Antropoloji Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?

PAYLAŞ:

  Atanma konusunda sıkıntı yaşayan 4 yıllık bölümlerden birisi de Antropoloji bölümüdür. KPSS atamalarında çok az sayıda antropolog alımı yapılmaktadır. Ancak alım sayısı göz önüne alınmadığında, okunması en güzel, en zevkli bölümlerden birisidir. Özellikle insan ve insan yapısına meraklı olan, fosillerle ilgilenen, farklı ırkları, kültürleri, biyolojik yapıları merak eden, inceleyen, sosyoloki, psikoloji, felsefe derslerini veya konularını okumaktan hoşlanan, araştırmayı, incelemeyi, doğa ile ilgilenmeyi seven kişilerin okuması gereken bir bölümdür. Bu yazımızda Antropoloji bölümü iş imkanları, maaşları KPSS atamaları ve benzeri konular hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Antropoloji Bölümü Hakkında Bilgi

Antropoloji bölümü, TM-3 puan türü ile öğrenci alımı yapan bir bölümdür. Bu puan türünün hesaplanması için, adaylarım hem YGS sınavına hem de LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına katılması şarttır. Şunu da hatırlatmakta fayda var ki LYS sınavlarına girmeyi hak kazanmak için, adayları YGS’den en az 180 puan alması gerekir. Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. KPSS atamaları sınırlıdır. Bu yüzden iş imkanı geniş bir bölüm isteyenlerin, daha doğrusu mezun olduktan sonra hemen işe başlamak isteyenlerin, antropoloji bölümünü tercih etmemesi, yerinde bir davranış olacaktır.

Antropoloji Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Antropoloji mezunlarının çalışma alanları geniştir. Birçok öğrenci, herhangi bir bölümün çalışma alanlarının geniş olmasını, hemen atanmaya veya işe başlamaya bağlayabilir. Ancak bu tabir bu anlamda kullanılmamaktadır. Çalışma alanının geniş olması demek, bu bölümü bitirenlerin, birbirinden farklı birçok kurum veya kuruluşta görev alabileceği anlamına gelir. Ancak bahsedilen kurum veya kuruluşlar ya çok az alım yaptığı ya da hiç alım yapmadığı için, adaylar mezuniyet sonrasında işe başlama konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Antropoloji mezunları, göreve başladıkları yerde ya da kurumda, tarih öncesi veya sonrası insan yapısını, insanları kültürlerini, bedensel veya sosyolojik açıdan geçirdiği değişimleri inceler ve bu konularda akla gelebilecek her türlü araştırmalarda, incelemelerde bulunur.

Antropoloji Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Bölüm mezunları MTA’da (Maden Tetkik Arama), Bayındırlık ve İskan Bakanlığında, Tabiat Tarihi Müzesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığında, Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlığında çalışmaktadırlar. Az bir kısmı ise devletin çeşitli kurumlarında düz memur olarak görev almaktadır. Antropoloji bölümü iş imkanlarından birisi de üniversitelerdir. Mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini tamamlayanlar, üniversitelerde öğretim görevlisi olarak da çalışmaktadır. Yine, Milli eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda, öğretmen ihtiyacının bulunması halinde Antropoloji mezunları ücretli öğretmen olarak grev yapabilektedir.

Antropoloji Bölümü Maaşları Ne Kadar?


Antropolog maaşları ne kadar? Antropoloji maaşları değişiklik gösterebilir. Kamuda görev yapan bir antropoloğun maaşı 2000-2200 lira civarında olabilmektedir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Antropoloji Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?
Antropoloji Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/antropoloji-bolumu-ne-is-yapar-imkanlar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/antropoloji-bolumu-ne-is-yapar-imkanlar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için