Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Nedir?

PAYLAŞ:

Sizler için 2 yıllık Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü iş olanaklarını ve iş alanlarını derledik.
   Bu yazımızda 2 yıllık Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü çalışma alanları, iş alanları, iki yıllık Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü dersleri, DGS bölümleri, Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi maaşları gibi konularda ayrıntılı bilgiler verdik. Ayrıca Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi mezunları nerelerde çalışır, Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi mezunları ne iş yapar, ne kadar maaş alır, iş imkânları geniş midir, 2 yıllık Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü nasıldır gibi birçok sorunuza tatmin edici cevaplar verdik. Bunların yanında 2 yıllık Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümünün hangi puan türü ile alım yaptığını da belirttik. 2 yıllık Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi hakkında bilgi almak için, aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak, sorularınızı da sorabilirsiniz.

2 Yıllık Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi

Bölümün amacı, zeytin ve zeytin ürünlerinin (sofralık zeytin, zeytin yağı, prina yağı, sabun, prina) sağlık koşullarına uygun olarak üretilmesini, ambalajlanmasını ve tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapan, elde edilen sonuçları inceleyip, değerlendiren ve karşılaşılan sorunlara çözümler bulan ara meslek elemanlarını yetiştirmektir.

2 Yıllık Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Bölüm mezunlarının çalıştıkları kurumlardaki görevleri şunlardır.
-Sofralık zeytin (siyah zeytin, yeşil zeytin) işlenmesinde çeşitli teknikleri kullanır.
-Kaliteli zeytinyağı üretilmesinde çeşitli teknikleri bilir ve uygular.
-Zeytin ve zeytinyağının sağlığa uygunluğunu ve kalitesini kontrol için zeytinlerden ve katkı maddelerinden örnekler alır.
 -Laboratuvarlarda değişik analiz yöntemlerini (kimyasal ve duyusal) kullanarak analiz yapar.
-Çıkan sonuçları değerlendirir, raporlar düzenleyerek ilgililere bildirir.
 -İstatistiksel bilgilerin elde edilmesinde ve yorumlanmasında yardımcı olur.
 -Zeytin çeşitlerinin tanınması, kültürel işlemler, hasat ve zirai mücadele gibi zeytin bahçeleri işletmeciliği ile ilgili işlerde görev alır.
 -Çalıştığı işletmelerde üretimin hijyen şartlarına uygun olmasını sağlar.
-Üretilen ürünlerin, usulüne uygun olarak paketlenmesini sağlar ve paketleme işleminin düzenliliğini kontrol eder.
-Çalıştığı kuruluşta amiri ile sorumluluğunu taşıdığı kişiler arasında iletişimin sağlanmasında rol oynar.
-Saatteki üretim gücü 60 KW’a kadar olan işletmelerde imza yetkisine sahiptir.
 -İşletmede uyulması gereken mevzuatı (Türk Gıda Kodeksi, TSE vb.) bilir ve yapılan işlemlerde bu mevzuat esas alır.

2 Yıllık Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi İş Olanakları

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Teknikeri, sofralık zeytin ve zeytinyağı işletmeleri ile büyük zeytin yetiştirme işletmelerinde çalışır. Bunun yanı sıra, temel laboratuvar bilgileri sayesinde üretim sektöründe faaliyet gösteren çeşitli işletmelerde tekniker veya mikrobiyoloji laboratuvarlarında laborant olarak çalışabileceği gibi, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kurumlarda da görev alabilir.

İki Yıllık Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Dersleri

Birinci sınıf, 1. Yarıyılda, Biyokimya, Genel Mikrobiyoloji, Toprak Bilgisi, Moleküler Biyoloji, Genel Ekonomi, Bilgisayara Giriş, Türk Dili-I, Yabancı Dil-I, Atatürk İlkeleri ve İnkılap.Tarihi-I, Beden Eğitimi/Güzel Sanat-I 2. Yarıyılda, Zeytin Yetiştiriciliği ve Tarımı, Laboratuvar Tekniği, Bitki Besleme ve Gübreleme, Genel İşletme, Bitki Fizyolojisi, Bilgisayar, Türk Dili II, Yabancı Dil-II, Atatürk İlk.ve İnk.Tarihi-II, Beden Eğ,timi/Güzel Sanat-II İkinci sınıf, 3. Yarıyılda, Zeytin Teknolojisi-I, Fidan ve Fidan Üretim Tekniği, Zeytin Kalite Kontrol ve Değerlendirilmesi, Zeytin Hasadı ve Depolama Teknikleri, Seminer-I, Kooperatifçilik, Genetik, Zeytin Hastalıkları ve Zararları 4. Yarıyılda, Zeytin Teknolojisi-II, Ürün Ambalajlama ve Paketleme, Seminer-II, Zeytin Islahı, Pazarlama, Sulama Tekniği, Yağ Teknolojisi, Mesleki Uygulama dersleri okutulmaktadır.

2 Yıllık Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Maaşları Ne Kadar?


Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Mezunları herhangi bir devlet kurumuna atanabilirse, devlet memuru statüsünde maaş alır. Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi mezunları için ise bu maaş 2015 yılı için 2200-2400 lira civarında olur. Özel sektörde çalışan Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi mezunları ise farklı maaşlar alabilmektedir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 1
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Nedir?
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Nedir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/12/zeytincilik-ve-zeytin-isleme.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/12/zeytincilik-ve-zeytin-isleme.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için