Bahçe Bitkileri Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?

PAYLAŞ:

  Ülkemizin bir tarım ülkesi olması hasebiyle, tarım alanında uzmanlaşmış, modern tarım teknik ve bilgilerine sahip kişilerin yetiştirilmesi çok önemlidir. Bir tarladan, bağdan, bahçeden her şekilde ürün kaldırılabilir. Ancak önemli olan ürünü kaldırmak değil, en verimli ürünü kaldırmaktır. İşte bu da, tarımın bilinçli olarak yapılması ile gerçekleşebilir.  Bu yazıda, Bahçe Bitkileri bölümü iş olanakları, çalışma alanları, dersleri hakkında bilgi vererek, sizleri aydınlatmaya çalıştık.

Bahçe Bitkileri Bölümü Hakkında Bilgi

Bahçe Bitkileri bölümü olan üniversiteler, öğrenci alımını MF-2 puan türü ile yapmaktadır. Puan türünden de anlaşılacağı üzere, bölüm sayısal ağırlıklıdır. Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Botanik gibi sayısal içerikli dersler ağırlıklı olarak verilmektedir. Bölümün amacı Bahçelerde ve bağlarda yapılan tarımın modern hale getirilmesi böylece en yüksek verimi elde edecek bilgili kişileri yetiştirmektir. Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Mezunlar Ziraat Mühendisi unvanı alır ve bu alanda çalışırlar.

Bahçe Bitkileri Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Bahçe Bitkileri bölümünden mezun olanlar bağ ve bahçe ürünlerinin bilimsel ve modern tekniklerle yetiştirilmesini, bu ürünler için en iyi tohumların sağlanmasını, en verimli toprakların seçilmesini, ürünlerin aşılanmasını, hasadının yapılmasını, hasadı yapılan ürünlerin muhafaza edilmesi, işletilmesini ve pazarlanmasını sağlarlar. Mezunlar genellikle tarım ile ilgili birliklerde veya kuruluşlarda çalışırlar. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı da, yine bölüm mezunlarının görev aldıkları çalışma alanları kapsamındadır. Ayrıca Bahçe Bitkileri mezunları özel sektörde de faaliyet gösterebilir, sahip olduğu bilgi ve becerileri kendi işini kurarak da kullanabilir.

Bahçe Bitkileri Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Bahçe Bitkileri iş olanakları pek geniş sayılmamakla birlikte, tarımı seven ve bunun için uygun koşullara sahip olan kişiler iyi işler başarabilirler. Bir devlet kurumunda çalışmak isteyenler KPSS sınavı ile bunu gerçekleştirebilir. Yeterli puanı alanlar kamuya ait tarım birliklerinde, Tarım ve Köy işleri bakanlıklarında memur olarak çalışabilir. Yine isteyenler KPSS şartı ile devletin çeşitli kademelerinde ve kurumlarında düz memur olarak çalışabilir. Mezun olduktan sonra ALES sınavına girip başarılı olanlar, bunu müteakiben lisansüstü eğitimini tamamlayanlar öğretim görevlisi veya okutman olarak görev alabilir.

Bahçe Bitkileri Bölümü Maaşları Ne Kadar?


Bahçe Bitkileri mezunlarının kazançları bir anlamda kendilerine bağlıdır. Tabi bu durum özel sektörde faaliyet gösterenler için geçerlidir. Kazandığı bilgileri ve tecrübeleri uygulamaya koyan ve modern bir şekilde tarım yapanlar, iyi kazançlar elde edebilirler. Memur olarak çalışanlar 2000 liranın biraz üstünde, mühendis olarak atananlar ise 3000 liraya varan maaşlar elde edebilirler.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Bahçe Bitkileri Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?
Bahçe Bitkileri Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/bahce-bitkileri-bolumu-ne-is-yapar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/bahce-bitkileri-bolumu-ne-is-yapar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için