Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

  İyi bir üniversite bölümünü okumanın yolu, tercih edilmesi düşünülen bütün bölümlerin araştırılmasından, incelenmesinden geçer. Bizler de egitimsaglik.com olarak, sizler için bütün bölümlerin iş imkanlarını, çalışma alanlarını, maaşlarını, kazançlarını derleme gayreti içerisindeyiz. İşte bu çalışmamızda da Bilgi ve Belge Yönetimi hakkında gerekli olan tüm bilgileri derledik. Bilgi ve Belge Yönetimi iş olanakları, çalışma alanları, maaşları, bölümün geleceği ile ilgili hususları inceledik.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi
Eğitim süresi 4 yıl olan Bilgi ve Belge Yönetimi TM-1 puanı ile tercih edilen bir bölümdür. Bu sebeple, daha çok Türkçe-Matematik alanından mezun olanların tercih ettiği bir bölümdür. Bölümü tercih etmek isteyen üniversite adaylarının, bazı özelliklere sahip olması şarttır. Bilindiği gibi kağıt, belge işleri ile uğraşmak, gerçekten büyük sabır gerektiren bir iştir. Bu nedenle bölümü yazacak kişilerin kağıt, belge ile ilgili işleri sevmesi, analiz ve sınıflandırma konusunda becerikli, titiz kişilerin olması gerekir.

Bilgi ve Belge Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?
Bölüm mezunlarının çalışma alanlarını genellikle arşivler, kütüphaneler ve çeşitli kurum ve kuruluşların bilgi merkezleri oluşturur. Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü ne iş yapar? Bu mezunlar, görev aldıkları kurumlarda her türlü kağıt belgenin, CD’lerin, kitapların vb. diğer bilgi kaynaklarını analiz eder, sınıflandırır, saklar ve zamanı geldiğinde onları kolay bir şekilde bularak tekrar hizmete sokar. Özellikle arşivlerdeki bazı kaynakların, zaman zaman çıkarılması, incelenmesi gerekir. Bu anlamda, sınıflandırmanın önemi yadsınamaz. Kanunlarla sabitlenmiş bilgi edinme merkezi dolayısıyla, hemen hemen her türlü kurumda, bu tür elemanların istihdam edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin herhangi bir kurumun bir müşterisi, bilgi edinme hakkını kullanarak, kendisini ilgilendiren bazı belgelerin kendisine verilmesini talep edebilir. İşte böyle bir durumda, Bilgi ve Belge Yönetimi çalışanları devreye girerek ilgili belgeleri bulur, düzenler ve ilgili kişiye teslim eder.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları
Bölüm mezunları devlet kurumlarında çalışabileceği gibi özel kuruluşlarda da çalışabilir. Devlet kütüphaneleri, üniversiteler, hastaneler vb. diğer kurumlar kamuda çalışma imkanı verir. Yine özel bankalar, özel hastaneler, diğer özel kuruluşlar da bu bölümden mezun olan elemanlara ihtiyaç duyabilirler. Devlet kurumlarında görev almak isteyenler, öncelikle KPSS’ye girip, atanabileceği kadar puan almalıdır. Ayrıca Bilgi ve Belge yönetimi mezunları, bazı şartları yerine getirdiği takdirde üniversitede kalıp, öğretim görevlisi olarak görev alabilir böylece kariyerinde ilerleme olanağı bulabilir.
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Bir devlet kurumunda çalışan Bilgi ve Belge Yönetimi mezunları, 657 Devlet Memurları Kanununa tabii olarak maaş alırlar. 2015 şartlarında ise en düşük devlet memurunun maşı 2000 liranın biraz üzerindedir. Bu anlamda Bilgi ve Belge yönetimi maaşları da 2000-2300 lira arasındadır denilebilir. Tabi verdiğimiz bu meblağ kabacadır. Küçük de olsa oynamalar olabilir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/bilgi-ve-belge-yonetimi-bolumu-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/bilgi-ve-belge-yonetimi-bolumu-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için