayrıntılı bilgiler verdik. Ayrıca Yerel Yönetimler mezunları nerelerde çalışır, Yerel Yönetimler mezunları ne iş yapar, ne kadar maaş alır, iş imkânları geniş midir, 2 yıllık Yerel Yönetimler bölümü nasıldır gibi birçok sorunuza tatmin edici cevaplar verdik. Bunların yanında 2 yıllık Yerel Yönetimler bölümünün hangi puan türü ile alım yaptığını da belirttik. 2 yıllık Yerel Yönetimler hakkında bilgi almak için, aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak, sorularınızı da sorabilirsiniz.

2 Yıllık Yerel Yönetimler Bölümü Hakkında Bilgi

Bölümün amacı mahalli idareler meslek elemanı, belediyeler ve özel idarelerin çeşitli bölümlerinde üst düzey yöneticilerin yardımcısı olarak çalışan kişileri eğitip yetiştirmektir.

2 Yıllık Yerel Yönetimler Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Yerel Yönetimler mezunları, çalıştığı kurumda;
-Kanun, tüzük ve yönetmelikler doğrultusunda, vatandaşların dilekçelerini inceler,
-Bu dileklerin karşılanması için üst düzey yöneticilerin verdikleri kararları uygular,
-Bunun için gerekli yazıları yazar, yazıları üst yöneticiye imzalatır ya da kendisi imzalar,
-Yöneticilerin aldıkları yöresel, mali veya teknik konulardaki kararları yerine getirir.

2 Yıllık Yerel Yönetimler İş Olanakları

Yerel Yönetimler meslek elemanı genellikle belediyeler, valilikler ve buna bağlı kuruluşlarda görev alırlar.

Yerel Yönetimlerde halkla ilişkiler, kamu yönetimi, personel yönetimi konularında iyi yetişmiş ara elemanlara ihtiyaç vardır. Ülkemizde yerel yönetimlere daha fazla yetki ve sorumluluk verilmesi gerektiği gündemdedir. Yerel yönetimlerin etkinliklerinin artırılması, halka daha iyi hizmet sunulması için yetişmiş, bilgili elemanlara büyük ihtiyaç olacaktır.

İki Yıllık Yerel Yönetimler Dersleri

Eğitim süresi meslek yüksekokullarında 2 yıldır. Yerel Yönetimler meslek yüksek okulunda eğitim teorik ve
pratik olarak verilmektedir.1.ve 2. sınıf sonunda 40ar işgünü olmak üzere toplam 80 işgünü meslek stajı yapılmaktadır. Stajlar, belediyeler, valilikler, kaymakamlıklar ve çeşitli kamu kuruluşlarında yapılabilmektedir. Yerel Yönetimler meslek yüksek okulunda öğretimin;

Birinci yılında;
Temel Hukuk, Genel Ekonomi, Genel Muhasebe, Yerel Yönetimler Muhasebesi, İşletme ve Yönetim Bilgisi, Yerel Yönetimler, Davranış Bilimlerine Giriş, İdare Hukuku, Kamu Yönetimi, Kamu Maliyesi, Bilgisayar Kullanımı

İkinci yılında ;
Kentleşme ve Çevre Sorunları,Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı, Türkiye’nin İdari Yapısı, İş ve Sosyl Güvenlik Hukuku, Yerel Yönetimler Maliyesi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Belediye Hizmetleri,
İstatistik, Siyaset Bilimine Giriş, Finansal Yönetim, Büro Yönetimi ve Yazışma Teknikleri, Kent Planlaması ve İmar Uygulaması, Halkla İlişkiler, Türk Vergi Sistemi, Anayasa Hukuku, Temel Bilgisayar Bilimleri, Yerel Yönetimler Hukuku Ayrıca, 1. ve 2. sınıflarda, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi kültür dersleri ile seçmeli olarak Beden Eğitimi, Müzik,Resim derslerinden birisi alınmaktadır.

2 Yıllık Yerel Yönetimler Maaşları Ne Kadar?

Yerel Yönetimler Mezunları herhangi bir devlet kurumuna atanabilirse, devlet memuru statüsünde maaş alır. Yerel Yönetimler mezunları için ise bu maaş 2015 yılı için 2200-2400 lira civarında olur. Özel sektörde çalışan Yerel Yönetimler mezunları ise farklı maaşlar alabilmektedir.

İyi bir geleceğin temelinde, iyi bir eğitim yatar. Geleceğinize yön verirken; 90 yıllık eğitim kültürü ışığında kurulan TED Üniversitesi fakülte ve bölümleri hakkında detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

14 comments

 1. Abdullah Asan Cevapla

  Yerel yönetimler mezunu özeldene ne olarak çalışacakki? Caliscagi alan özelde yok.

 2. Unknown Cevapla

  Ben kendim Yerel yönetim mezunuyum lanet olsun böyle bölüme de bu bölümü açana da 2 yılınız boşa gider boşuna bu bölümü tercih etmeyin.

  1. Onur İşık Cevapla

   Neden böyle düşünüyorsun iş imkani yokmu

  2. Onur İşık Cevapla

   Neden böyle düşünüyorsun iş imkani yokmu

 3. Unknown Cevapla

  Gerçekten boşuna mı? 🙁

 4. Unknown Cevapla

  Gerçekten boşuna mı? 🙁

 5. Ayse Gul Cevapla

  Tamamen boş bir bolum sayın yoksa belediyeler zaten alim yapmıyor atamalar denilmiş ama KPSS ile zabıta memuru alınıyor belediyede çalışmak hikaye ??

 6. Ayse Gul Cevapla

  Tamamen boş bir bolum sayın yoksa belediyeler zaten alim yapmıyor atamalar denilmiş ama KPSS ile zabıta memuru alınıyor belediyede çalışmak hikaye ??

 7. Unknown Cevapla

  Merhaba 2 yıl yerel yönetim okuyıp 2yılda dışardan okursan kamu yönetimi mezunu oluyomuşsun böyle birşey var mı teşekkür ederim

  1. Madam Mutopiaa Cevapla

   Aynen kamu yönetimine gecebiliyorsun dgs yle

 8. Adsız Cevapla

  Yerel yonetim ogrenci ve mezunları lutfen düşüncelerinizi paylasin ve bizleri bilgilendirin. Rica ediyoruzm

 9. Unknown Cevapla

  En güzeli ya kamu ya geçmek veya işletmeye geçmek işletmeye de geçebiliyorsunuz.. gerçi yeni yasaya göre belediyelere yerel yönetim mezunlarindan alım olacak diyorlar artık ne kadar doğruysa

 10. Unknown Cevapla

  Yerel yonetim cokmu kotu bir bolum

css.php