Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Hakkında Bilgi

PAYLAŞ:

  Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümünü tercih etmek isteyenler için aşağıdaki soruların cevaplarını derledik. Bölüm hakkındaki bilgileri inceleyerek, bu bölüm hakkında fikir edinebilir ve tercih edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz.
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları atamaları nasıl, iyi bir bölüm mü, mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, öğretmen olabilir mi, puan türü nedir, iş imkanları, olanakları, çalışma alanları nelerdir, bölümü okuyanlar pişman mı, KPSS atama puanları kaç, kaç puanla atanır?
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü TS-2 puanı türü ile öğrenci alımı yapar. Genellikle Türkçe-sosyal bölümü mezunları tarafından tercih edilir; ancak Türkçe-Matematik alanından mezun olanlar da bölüme ilgi duymaktadır. Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Bölüm öğrencileri eğitimleri boyunca  Kırgız Türkçesi, Kazak Türkçesi, Özbek Türkçesi, Uygur Türkçesi, Tatar, Başkurt, Azerice ve Türkmen Türkçesi ile Rusça hakkında bilgi edinir, bu lehçelerin edebiyatları, geçmişleri hakkında incelemelerde bulunur.
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır 2015
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümünün ana gayesi Yukarıda bahsedilen lehçeler hakkında uzman araştırmacılar, Türkologlar yetiştirmektir. Nitekim bölümden mezun olanlar Türkolog unvanı ile anılırlar. Bölüm mezunlarının bir kısmı, öğretmenlik derslerini alarak Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak görev yaparlar. Bu bölümde, öğretmenlik dersleri olarak isimlendirilen eğitim bilimleri dersleri okutulmadığı için, öğretmen olmak isteyenlerin Türk Dili ve Edebiyatı alanında pedagojik formasyon eğitim sertifikası alması ve KPSS öğretmenlik oturumlarında yeterli puanı alması gerekir. Formasyon alan öğrenciler veya mezunlar, KPSS’nin 3 oturumuna katılmak zorundadır. Bunlar; Cumartesi sabah oturumu (genel kültür-genel yetenek), cumartesi öğleden sonra oturumu (eğitim bilimleri testi) ve öğretmenlik alan bilgisi sınavıdır. Belirlenen bölümler için, her bölüme ayrı yapılır. Edebiyat alanı ile ilgili sorulardan oluşur.
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları 2015
Bu bölümün iş olanaklarını Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı birimleri, çeşitli devlet kurumları oluşturur. Bölümden mezun olanların bir kısmı ALES gibi akademik sınavlardan ve mülakatlardan başarılı olarak yüksek lisans veya doktora yapar, böylece üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışır. KPSS’de yeterli puanı alanlar herhangi bir kamu kurum veya kuruluşunda normal memur olarak da görev alabilir. Ayrıca Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları mezunları, ihtiyaç duyulan bölgelerde ücretli öğretmenlik de yapabilir.
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Maaşları Ne Kadar 2015

Bölümü başarı ile bitirip formasyon belgesi alanların MEB’e bağlı liselerde Edebiyat öğretmeni olduğunu söylemiştik. 2015’te bir Edebiyat öğretmeninin (göreve yeni başlayan) maaşı 2100-2700 lira arasındadır. Normal memur olarak çalışanların ise 2000 liranın biraz üstünde maaş aldıkları söylenebilir. Bazı kaynaklarda, bu bölümü bitirenlerin Türkçe öğretmeni olarak da atanabilecekleri ifade edilmiştir. Ancak durum böyle değildir. Bu bölüm mezunlarının atanabileceği tek alan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğidir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 4
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Hakkında Bilgi
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Hakkında Bilgi
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/cagdas-turk-lehceleri-ve-edebiyatlar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/cagdas-turk-lehceleri-ve-edebiyatlar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için