Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?

Ülkemizin genel inanç yapısı, Arap diline ve edebiyatına önem verilmesine sebep olmuştur. Bu bölümden mezun olup işe başlama isteğinin yanı sıra, birçok öğrenci, inancının yapısını oluşturan Arapçayı öğrenmek, Kur’an-ı Kerim’i ve diğer dini ve edebi metinleri anlayabilmek, dinini daha iyi öğrenebilmek için bu bölümü okumak istemektedir. Ayrıca, Arap Dili...

2698 3

Ülkemizin genel inanç yapısı, Arap diline ve edebiyatına önem verilmesine sebep olmuştur. Bu bölümden mezun olup işe başlama isteğinin yanı sıra, birçok öğrenci, inancının yapısını oluşturan Arapçayı öğrenmek, Kur’an-ı Kerim’i ve diğer dini ve edebi metinleri anlayabilmek, dinini daha iyi öğrenebilmek için bu bölümü okumak istemektedir. Ayrıca, Arap Dili ve Edebiyatı bölümünün iş olanakları da geniş sayılmaktadır. Bu çalışmamızda Arap Dili ve Edebiyatı iş olanaklarını, çalışma alanlarını, maaşlarını vb. derledik. Şimdi bölüm hakkındaki bilgileri başlıklar halinde inceleyelim.

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Bilgi

Bölüm, daha ziyade yabancı dil alanı çıkışlılar tarafından tercih edilmektedir. Öğrenciler DİL-3 puan türünü kullanarak tercihte bulunmakta ve bölüme yerleşmektedir. Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresi boyunca Arapça dersi derinlemesine verilmekte, bunun yanında Arap kültürü, gelenekleri, görenekleri, eski yaşantıları, eski metinleri, edebi metinleri, Farsça gibi dersler ve içerikler okutulmaktadır. Bölümü bitirenler Arapça ve Araplarla ilgili neredeyse her türlü bilgiye sahip olmaktadır. Mezunlar Arap Dili ve Edebiyatı filoloğu unvanını alırlar. Ancak istihdam alanları içinde sadece filologlug yoktur.

Arap Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Arap Dili ve Edebiyatı mezunları birçok alanda görev alabilmektedir. Özellikle Dışişleri Bakanlığı ve bağlı birimlerinde, İçişleri Bakanlığında, Milli Eğitim Bakanlığında, Devlet Arşivlerinde, Turizm şirketlerinde çalışırlar. Mezunların büyük bir kısmı lisansüstü eğitimini tamamlayarak, üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Yine gerekli şartları yerine getirenler Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmen olarak görev alabilmektedir.

Arap Dili ve Edebiyatı Mezunları Öğretmen Olur mu?

Bölümü bitirenlerden, pedagojik eğitim sertifikası alanlar KPSS öğretmenlik oturumlarına girmek ve yeterli puanı almak şartıyla devletin çeşitli okullarında öğretmenlik yapabilir. Bu kişiler genellikle İmam Hatip Ortaokulları ile İmam Hatip Liselerinde Arapça öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Mezunlar KPSS ile çeşitli kurumlarda memur statüsünde çalışabilir, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Turizm ve seyahat şirketleri gibi alanlarda iş bulabilir. Ayrıca yine tercümanlık yapabilir veya turist rehberliği yapabilirler.

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Arap Dili ve Edebiyatı maaşları çalışılan kuruma göre farklılık gösterir. MEB okullarında öğretmenlik yapanlar genellikle 2100-2600 lira arasında maaş alırlar. Başka herhangi bir kurumda memur statüsünde çalışanlar 2300 lira gibi bir ücret alabilirler.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

3 comments

 1. Unknown Cevapla

  Ben bu bölüme geçmek istiyorum ancak iş olanağı olan bir bolummu mezunlar bu konuda ne soyluyor

 2. Adsız Cevapla

  İlahiyat önlisanstan mezun olduktan sonra arap dili edebiyatı veya arapça öğretmenliğini seçersek tekrar 1. sınıftan mı başlıyoruz ? nasıl oluyor ?

  1. Bahadır Cevapla

   Hayır 2. Sınıftan başlıyorsun

css.php