Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?

PAYLAŞ:

  Ülkemizin genel inanç yapısı, Arap diline ve edebiyatına önem verilmesine sebep olmuştur. Bu bölümden mezun olup işe başlama isteğinin yanı sıra, birçok öğrenci, inancının yapısını oluşturan Arapçayı öğrenmek, Kur’an-ı Kerim’i ve diğer dini ve edebi metinleri anlayabilmek, dinini daha iyi öğrenebilmek için bu bölümü okumak istemektedir. Ayrıca, Arap Dili ve Edebiyatı bölümünün iş olanakları da geniş sayılmaktadır. Bu çalışmamızda Arap Dili ve Edebiyatı iş olanaklarını, çalışma alanlarını, maaşlarını vb. derledik. Şimdi bölüm hakkındaki bilgileri başlıklar halinde inceleyelim.

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Bilgi

Bölüm, daha ziyade yabancı dil alanı çıkışlılar tarafından tercih edilmektedir. Öğrenciler DİL-3 puan türünü kullanarak tercihte bulunmakta ve bölüme yerleşmektedir. Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresi boyunca Arapça dersi derinlemesine verilmekte, bunun yanında Arap kültürü, gelenekleri, görenekleri, eski yaşantıları, eski metinleri, edebi metinleri, Farsça gibi dersler ve içerikler okutulmaktadır. Bölümü bitirenler Arapça ve Araplarla ilgili neredeyse her türlü bilgiye sahip olmaktadır. Mezunlar Arap Dili ve Edebiyatı filoloğu unvanını alırlar. Ancak istihdam alanları içinde sadece filologlug yoktur.

Arap Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Arap Dili ve Edebiyatı mezunları birçok alanda görev alabilmektedir. Özellikle Dışişleri Bakanlığı ve bağlı birimlerinde, İçişleri Bakanlığında, Milli Eğitim Bakanlığında, Devlet Arşivlerinde, Turizm şirketlerinde çalışırlar. Mezunların büyük bir kısmı lisansüstü eğitimini tamamlayarak, üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Yine gerekli şartları yerine getirenler Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmen olarak görev alabilmektedir.

Arap Dili ve Edebiyatı Mezunları Öğretmen Olur mu?

Bölümü bitirenlerden, pedagojik eğitim sertifikası alanlar KPSS öğretmenlik oturumlarına girmek ve yeterli puanı almak şartıyla devletin çeşitli okullarında öğretmenlik yapabilir. Bu kişiler genellikle İmam Hatip Ortaokulları ile İmam Hatip Liselerinde Arapça öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Mezunlar KPSS ile çeşitli kurumlarda memur statüsünde çalışabilir, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Turizm ve seyahat şirketleri gibi alanlarda iş bulabilir. Ayrıca yine tercümanlık yapabilir veya turist rehberliği yapabilirler.

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar?


Arap Dili ve Edebiyatı maaşları çalışılan kuruma göre farklılık gösterir. MEB okullarında öğretmenlik yapanlar genellikle 2100-2600 lira arasında maaş alırlar. Başka herhangi bir kurumda memur statüsünde çalışanlar 2300 lira gibi bir ücret alabilirler.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 2
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?
Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/arap-dili-ve-edebiyat-bolumu-ne-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/arap-dili-ve-edebiyat-bolumu-ne-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için