Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?

PAYLAŞ:

  Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili ve iç sulara da sahip olan bir ülke olduğu için balıkçılık sektörüne büyük bir önem verilmiştir. Bilindiği gibi bir işi en iyi, en verimli şekilde yapmanın yolu bilgiden, yani eğitimden geçer. Normal şartlarda herkes balık avlayabilir veya su ürünlerini bir şekilde yetiştirebilir. Ancak önemli olan, su ürünlerini yetiştirirken en yüksek verimi almak ve bunu sağlıklı yollarla yapmaktır. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümünün amacı da bunu gerçekleştirmektir.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi

Mühendislik bölümleri genellikle MF-4 puan türü ile tercih işlemleri alırken, bu bölüme MF-2 puan türü ile öğrenci alımı yapılmaktadır. YGS sınavına girip 180 baraj puanını aşanlar LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına da girerek bu puan türüne sahip olabilirler. Diğer alanlardan mezun olanlar da, kendileri ile ilgili LYS sınavları haricinde, bunlara da girmek zorundadır.  Bölümün eğitim süresi, hazırlık sınıfı olmayan bölümlerde 4 yıldır. Bölümü bitirenler Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi sıfatı ile anılırlar.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerinin yaptığı işler şunlardır.
-Deniz ve tatlı su canlılarını, ürünlerini her yönü ile incelerler, bilimsel araştırmalar yaparlar.
-İnsanlara yararlı olabilecek, insanlar tarafından kullanılabilecek su ürünlerini belirler ve bu ürünlerin nasıl avlanacağı ya da toplanacağı hakkında çalışmalar yaparlar.
-Su ürünlerinin yetiştirilmesi için uygun koşulların sağlanması için gerekli çalışmaları yerine getirirler.
-Su ürünleri yetiştiriciliği yapan şirketlerde veya firmalarda, bu ürünlerin muhafaza edilmesi, tüketime hazır hale getirilmesi, sağlık açısından incelenmesi konularında raporlar hazırlar gerekli tedbiri alırlar.
-Su kirliliği vb. hakkında ölçümlerde, bilimsel deneylerde bulunur ve görevleri ile ilgili diğer işleri yaparlar.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği iş imkanları pek geniş değildir. Bölüm mezunları Tarım ve Köyişleri Bakanlığında, Çevre ve Orman Bakanlığında, su ürünleri yetiştiren yerlerde, balıkçılık gemilerinde çalışırlar. Gerekli şartları yerine getirenler, farklı kurumlarda memur olarak çalışabilir ve yine gerekli koşulları oluşturanlar, üniversitelerde öğretim görevlisi olabilir. Ayrıca pedagojik eğitim sertifikası alanlar, yani eğitim bilimleri derslerini görenler, öğretmenlik KPSS oturumlarına katılıp başarılı olduklarında, MEB’e bağlı okullarda öğretmen olarak da çalışabilirler. İsteyenler kendi işini de kurabilir.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?


Mühendis olarak atananlar 3000 lira dolaylarında maaş alırlar. Herhangi bir su ürünleri yetiştirme çiftliğinde çalışanlar veya kendi işini kuranlar ise farklı kazançlar elde ederler.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?
Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ne İş Yapar İmkanları Maaşları Nedir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/balkclk-teknolojisi-muhendisligi-ne-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/balkclk-teknolojisi-muhendisligi-ne-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için