Bankacılık ve Finans Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

PAYLAŞ:

  Bankaların, bankacılığın ve diğer finans kuruluşlarının önemi tartışılmaz bir gerçektir. Özellikle günümüzde insanların neredeyse her türlü ihtiyaçları için banka kredilerini vs. kullanması bu sektörün zaman geçtikçe daha fazla önem kazanmasına sebep olmuştur. Önem kazanan bir sektörün daha fazla yaygınlaşması, böylece kaliteli personellere daha fazla ihtiyaç duyulması kaçınılmazdır. İşte Bankacılık ve Finans bölümünün temel amacı da, bankalarda, finans kuruluşlarında çalışabilecek eğitimli uzmanlar yetiştirmektir. Bankacılık ve Finans iş olanakları, maaşları, çalışma alanları, ne iş yaptıkları hakkında ayrıntılı bir çalışma derledik. Bankacılık ve Finans bölümünü tercih etmek isteyenlerin, yazıyı ayrıntılı bir şekilde incelemesi, aynı zamanda başka kaynaklardan da araştırması yararlarına olacaktır.

Bankacılık ve Finans Bölümü Hakkında Bilgi

Bankacılık ve Finans bölümü bir eşit ağırlık (Türkçe-Matematik) bölümüdür. Nitekim bu bölümü tercih etmek isteyen üniversite adaylarının TM-1 puan türüne sahip olması gerekir. Bu puan türü için ise adayların hem YGS sınavına, ardından da LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına katılması gerekir. YGS’den alınması gereken en düşük puan ise 180’dir. Daha aşağısında puan alanlar LYS sınavlarına da giremeyecektir. Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Mezun olanlar İktisatçı veya Ekonomist unvanı alırlar.

Bankacılık ve Finans Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Bankacılık ve Finans bölümü iş imkanları çok geniştir. Gerek kamu kurumlarında veya bankalarında, gerekse de özel bankalarda, sigorta şirketlerinde rahatlıkla iş bulabilirler. Kamu kurumlarında çalışmak isteyenler için KPSS şartı aranır. Özel kuruluşlar için ise KPSS aransa da farklı özellikler veya şartlar istenebilmektedir. Bölüm mezunları; Bankacılık alanında, Devlet Planlama Teşkilatı’nda, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığında, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Takasbank’ta, İşletmelerin Finans Bölümlerinde, Kamu Finans Kurumlarında, Kamu ve Özel Bankalarda, Kamu ve özel kurumlarda yöneticilik görevinde, Kredi Analizi işinde, Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerde, Leasing Şirketleri, Maliye Bakanlığı, Medya sektöründe, Müfettişlik ve Müfettiş Yardımcılığı, Reasürans Şirketleri, Sigortacılık, SPK ve BDDK, Uluslararası Denetim Şirketleri ve yerel yönetimlerde çalışma imkanı bulabilirler.

Bankacılık ve Finans Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Bankacılık ve Finans iş olanakları yukarıdakilerle sınırlı değildir elbette. Üniversitelerde öğretim görevlisi olmak isteyenler ALES sınavında başarılı olurlarsa, akademik kariyerine devam edebilir, üniversitelerde profesörlüğe kadar yükselebilirler. Yine öğretmenlik mesleğini sevenler, alanları ile ilgili pedagojik formasyon eğitimi sertifikası alırlarsa Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmen olarak çalışabilir. Bu kişiler genellikle Ticaret Meslek liselerinde meslek ile ilgili derslerin öğretmeni olarak görev alırlar. Ayrıca kendi işlerini kurma, yani özel sektörde finansla ilgili çeşitli işler kurma imkanları da bulunmaktadır.

Bankacılık ve Finans Bölümü Maaşları Ne Kadar?


Geçmişten beri, bankacılık sektöründe çalışanların iyi maaşlar aldığı düşünülmektedir. Nitekim bu, yanlış bir düşünce de değildir. Paranın asıl kaynağı olan bankalarda maaşların bira daha yüksek olması da normaldir. Ancak bu durum her banka için veya her iktisatçı için söylenemez. Bankacılık ve Finans mezunlarının maaşı farklı farklı olabilmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında 2015 için asgari ücretin 4-5 katı maaşlarla çalışılabileceği söylenebilir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 14
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Bankacılık ve Finans Bölümü İş Olanakları ve Maaşları
Bankacılık ve Finans Bölümü İş Olanakları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/bankaclk-ve-finans-bolumu-is-olanaklar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/bankaclk-ve-finans-bolumu-is-olanaklar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için