Biyoloji Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

   Üniversitelerimizde yaygın olarak bulunan Biyoloji bölümü bir Fen-Edebiyat Fakültesi bölümüdür. Bu yüzden Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan Biyoloji Öğretmenliği bölümü ile karıştırılmamalıdır. Biyoloji öğretmenliği bölümünde öğretmenlik dersleri de (eğitim bilimleri) verildiğinden o bölümün mezunları öğretmen olarak yetiştirilirler ve KPSS dışında herhangi bir şarta tabi tutulmaksızın öğretmen olarak atanabilirler. Biyoloji Bölümünde ise eğitim bilimleri dersleri verilmez, bu yüzden bölüm öğrencileri MEB’de öğretmen olmak üzere yetiştirilmezler; ancak öğrenimleri sırasında veya mezuniyet sonrasında pedagojik formasyon eğitim sertifikası alanlar, Biyoloji Öğretmenliği öğrencileri ile eşit hale gelir ve onlar da KPSS’de başarılı olmak kaydıyla Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki liselerde öğretmen olarak görev alabilir.
Bu yazımızda şu sorularınıza cevap bulmaya çalıştık: Biyoloji bölümü iş imkanları nelerdir, çalışma alanları, iş alanları nelerdir. Biyoloji bölümü maaşları ne kadardır? Biyoloji mezunları ne iş yapar, nerede çalışır? Biyoloji bölümü hakkında bilgi…

Biyoloji Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Tercihlerinde Biyoloji bölümünü yazmak isteyen öğrencilerin MF-2 puan türüne sahip olması gerekir. Bu yüzden bu adayların YGS, LYS-1 ve LYS-2 oturumlarına muhakkak katılması gerekir. Bu puan türüne sahip olan, yani aynı sınavlara girmiş olan eşit ağırlık, yabancı dil veya sayısal alanları öğrencileri de bu bölümü tercih etme hakkına sahiptir. Biyoloji bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Türkiye’deki yirmiden fazla üniversitede bu bölüm okutulmaktadır. Ancak kontenjanları eski yıllara oranla azalmış durumdadır. Bölümden başarı ile mezun olanlara Biyolog unvanı verilir. Eğitim sertifikası alıp öğretmen olarak atananlar ise Biyoloji Öğretmeni unvanı alırlar.

Biyoloji Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır? 2015
Biyoloji mezunlarının iş imkanı, çalışma imkanı bulabileceği birçok devlet kurumu veya özel firma bulunmaktadır. Çalışabilecekleri iş alanları geniştir; ancak iş alanları geniş de olsa iş bulma imkanları kısıtlı sayılmaktadır. Çünkü biyoloji alanında KPSS’den az alım yapılmaktadır, bu nedenle de birçok bölüme göre KPSS taban puanları yüksektir. Mezunlar birçok devlet kurumunda KPSS yolu ile görev alabilir. Devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastanelerde faaliyet gösteren laboratuvarlarda biyolog olarak görev alabilirler. Gıda firmalarında, ilaç sektöründe, arıtma tesislerinde, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile bunlara bağlı kuruluşlarda veya biyoloji alanı ile ilgili diğer özel kuruluşlarda iş imkanı bulabilirler. Yine bu bölümden mezun olan öğrencilerin birçoğu ALES ve YDS gibi akademik sınavlara katılarak yüksek lisans veya doktora yapar ve üniversitelerde öğretim görevlisi olarak görevlerine devam ederler.

Biyoloji Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları 2015
Biyoloji bölümü iş olanaklarını çeşitli devlet kurumları ile özel kuruluşlar oluşturur. KPSS sınavına girip başarılı olanlar, herhangi bir kamu kuruluşunda görev alabilir. Öğretmenlik derslerini alanlar ortaokul kurumlarına öğretmen olarak atanabilir. Alanları ile ilgili özel şirketlere, firmalara şahsi başvuruda bulunanlar bu alanlarda çalışabilir.

Biyoloji Bölümü Okuyanlar Nasıl Formasyon Alır? 2015
Öğretmen olma imkanını elde etmek isteyen biyoloji mezunları, pedagojik eğitim sertifikası almak zorundadır. Bu sertifika çoğu kez senede birkaç defa başvuru alırlar. Başvurular genellikle ALES puanı ile Üniversite mezuniyet notuna göre alınır. Üniversiteler şahsi başvuru aldıklarında ise sadece mezuniyet notunu dikkate alırlar. Biyoloji öğrencileri de bu alımları takip ederek, kendi üniversitelerinden veya dışarıdaki bir üniversiteden bu sertifikayı alabilir.

Biyoloji Bölümü Maaşları Ne Kadar 2015

Biyoloji bölümü maaşlarını, farklı sektörler için ele almak daha doğru olacaktır. Yukarıda saydığımız iş olanaklarını tekrar ele alarak, maaşlarının ne kadar olacaklarını açıklamaya çalışalım. Üniversitede öğretim görevlisi statüsünde çalışan biyoloji mezunları 3000-4000 lira arasına, MEB’de öğretmen olanlar 2100-2700 lira arasında, kamu hastanelerinde çalışanlar 2000-3000 arasında maaşlarla çalışmaktadır. Verilen sayısal verilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, yazımıza yorum bırakmayı ihmal etmeyin.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 4
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Biyoloji Bölümü İş İmkanları ve Maaşları
Biyoloji Bölümü İş İmkanları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/biyoloji-bolumu-is-imkanlar-ve-maaslar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/biyoloji-bolumu-is-imkanlar-ve-maaslar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için