4 Yıllık Çocuk Gelişimi Bölümü Maaşları ve İş İmkanları

PAYLAŞ:

  Özellikle meslek liselerinin Çocuk Gelişimi alanından mezun olmuş öğrenciler tarafından en çok tercih edilen 4 yıllık bölümlerden biri Çocuk Gelişimi bölümüdür. Üniversite tercihleri arasında bu bölümü yazacak adaylar için 4 yıllık Çocuk Gelişimi hakkındaki tüm bilgileri derledik. Yazıyı okuduğunuzda Çocuk Gelişimi maaşları, iş imkanları, çalıştıkları kurumlar, yaptıkları işler, puan türü, KPSS atamaları, iş olanakları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olacaksınız. Derlediğimiz bilgiler 2015 yılı için tamamen günceldir. İnternet ortamındaki geçerliliği kalkmış bilgilerden arındırılmıştır.
Çocuk Gelişimi Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Öncelikle şunu ifade etmeliyiz ki Çocuk Gelişimi adı altında 2 yıllık ve 4 yıllık olmak üzere iki tane bölüm vardır. Bölüm araştırması içinde olanlar bu hususu dikkate almalı, araştırmalarını bu yönde yapmalıdır. 4 yıllık Çocuk Gelişimi bölümü puan türü YGS-5 ve TM-3’tür. Bazı üniversiteler YGS puanı ile alım yaparken, bazıları TM-3 puanını kullanmaktadır. YGS-5 puanı ile alım yapan üniversiteler için LYS sınavlarına girmeye gerek yoktur. Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Bölüm öğrencileri eğitimleri boyunca gerek çocuk sağlığı, çocuk eğitimi alanında gerekse de ebeveyn yani yetişkin eğitimi hakkında donatılırlar. Bu alanlara yönelik psikoloji, sosyoloji, sağlık alanlarında dersler görür ve uzmanlaşırlar.
Çocuk Gelişimi Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır? 2015
Çocuk Gelişimi bölümü, iş olanakları açısından en şanslı bölümlerden biridir. Öyle ki bu bölümü başarı ile bitirenler sayılamayacak kadar kurum ve kuruluşta çalışma olanağına sahip olurlar. Bu kurum ve kuruluşlar kamu yani devlet kurumları olabileceği gibi özel kuruluşlar da olabilir. 4 yıllık çocuk gelişimi mezunları Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı ve ilgili birimlerinde, Milli Eğitim Bakanlığında, Çocuk Esirgeme kurumlarında, Halk Eğitim Merkezlerinde (HEM), Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde (RAM), Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı alanında, devlet üniversitelerinde, üniversite araştırma hastanelerinde, üniversitelerin ilgili anabilim dalında, özel anaokullarında, kreşlerde, çocuk yuvalarında ve daha bir çok alanda çalışma olanağı bulabilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokullarında (okulöncesi eğitim kurumları) veya İlkokul kurumları bünyesindeki anasınıflarında okulöncesi öğretmeni (anasınıfı öğretmeni) olmak isteyenler ya alanlarında tezsiz yüksek lisans yapmalı ya da pedagojik formasyon eğitimi almalıdır.
4 Yıllık Çocuk Gelişimi Mezunları Öğretmen Olabilir mi?
Çocuk gelişimi mezunları öğretmenlik yapabilir mi? Bu bölümü bitirenlerin öğretmen olması mümkündür. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ya da Okulöncesi alanlarının birinde pedagojik formasyon eğitim sertifikası alanlar, KPSS’de de yeterli puanı almak şartı ile resmi okullarda öğretmen olarak görevlendirilebilirler.
Çocuk Gelişimi Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları 2015
Bölümün iş olanaklarının geniş olduğunu önceki başlıklarda vurgulamıştık. Ancak iş imkanları geniş olmasına rağmen, bölüme olan rağbet yüksektir. Yani rakip çoktur. Bu nedenle KPSS taban puanları eskiye nazaran biraz daha yüksektir. Ancak buna rağmen, hala iyi alım yapan bölümlerden biridir.
Çocuk Gelişimi Bölümü Maaşları Ne Kadar 2015

4 Yıllık Çocuk gelişimi maaşlarını, çalışılan kuruma göre değerlendirmek yerinde olacaktır. Örneğin öğretmen olarak çalışan biri 2700 lira dolaylarında maaş alır. Devlet hastanelerinde görev yapan biri 2500 civarı, farklı kurumlarda çalışan çocuk gelişimcileri 2200-2500 arasında maaş almaktadırlar. 2015 Çocuk gelişimcisi maaşları özel sektörde ise genellikle daha düşük olmaktadır. Öyle ki özel kreş veya anaokullarında çalışanlar asgari ücrete kadar inen meblağlarda maaş almaktadır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 75
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: 4 Yıllık Çocuk Gelişimi Bölümü Maaşları ve İş İmkanları
4 Yıllık Çocuk Gelişimi Bölümü Maaşları ve İş İmkanları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/4-yllk-cocuk-gelisimi-bolumu-maaslar-ve.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/4-yllk-cocuk-gelisimi-bolumu-maaslar-ve.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için